AMD vydalo opravu řízení spotřeby, zvyšující výkon Ryzenu. Později bude i v ovladačích

26

Sledujete-li vývoj okolo procesorů Ryzen, pravděpodobně víte o tom, že u nich AMD doporučuje v systému Windows používat nastavení spotřeby vysoký výkon (high performance) místo režimu rovnováha (balanced). Ten má totiž na Ryzenu negativní dopady na výkon. Pro tento problém nyní naštěstí vychází řešení.

Opravu AMD oznámilo na svém blogu (zde). Jak již bylo oznámeno dříve, spočívá víceméně v deaktivaci techniky Core Parking a zrychlení prodlevy spojené s přepínání frekvence jader, což jsou důvody, proč režim rovnováha snižoval výkon. Neznamená to ovšem, že by se z původního nastavení rovnováha stal potichu režim vysoký výkon, instalace opravy by měla být o něco efektivnějším řešením.

Šetření energií přímo v režii CPU

Režim rovnováha ve Windows je ve výchozí podobě problematický proto, že je navržen pro CPU s méně komplexním řízením spotřeby, než má Ryzen. Z toho vyplývají oba výše zmíněné problémy. Ryzeny dokáží velmi rychle přepínat svou frekvenci, může to být až s granularitou 1 ms. S tím Windows úplně nepočítají a jelikož na starších CPU není přepnutí frekvence úplně jednoduchá a rychlá věc, Windows obvykle chvíli čekají, než zatížené jádro vyženou na plný výkon. V případě Ryzenu je ale mnohem výhodnější, pokud OS řízení frekvence více nechá na samotném CPU, což by opravené nastavení spotřeby mělo nyní dělat.

Stejného rázu je i problém s uspáváním jader. I to Windows dělají postaru s ohledem na dřívější CPU. „Core parking“, čili přepnutí nepotřebných jader do úsporného režimu („C stav“), výrazně šetří spotřebu. Ovšem dřívějším CPU tato operace chvíli trvá a probuzení také není rychlé. I v tomto případě má ovšem Ryzen řízení spotřeby modernější, takže oprava ponechá úsporné režimy přímo v režii CPU a na straně Windows jejich použití zruší. Neznamená to ovšem, že o tuto možnost šetřit energii v nečinnosti přicházíte.

Procesor Ryzen v desce (Zdroj: Ars Technica)
Procesor Ryzen v desce (Zdroj: Ars Technica)

Podobně jako u frekvence by měla používání úsporných C stavů zvládat sama řídící jednotka Ryzenu, která je dokáže aktivovat „akčněji“, opět až s rychlostí v řádu milisekund. Jejich používání je ovšem před operačním systémem skryto. Jádra se tváří, jako by byla v aktivním stavu („P stavy“), přitom ale mohou interně být uspaná až do úsporného stavu CC6, který je velmi blízko úplnému vypnutí. Tyto operace ale Ryzen bude moci provádět bez řízení ze strany operačního systému, což by mělo vést jak k menšímu dopadu na výkon, tak k lepší efektivitě jejich využití.

Určité negativum je, že OS nebo diagnostické nástroje nepoznají, že je úsporný režim (nebo třeba stav se sníženou frekvencí) používán. Nástroj vám tedy může hlásit, že má CPU i v nečinnosti stále vysokou frekvenci (třeba 3,6 GHz na Ryzenu 7 1800X). Ve skutečnosti jde ale jen o projev toho, že se jádro tváří jako by bylo na svém výchozím P stavu, i když interně v nečinnosti šetří energii a má takt mnohem nižší. Pokud tedy uvidíte v nějakém programu vysokou frekvenci „v idle“, neznamená to, že vám nefunguje šetření spotřeby. Opravený režim rovnováhy také nastavuje minimální frekvenci z pohledu Windows na 90 % základní úrovně, ale zde by mělo asi platit totéž. Tedy že jde jen o takt detekovaný zvenku, zatímco interně řídící jednotka nezávisle nastavuje takty sama a měla by při nečinnosti škálovat takt níž, než kolik je detekovaná úroveň.

