AMD vydalo první Vegu 10, poloprofi kartu Radeon Vega Frontier Edition za 999$. Bez recenzí

91

Včera bylo 27. června a v souladu s předchozím oznámením učiněným během Computexu přichází po dlouhém a dle reakcí hodně otravném čekání konečně den, kdy AMD vypouští na trh grafické karty s highendovým GPU své nové architektury Vega. Je to ale ztrpčeno tím, že se nejedná o herní grafiku. AMD vydává jen model Radeon Vega Frontier Edition, který již zbarvením ukazuje, že míří jinam – dílem na (polo)profesionální grafiky či vývojáře her a další kreativní činnosti (modrá edice Radeon Pro) a dílem na vývoj a výpočty umělé inteligence (žlutá řada Radeon Instinct). Vega Frontier Edition má být určená hlavně pro poloprofesionální uživatele a vývojáře fušující do těchto oblastí.

Specifikace Radeonů Vega Frontier Edition už jsme částečně zjistili, když se karty objevily na předobjednávku v obchodech. Nyní jsou již definitivně potvrzené: GPU má aktivních 4096 stream procesorů architektury Vega (64 bloků „nCU“, což by měla být plná palba). Takty GPU jsou v maximálním Boostu 1600 MHz, od čehož se odvíjí udávaný teoretický výkon 13,1 TFLOPS v FP32 a 26,2 TFLOPS s výpočty FP16. Výkon v FP64 je „jen“ 819 GFLOPS, jelikož GPU nebo minimálně tento model nemá podporu pro výpočty s dvojitou přesností na plném výkonu.

Vzduch a voda, různá spotřeba (a výkon?)

Co je však nová informace: AMD uvádí ve specifikacích také základní takt GPU, jenž je 1382 MHz. Základ je tedy na úrovni 86,4 % maximálního taktu turba. Tyto specifikace jsou zřejmě stejné pro vzduchem chlazený model i verzi s vodním chlazením a externím radiátorem. Vzduchová karta má dvouslotový chladič s jedním radiálním ventilátorem a průběžným pasivem (a vyfukováním vzduchu mimo skříň) a TDP čili typickou spotřebu v zátěži 300 W. Vodní karta ovšem TDP uvádí až jako 375 W. To by spolu s výkonnějším chlazením asi mělo vést k tomu, že v reálném provozu bude při plné zátěži držet takty výš než vzduchový model, tedy dál od výchozích 1382 MHz a blíž k onomu maximu 1600 MHz.

Verze s vodním chladičem bude z dominantní části žlutá (Zdroj: VideoCardz)
Verze s vodním chladičem bude z dominantní části žlutá (Zdroj: VideoCardz)

Paměti nabízejí kapacitu 16 GB a používají čipy HBM2 integrované na interposeru GPU. Jejich takt je 945 MHz (1,89 GHz efektivně), ale sběrnice je místo 4096bitové u Fiji jen 2048bitová, takže propustnost je „jen“ 483 GB/s. Proti čipu Fiji by efektivní propustnost paměti pro hry měla být vyšší díky pokročilejší delta kompresi.

Ceny jsou proti dřívějším informacím poněkud nižší, i když stále mimo běžné pásmo. Vzduchová Vega Frontier Edition se prodává za 999 dolarů, AMD tedy zvolilo „tradiční“ cenovou laťku extrémního segmentu a nenásledovala Nvidii na 1200 dolarů, kam byla zvýšena cena Titanů X a Xp. U nás by cena s DPH momentálně vycházela na 28 tisíc korun. Verze s vodním chladičem bude však podstatně dražší, má se prodávat za 1499 dolarů (42 100 Kč).

Profi ovladač i herní Radeon Software

Podobně jako u Titanů od Nvidie nebyly karty zapůjčeny ke klasickým recenzím, takže žádné hardwarové médium nezměřilo herní výkon. AMD jej neuvádí ani v žádných oficiálních benchmarcích a ukazuje jen čísla pro profi grafické programy a podobný software. Srovnání je s Titanem Xp, jehož výkon by podle oficiálních čísel měl být nižší (někde o dost, ale výběr testů byl na AMD, takže to lze čekat). Je však třeba dát pozor na to, že Nvidia této kartě neumožňuje běžet s profesionálními ovladači, zatímco Radeon Vega Frontier Edition by k nim přístup mít měl. Nebude sice kompletně certifikován jako Radeony Pro, ale optimalizaci na straně ovladače zřejmě používá, což by mělo výkon vynášet výš. Srovnání je v tomto technicky nefér k Titanu. Prakticky vzato je ale absence profi ovladače rozhodnutí Nvidie a Frontier Edition je dokonce levnější, zatímco srovnatelně výkonná Quadra s certifikovaným ovladačem Nvidie stojí dvojnásobné a vyšší částky.

