AMD: vše podle plánu, 28nm Radeony budou letos

0

AMD slovy svého prozatímního generálního ředitele Thomase Seiferta potvrdilo, že vydání Radeonů nové generace (HD 7000) je naplánováno na letošek. V kalendářním roce 2011 bude prý vydáno hned několik grafických čipů vyrobených 28nm technologií. Grafická divize AMD (dříve ATI) tak opět na novou výrobní technologii přechází jako první. Tuto tradici dodržuje už od 90nm procesu. Viceprezident AMD Rick Bergman neskrývá ohledně 28nm technologie optimismus:

„28nm produkt se blíží. To je opět velká příležitost k nabrání podílu na trhu, stejně jako se nám to podařilo s DirectX 11; viděli jste, co to udělalo s naším obratem. Blíží se další taková šance.“

Přechod na 28nm výrobní postup není důležitý jen proto, že na něj AMD a Nvidia budou odkázány následující tři roky (první grafická karta se 40nm čipem byla vydána už na jaře 2008). Je také prvním, který používá technologii HKMG a prvním, u něhož si AMD a Nvidia budou moci vybrat mezi TSMC a Globalfoundries. Nvidia už dříve avizovala, že zůstane věrným zákazníkem tchajwanské výrobny, Thomas Seifert ale zdůraznil, že možnost vyrábět u TSMC i Globalfoundries výrazně zvyšuje flexibilitu AMD v řízení rizik v ekosystému smluvních výroben.

Již dříve ATI vyráběla některé své menší čipy u UMC, jen stěží by se ale toto přicmrndávání dalo označit za plnohodnotnou alternativu k TSMC. Takovou by měla být teprve společnost Globalfoundries, avšak její výrobní postup je s postupem TSMC nekompatibilní a tak AMD nemůže pružně přidělovat zakázky té či oné výrobně podle volné kapacity a nabízené ceny.

X-bit labs spekuluje, že kapacity dvou výroben mohou AMD pomoci rozjet produkci 28nm grafických čipů rychleji, než s jedním dodavatelem. Starší zprávy ale nasvědčují tomu, že Globalfoundries má oproti TSMC pár měsíců skluz a na 28nm výrobu ve větším měřítku bude připraveno až v roce 2012.

Zdroj: X-bit labs

Ohodnoťte tento článek!