Tyto změny by jinak měly být analogické k tomu, jak se Windows chovají k aktuálním procesorům Intelu. U Skylake a Kaby Lake (s technologií Intel Speed Shift) se také řízení spotřeby a frekvencí přesouvá z OS přímo do procesoru a údajně u nich Windows 10 také deaktivují Core Parking. Ryzen v tomto ohledu tedy nebude mít extrabuřty, lidově řečeno, spíš se jen vyrovná situace.

Opravený režim spotřeby AMD Ryzen Balanced má zvednout výkon zhruba a úroveň řežimu vysoký výkon (Zdroj: AMD)
Opravený režim spotřeby AMD Ryzen Balanced má proti výchozímu režimu rovnováha ve Windows 10 zvednout výkon zhruba a úroveň režimu vysoký výkon (Zdroj: AMD)

Oprava nejprve samostatně, později v ovladačích

Opravené nastavení spotřeby AMD vydá ve dvou krocích. Ve finále se stane přímo součástí ovladačů platformy AM4 (tedy těch, které instalujete kvůli čipsetu), které by vám měly samy do Windows doinstalovat nastavení spotřeby „AMD Ryzen Balanced“ a nastavit ho jako výchozí. Díky odlišenému názvu tak naštěstí bude snadné poznat, zda máte správné nastavení. Zatím se ale tato oprava ještě do balíků ovladačů nedostala a AMD ji vydalo na zkoušku samostatně.

Nastavení optimalizované pro procesory Ryzen po instalaci
Nastavení optimalizované pro procesory Ryzen (AMD Ryzen Balanced) po instalaci

Stahovat ji můžete odsud, po rozbalení archivu se nainstaluje dvojitým kliknutím. Poté ještě v nastavení napájení Windows zvolte režim „AMD Ryzen Balanced“. AMD chce nejprve takto získat nějaké ohlasy testujících osob, případně odhalit problémy před širší distribucí. Podle AMD by nastavení mělo výkon ve hrách obecně vrátit zhruba na úroveň režimu vysoký výkon. Při testování lze údajně vidět zlepšení ve hrách Battlefield 1, DOTA 2, GTA V, Crysis 3, Project Cars a dalších. Spotřeba by údajně měla být obdobná jako v běžném režimu rovnováha. Nezávislý test má například PC Perspective.

Optimalizace Total War: Warhammer

Z upraveného nastavení spotřeby má v neupřesněné míře profitovat také Total War: Warhammer. U tohoto titulu AMD ale také hlásí přímo optimalizace kódu hry, které by měly být začleněné v aktualizaci vydané 27. března. Tato nová verze má správně detekovat fyzická jádra a jejich dvě logická SMT vlákna, z čehož by měl zlepšený výkon zřejmě pramenit (podobně jako u DOTA 2; zatímco u Ashes of the Singularity ukazují velká procenta navíc asi i na další faktory). Oprava má podle AMD zlepšovat výkon nastavení High o 10,5 % a výkon nastavení Ultra, které je více limitované grafikou, o 7 %. Obojí platí pro rozlišení 1920 × 1080 bodů. Zlepšení už nezávisle potvrdil například francouzský web Hardware.fr.

Projev optimalizace hry Total War: Warhammer pro Ryzen (Zdroj: AMD)
Projev optimalizace hry Total War: Warhammer pro Ryzen (Zdroj: AMD)

Správné teploty v Ryzen Masteru

Poslední novinkou, kterou blog zmiňuje, je ještě vydání nové verze taktovacího nástroje AMD Ryzen Master. Ta již nevyžaduje zapnuté HPET na deskách s BIOSy založenými na verzi AGESA 1.0.0.4, o níž jsme v této souvislosti psali minulý týden. S touto verzí aplikace a patřičným BIOSem (až ho vaše deska dostane) tedy budete moci taktovat, aniž by vám HPET zase sráželo výkon získaný přetaktováním. Tato verze by mimochodem měla také ignorovat offset 20 stupňů Celsia, kterou přidávají Ryzeny 5 1600X, R7 1700X a R7 1800X ke své detekované teplotě. Jinými slovy by Ryzen Master nyní měl teplotu těchto CPU ukazovat správně, nikoliv přehnaně vysokou.

Ohodnoťte tento článek!

