AMD vydá Richland pro desktop v den, kdy přijde Haswell. Známe už i ceny

0

Před rokem v době okolo Computexu AMD potichu vypustilo tehdy nová APU Trinity na desktopový trh. Háček byl v tom, že přístup k procesorům pro socket FM2 měli jen velcí výrobci počítačů a my ostatní jsme, (jak si jistě pamatujete) museli počkat až do října. Letos uvádí AMD refresh těchto čipů s vyššími frekvencemi, označený jako Richland. Verze pro notebooky již firma oficiálně vydala v březnu (marci); nyní se konečně dozvídáme, kdy tento čerstvý vítr zavane i do socketů desktopových základních desek. Stane se tak opět během Computexu, ale konkrétní datum by možná leckdo nečekal: Richland prý bude uveden ve stejný den, kdy Intel vyšle na trh čipy Haswell.

Mluvíme samozřejmě o 4. červnu (júni); informaci, že AMD uvede nová APU tento den, zveřejnil web ChipLoco. Ten neuvádí konkrétní zdroj; nicméně o stejném datu se předtím váhavě hovořilo i na japonském Hermitage Akihabara (kde již dříve zveřejnili i fotografie čipů). Toto časování má možná vyslat určitý signál, že si za svými procesory AMD stojí a věří v jejich konkurenceschopnost tváří v tvář nejnovějšímu 22nm „tocku“ od Intelu. Haswell nicméně v médiích asi urve většinu publicity a uvedení Richlandu se tak nejspíš stane až druhořadou zprávou.

V úvodu jsem schválně připomenul protahované čekání na desktopovou verzi Trinity. Něco podobného by se totiž mohlo teoreticky stát i s Richlandem. Zatím to ale naštěstí vypadá, že AMD tentokrát potěší i koncové zákazníky.

Slajd s cenami APU Richland

Web ChipLoco zveřejnil také slajd, ve kterém AMD naznačuje, proti kterým procesorům Intelu jednotlivé modely Richlandu hodlá mířit. Soupeři mají být modely Core i3 a i5 (včetně Haswellu i5-4430), přičemž nabídka AMD má mít, jak vidíte, tradiční výhodu v pořizovacích nákladech. Tento dokument totiž k naší radosti obsahuje i dolarové ceny pěti APU Richland, takže snad konečně víme, kolik bude za nová APU AMD chtít.

 

Informace pochopitelně není nijak oficiálně potvrzená, takže berte ceny s rezervou. Všimněte si každopádně toho, že AMD zřejmě upustí od praxe, kdy za pomalejší 65W verze APU požaduje stejné sumy jako za výkonnější a odemčené 100W modely. Nově budou výkonnější a žhavější čtyřjádra stát o nějakých 20 USD více. 65W čtyřjádra A10-6700 a A8-6500 má nicméně v tomto seznamu AMD oceněna na stejné sumy (122 a 91 USD), za které se nyní prodávají jejich o 300 MHz pomalejší předchůdci A10-5700 a A8-5500. Čipy A8 přitom již šly s cenou dolů závěrem dubna, takže je zde možnost, že došlo k chybě a 65W kousky ve skutečnosti budou mít stejnou (vyšší) cenu jako 100W káčkové modely.

Doplněno (17. 5. 2013):
Přesně to se i potvrzuje. APU Richland se totiž mezitím vynořila v českých obchodech (byť nejsou zatím skladem), takže známe rovnou i korunové ceny. V jistém velkém e-shopu se A10-6800K a A10-6700 vyskytují shodně za zhruba 3600 CZK, A8-6600K a A8-6500 za něco málo přes 2800 CZK a jednomodulová A6-6400K za 1800 CZK. Teoreticky by se cena mohla o něco snížit po vydání, každopádně je ale dnes znatelně nad cenou čipů Trinity.

Fotografie APU Richland pro socket FM2 (Hermitage Akihabara)
Fotografie APU Richland pro socket FM2 (Hermitage Akihabara)

Pro pořádek, údajné parametry desktopových APU Richland jsme již před časem uvedli zde. V podstatě mají všechny modely o 300 MHz rychlejší CPU oproti svým „trojičním“ ekvivalentům; přičemž o 37–84 MHz stoupnou i takty integrovaných Radeonů.

Zdroje: ChipLoco, Hermitage Akihabara

Ohodnoťte tento článek!

1 komentář

  1. Podle mého skromného názoru to časem dopadne tak, že MS implementuje obojí, takže se bude s jinými browsery spojovat, ale bídně díky WebRTC, zatímco spojení IE-IE pojede na CU-RTC-Web perfektně – jak už to tak bývá, MS technologie bude lepší…