Oficiální (vybrané) benchmarky přímo od AMD
Oficiální (vybrané) benchmarky přímo od AMD

Pro tvorbu herního a dalšího 3D či VR obsahu bude Vega Frontier Edition mít tu výhodu, že bude v jednom balíčku nabízet nejen profi prostředí, ale i běžný Radeon pro hraní nebo pracovní testování her. Oba ovladače jsou instalované paralelně a uživatel může jednoduše mezi oběma rolemi přepínat v aplikaci Radeon (Pro) Settings. Po aktivaci možnosti „Gaming Mode“ se karta přepne z „Pro“ do režimu herního Radeonu a můžete testovat vytvořenou práci (nebo hrát čistě rekreačně).

Přepínání mezi profi a herním ovladačem bude možné za běhu PC přímo z aplikace Radeon Settings
Přepínání mezi profi a herním ovladačem bude možné za běhu PC přímo z aplikace Radeon Settings

Z toho také vyplývá, že karta Vega Frontier Edition bude i k hraní her normálně použitelná a někteří z prvních uživatelů by ji mohli otestovat místo profesionálních recenzentů. Je ale pravděpodobné, že ovladače ještě nebudou na tak dobré úrovni, jako při uvedení herní varianty Radeon RX Vega. Podle webu VideoCardz by toto dokonce mohl být jeden z hlavních důvodů, proč se na uvedení čeká tak dlouho. Podle některých zdrojů mezi výrobci karet byla prý Vega pozdržena vícekrát kvůli výkonu – aby v době vydání ovladače výsledky v recenzích co možná nejvíc vylepšily (i když nevím, zda by pak AMD třeba neuvedlo dřív aspoň Pro verzi nebo karty Instinct).

Radeony Vega Frontier Edition by podle AMD měly už v tuto chvíli být dostupné – tedy aspoň v případě verze se vzduchovým chladičem. Vodou chlazený typ má nakonec přijít na trh později, bude to až v třetím čtvrtletí (žádné bližší určení ale nemáme). Platí to ale zřejmě jen pro zahraničí, naše obchody zatím ve vyhledávačích cen nevyskakují.

Ohodnoťte tento článek!

91 KOMENTÁŘE

 1. Nerozumím tomu, tak na Vegu se čeká rok, pořád: „počkejte si, počkejte si, bude to skvělé“, ale nakonec se dozvím, že když už tedy udělali grafiku na HBM paměti a měli s tím problémy, tak jsem se domníval, že to nasadí v plný palbě a ono né, zas nechávají nvidii prostor když zbytečně kartu přiškrtí na sběrnici. To je fakt už na palicu ta firma. Evidentně to tam skřípe mezi technikama a managementem.
  ___________
  Ještě si dovolím poznámku pro redakci: při psaní některých příspěvků mohu s psacím kurzorem pohybovat šipkama a někdy ne, co to je za haluz nevíte?

 2. no kdys koukam na to video PCworldu, tak se me chce spis brecet smichy, to jako ty VR ukazky myslej vazne? vzdyt i prvni ukazky pro prvni Oculus jsou hezci a narocnejsi nez tyhle auticka, tuhle hruzu spacha kdejakej podprumernej grafik s nejakym free modelem za par minut, tohle je prezentace za kterou by se stydel i zacatecnik

 3. Zajímavé monitory s Free Sync 2 a HDR a 144 Hz se už začínají prodávat i v ČR a za velice zajímavé ceny, jen nevím, jestli jim prodeje nebude Vega tak trochu kazit, za tu cenu a při té spotřebě ??? Pak už v sestavě může lépe vycházet monitor s G-Sync 2, nehledě na lepší parametry G Sync 2 oproti Free Sync 2…

 4. ako premyslam o RX Vege, ani nie preto ze by som ju extra chcel, ale teraz je taka doba ze 1070 by som vedel predat za slusny peniaz, co uz za mesiac uz nemusi byt, lenze toto je ako cakat na kralika v pytli… pri najhorsom by som mohol zobrat 1080… som na vazkach

  • No ten první bench neukazuje nic (všechno má 11ku) a ten druhej ukazuje 4,4% zlepšení Proti Fiji… při 35-55% zvýšení taktu GPU na stejným počtu jednotek. Takže zatím bych nad tím mávl rukou.