26 KOMENTÁŘE

  • Tak přesně tohle mě napadlo během čtení. O problémech se zrnitostí museli vědět, když doporučovali používat režim vysoký výkon ve Windows. A když jsem se dočetl, že totéž řešení používá i Intel, tak už to nechápu vůbec.

   Spíše to vypadá jako takové ladění za pochodu a procesory reálně používané pro hry už snad budou v testech vycházet lépe/stabilněji.

 1. Hlavne je potreba mit na pameti, ze tento patch pouze umozni beznym uzivatelu, aby dosahli aspon takoveho vykonu jako v recenzich.

  Ryzen Power Plan Update: Min. Frequency 90%, Disables Core Parking | GamersNexus – Gaming PC Builds & Hardware Benchmarks
  http://www.gamersnexus.net/news-pc/2870-ryzen-power-plan-update-min-frequency-90-pct

  Again, this update will not affect our test results, but it will hopefully make customer’s lives a little easier.

  Cili na vysledky recenzi to nebude mit vliv, redakce testuji na powerprofile. Pouze BFU uz nebudou rvat, ze maji nizsi vysledky nez v recenzich. Rozhodne se nejedna o nejake nove celkove zvyseni vykonu.

    • To je blbost. Testuje se běžně na balanced, protože na power nefungují šetřící funkce a byly by tak ovlivněny testy spotřeby a teplot procesoru.
     V prvních recenzích se právě výkon v hrách hodně lišil dle toho kdo jaký profil požil. Významnější weby co dostaly ten testovací kufřík od AMD byli upozorněny přímo od AMD na tento problém a bylo jim doporučeno testovat na power, ti co sehnali CPU na test svépomoci o tomto problému nevěděli.

     • Hmm, to je zajimave, mam jine informace. Schvalne oslovim redakce a udelam si dabatazi, mam ted dovolenou.
      Anyway, Legit to retestnul, meritelny zisk u dvou z peti her, nejvic GTA-V okolo 6%, Fallout4 porad katastrofa, nepomohlo to vubec.
      http://www.legitreviews.com/amd-ryzen-balanced-power-plan-benchmarked_193344/6
      Vyse uvedeny gamersnexus se tez nemeni.
      Takze zazraky se nekonaji a konat nebudou. Omezeni vyplyvajici ze dvou oddelenych ccx se nedaji nicim obejit. A u 6ti a ctyrjadrovych ryzenu uz nepomuzou any ty hypoteticke herni optimalizace, neni s cim pracovat, nelze locknout 4 vlakna hry na dve jadra polovicniho ccx.

     • Aby jsme si rozuměli, nechci nějak zaslepeně obhajovat AMD, jen říkám že ty rozdíly v recenzích stále panují, včetně zmíněného rozdílu výkonu dle použitých pamětí.
      V každém případě hry nejsou jediný rozhodující faktor a naopak Ryzeny nakupují lidi jako základ univerzálního PC – tedy zvládne hry – i když o pár FPS hůř než s Intelem, ale za podobnou cenu nabídne mnohem větší výkon pro pracovní využití, či jen pro koníček v podobě třeba střihu a kompresi videí.
      Ano na druhou stranu beru, kdo kupuje čistě herní PC Intel je lepší volba

     • Jinak co týče tych profilů v některých recenzích je to uvedeno, že testy výkonu dělaly na power, ale testy spotřeby na balanced aby fungovali úsporné funkce. Tento ovladač od AMD to právě řeší – zachovat vysoký výkon a přitom i funkční úsporné funkce – toť smysl celé této novinky a debaty kolem ní.

     • Vubec nemluvim o tom, co je rozhodovacim faktorem pro koupi ryzenu. Kazdy ma jine priority, i kdyz s pobavenim sleduji, jak se s historickou pravidelnosti vyroji mnozstvi profesionalnich renderovacu a komprimovacu videa co u toho hraji hry a maji pustene virtualy, u vydani novych produktu amd, uz od dob FX.
      Jinak to neni jen par fps, vykonne gpu to muze degradovat o jednu tridu a to je peknych par tisic v talonu.
      Proste 1700/1800 neni herni procesor, a je ve hvezdach, jestli 6c a 4c budou.

     • @Siddhi, tady je dobry test namaxovaneho RYzenu a i 7700k. Ryzen na 4Ghz, 7700k 5ghz, oba dva na 3600Ghz RAMkach.
      V 7 hrach, pri zapocitavani 3 hodnot prumerne, 99% a 99,9% fps, bere 7700k 13x vyssi fps a 8x Ryzen ve 1080p. Pro 1440p plati 11x 7700k a 10xRyzen(remizu jsem pocital plus pro Ryzen).
      Jeste zajimavejsi je to kdyz se ta fps zprumeruji ze vsech her…
      Pro 1080p Prumerne fps je 5.2% plus pro 7700k, 99% je 3% plus 7700k a 99.9% je -5.9% pro 7700k. Ve 1440p je vsechno vicemene v ramci statisticke chyby, takze remiza. Ty CPU jsou si v tech 7 hrach rovnocene a to nevime, jake mel nastaveni jeste ve WIndows, BIOS, atd..
      https://www.youtube.com/watch?v=5GhoYs2VDns

     • Hnizdo, ja uz nevim, jak ti to rict. Bez jednoduse do pr…. Ja s tebou nemam potrebu se bavit, protoze neni o cem. Tvoje deb… nazory mne nezajimaji. Kdyz ti ty prispevky nevyhovuji, ignoruj je, vezmi si prasek na uklidneni a neser se neustale do mne. Nebo mam zacit vytahovat tvoji deb…. z tvych starsich prispevku, kde tvrdis jeden nesmysl za druhym?

     • Nejprve si ujasni jeden fakt. Toto je verejne forum. Kazdy muze reagovat na prispevky toho druheho. Budes se s tim muset smirit, ze budu pod kazdym tvym prispevkem, pokud se mi nebude pozdavat. Klidne pokracuj v tom duchu jako doposud, sprostarny a nadavky mi nevadi, naopak davaji pekny obrazek o svem pisateli.

      Mimochodem, reagovals ty na mne, ne ja na tebe 😉

      Samozrejme muzeme klidne probrat libovolny z mych postu, protoze ja se neopiram o nejake levne prodejne noobtoobery, ale o recenze renomovanych medii s definovanou metodikou a profesni historii, a i v takovych pripadech pracuji se vsemi takovymi dostupnymi zdroji. Takze si svoje tvrzeni vzdy pevne obhajim.

     • Ja myslim ze nejlepsi obrazek si clovek udela o tvych „znalostech“ z diskusi. Tvoje arogance a neschopnost se z nadhledu podivat na dane tema je az fascinujici. Neschopnost zmenit pohled. Tvoje trolici prispevky na tema funckcniho AS u Maxwellu musi byt srandovni i pro zaryteho NV fanouska. Z poslednich perel typu ‚BIOS nezlepsuje vykon‘, ‚MS do Win10 nepridavaji updaty pro Ryzen‘, ‚CB nedisabloval podporu pro HPET ve WIn10, jelikoz tam zada neni‘ atd.
      A nakonec jsem si nechal opravdovou perlu ze 3.11..
      „Vykon Zenu je znam, vykon se ocekava na urovni Ivy bridge, coz je pro AMD velky skok, pro Intel to bude v den vydani 5 let vzdalena minulost. Zazraky cekat nelze.“
      ANo od Tebe zazraky opravdu nelze cekat 😀

     • Ano, presne tak. Maxwell AS podporuje, AS jsou na teto uarch funkcni, pouze je neni schopen zpracovat paralelne, Win10 skutecne nepouzivaji HPET, MS zadne updaty pro Ryzen dosud nevydal.

      Ano, vykon Zenu byl ocekavan na urovni ivy bridge, nebyl to pouze muj nazor ale i oficialni sdeleni AMD o navyseni IPC. Takze moje perla? I dont think so.

      Nikdy jsem nerekl, ze CB nedisabloval HPET v BIOSu/nebo neodinstaloval HPET driver z woken. Zde opet lzes. Pouze jsem rekl ze to je irelevantni, protoze Win10 HPET nepouzivaji a pokud aplikace HPET pozaduje, HPET je pouzit navzdory nastaveni BIOSU a driver je samocinne doinstalovan.
      http://www.overclock.net/t/1567745/windows-10-disable-hpet-before-install-and-enjoy-low-latencies
      https://www.cnews.cz/optimalizace-pro-ryzen-vykon-v-aots-se-zlepsil-az-o-30-aida64-uz-ma-podporu-pro-zen/#comment-165946
      Dva vyrobci desek ohlasily biosy s opravami pro kompatibilitu RAM, ovsem navyseni vykonu bez ohledu na frekvenci RAM dosud nikdo nepotvrdil

      Takze si opet, pokolikate uz, usvedceny demagog, podvodnik a lhar.

     • Hnizdo, ty jeden mega trole. Takze Maxwell ma funkci, ktera se nepouziva, protoze vydledek neodpovida ocekavani a tim padem to funguje jak ma? Ty jsi proste pablb.
      AMD zadne oficialni sdeleni nikdy nevydalo blbe. Oni pouze sdelili, jake si stanovili cile. A cil stanovili na IPC 40 nad excavator. Nikde nebylo zadne tvrzeni, jaky bude mit finalni vyrobek vykon. To ze ty nechapes jaky je rozdil mezi odhadem (mozna i marketingovym blafakem) a realitou je jina vec.Pablbe.
      Ale ano rekl, jsi, ze CB nemohlo disablovat HPET, protoze jej Win10 nepouziva. To ze jejho deinstalaci stoupl vykon, to uz ti zase tvuj rozum jaksi nepobral. ALe hlavne, ze si s tim review „pracoval“, ze? Pablbe.
      CO se tyce biosu, tak jsi zase a opet jen pablb, protoze jsou tu zase ti „nymandi“ z youtube, kteri to na tech rozdilnych verzich BIOSu testovali, a ty vykony mezi sebou porovnali. Jenomze to by jsi pablbe nesmel byt tak zkostnately, aby jsi takovu vec mohl do ty svoji zabedneny hlavy vubec dostat.

     • Jen zatlac, ty to das 🙂 Uplne vidim jak mlatits pestickama do lavesnice.

      Jakouze funkci ma Maxwell, ktera se nepouziva, protoze…?

      Pokud AMD vyda „sdeleni“, jedna se jaksi z principu o „oficialni“ „sdeleni“ 😉

      Ne, nerekl jsem, ze CB nemohlo disablovat hpet, proto jsem uvedl vyse ten odkaz na diskusi. Nevim jaky ma pro tebe smysl dal lhat, kdyz si to kazdy muze precist.

      Samozrejme nemohu vyloucit, ze nektere desky obdrzi biosy, ktere opravi nedostatky ranneho vydani. Pak se podivame, jestli ty desky byly soucasti svetovych recenzi, a tim jestli se na techto recenzich neco zmeni a redakce to doplni. Zatim se tak nestalo.
      Nejaky propaleny toober opravdu neni dukaz.

      A nejak si zapomnel na ten MS patch na Ryzen.

      Muzes dupat nozickama, nadavat jak chces, tohle jsou fakta. Sucha, nezpochybnitelna fakta.

     • Hnizdo, ty nemas zadne fakta..ty mas snuzku svych fabulaci, ktere za fakta pokladas. A k tomu prekrucujes jak se ti to hodi.
      Opet znovu pokud nechapes rozdil mezi oficialnim vyjadrenim k vykonu produktu a k tomu, co firma komentuje jake si stanovila „cile“, tak se nemame o cem bavit. Protoze nejsi schopen pochopit ani takovouto malickost.
      Samozrejme, ze MS vydal update (muzes tomu rikat jak chces) pro Ryzen, ktery prave upravuje profil napajeni. Ma byt soucast soucast prave vydaneho creator upgradu.
      https://www.hardwareluxx.de/index.php/news/hardware/prozessoren/42557-amd-erlaeutert-den-neuen-balanced-power-plan-von-windows-10.html
      Tve puvodni vyjadreni k HPET. „Mimochodem, jeste k tomu CB, jsi si vedom toho, ze problem s HPET plati pouze pro Windows 7, protoze Win10 HPET nepouzivaji, tedy vsechna mereni pro Win10 plati?“ Takze nema vliv na vykon ve Win10, ze? hlavne ze to CB namerilo jinak, ale hnizdo ma samozrejme pravdu…
      Tve drivejsi vyjadreni k BIOSum.. „BIOSy zadny vykonostni narust neprinesly, pouze se vylepsuje kompatibilita RAM.“ .. haha ..ano proto se pretestovava a jsou na to uz namerene odkazy, ktere srovavaji BIOSy napr. na Asrock Motherboardech.
      A k tem tvojim zatvrdlym redakcim… asi nechapes (nevim uz pokolikate..) ze cast tech Youtuberi dostavaji uplne stejne testovaci sady, jako „redakce“. To znamena, ze vydavaji uplne „stejne“ recenze jako ty tve „overene redakce“. Navic, nekteri z nich maji k dispozici lepsi HW, takze mohou testovat i zajimavejsi veci.
      Proste jsi neskutecne dogmaticky a zkonstnately. K tomu druhym nadavas do lharu, sam pises nesmysly, opiras se o stare informace, ale hlavne ze vis, ze jo…
      Ja nozickama dupat nemusim. Zatvrdly splachovaci troll tveho kalibru za to opravdu nestoji.

     • Posledni vec, mne uprimne jedno co si pises. Nejsi ani prvni ani posledni co pises tak jako ty. Je to tvoje vec. Co mne ale opravdu dosira je tvoje potreba se „podepsat“ pod myma prispevkama. Jestli jsi si toho nevsimnul, tak jsem na tebe uz nekoli dnu vubec nereagoval, O totez bych rad pozadal tebe.

     • MS zadny update dosud nevydal. Pouze AMD vydalo upravu napajeni, ktere umoznuje uzivatelum dosahnout alespon takovych vysledku jako v recenzich testujicich na power plan. Pro spravne udelane recenze nedojde k zadnym zmenam. Klidne ti to zopakuji zas a znova, kolikrat tu lez budes opakovat.

      http://www.gamersnexus.net/news-pc/2870-ryzen-power-plan-update-min-frequency-90-pct

      Again, this update will not affect our test results, but it will hopefully make customer’s lives a little easier.

      Jestli bude nebude tento patch implementovan, a je mozne ze casem bude, je pro recenzovany vykon ryzenu z vyse uvedeneho duvodu irelevantni.

      Co skutecne namerilo CB s vypnutym nebo zapnutym HPET nevim, ale jejich vysledky je nutne overit. Na tom ze Win10 HPET nevyuzivaji se nic nemeni, to co jsem napsal je stale platne.
      „Win10 uses TSC on most modern systems, but it WILL enable HPET if a specific program is written to use it, regardless of the HPET BIOS setting. That’s why most X99 boards got rid of the HPET settings option.
      As for the „software driver“, eventually the OS WILL install the HPET driver when a piece of software activates the timer. (Again, regardless of your BIOS setting).“

      K tem BIOSum – zadna svetova redakce to zatim nepotvrdila. Ty jsi sem zatim postnul „recenzi“ jednoho trychtyla, ktery je usvedceny lhar. Proc to neotestuji redakce? Ani jedna jedina z 20ti?
      BTW uz dneska cesti redaktori pripravuji retesty, takze nemusime mit strach, ono se to ukaze.

      Na to ze bych nereagoval na tvoje vymysly, jednou provzdy zapomen. Verim ze ti vadi kdyz nekdo poukazuje na tvoje lzi, ale holt nejsme ani na tydiitu, ani na ddw.

   • Presne jak pises. V te prvni vlne recenzi je ted gulas. Nekdo testoval „default“ nastaveni Windows, tudiz balanced. Nekdo to prenastavil na power. Do toho je potreba zapocitat nekde nizke frekvence pameti, ktere nektere hry hodne ovlivnuji, k tomu nektere hry spatne vyuzivaji SMT, do toho nevyladene BIOSY. Na CB dokonce delali test, ze odinstalovavali HPET driver ve Win10, a dostali v nekterych hrach taky jine vysledky.
    Retesty budou zajimave, pokud nekdo vsechny tyhle parametry zohledni.