     • Kde přesně ta Vega RX sebere 30-35% výkonu na Frontier edici. FE má gaming mode ve kterém ten test byl dělán a gaming mode u FE = RX.

      Ono i ten výpočetní výkon u FE je mizerný, ano překonal TitanXp s gaming ovladači – jiné ani nejsou, kdežto FE použil profi ovladače. Dosáhl výsledku o trošku lepších než dosahuje Q4000 s profi ovladači, tedy profi verze GTX1070 a na TitanXp se dokonce dostal i Q2000, tedy profi verze 1060.

     • „Kde přesně ta Vega RX sebere 30-35% výkonu na Frontier edici.“

      Pokud budou mít ~stejné takty, tak bude i výkon ve hrách stejný, rozdíl může být jenom ovladačema a FE by v tom Gaming Mode měla mít stejný herní ovladač jako RX Vega.

      Akorát ten ovladač tam podle mě ještě moc není a rozumně se to teda bude dát otestovat stejně až potom, co vyjde RX Vega.

     • procenta mi nejdou? To co zatím bylo vidět u Vega FE, tak potřebuje nějakých 30-35% výkonu na to aby vyrovnala 1080Ti, to RX nedožene.

      A proč právě 1080Ti, jsou lidi co ještě dnes dopoledne byli schopni tvrdit jak to tu 1080Ti rozdrtí… ejhle… ono to nerozdrtí ani 1080… Ale jak tvrdím všude možně, tohle většinou tvrdí lidi kteří netuší jaký má 1080 výkon a jak daleko je ji vzdálená 1080Ti, stejně jako v předchozí generace 980 a 980Ti… procentuální rozdíl byl stejný ale nyní je to jedno procento 1.7x víc než u Maxwellu. V zásadě mezi 1080 a 1080Ti je celý výkon lowend karet jako RX460/560,GTX1050Ti Po OC jeětě výraznější rozdíl

     • „“ F.E. těsně nad 1080 a RX těsně pod 1080Ti.

      RX těsně pod 1080Ti můžu považovat za srovnání 1080Ti, že…

      A tady jsou ty procenta… kde by RX vzala oproti FE 30% výkonu když je to stejný čip a používá stejné drivery – v gaming módu. A frekvence už tlačit dál nepůjde, už to co se testovalo mělo problém držet těch 1600MHz boostu

      Možná to nabere pár procent že to nebude mít ECC, ale to jsme stále v toleranci 1080 avšak hodně daleko 1080Ti, mezi těma kartama je právě těch cca 35%

     • „RX těsně pod 1080Ti můžu považovat za srovnání 1080Ti, že..“
      Ne, kdybych to myslel takhle, napsal bych RX stejný výkon jako 1080Ti.
      Ty jsi megaspekulant, neznáš výkon FE, neznáš v jakým stavu jsou drivery, neznáš zda je RX stejná atd.. atd.. a vyvozuješ to nějaký definitivní závěry NV fanatika. 😀
      Já si tedy počkám na ofiko testy. Teď jen můžu říct, že AMD má opět tragický launch, jako obvykle. 🙂

     • Co tedy znamená výkon těsně pod 1080Ti? 5% rozdíl?
      5% považuji za bezpředmětné a téměř na úrovni chyby měření, jedná se o téměř schodný výkon tedy něco co je těsné. Pak se pořád bavíme o 30% výkonu Vega FE.

      Bylo tím myšleno třeba 10%? Pokud ano, přijde ti GTX750Ti těsně pod GTX1050Ti? Mě rozhodně přijdou jako karty s výrazným výkonostním odstupem, ale 10% výkonu 1080Ti bude o chlup větší porce než rozdíl právě mezi těmi jmenovanými kartami.

      Drivery pro Vega FE. Karta je v prodeji, v jakém stavu by asi měly být drivery? Měly by být špatné? Ale no tak, jako zákazník očekávám že když si koupím grafickou kartu, drivery budou v pořádku.

      VegaRX bude naprosto totožná karta. Proč? Protože má stejný čip. Mohou se lišit frekvence, ale když tomu člověku ta karta nechtěla boostit na 1600MHz je jasně důvod toho že něco nestíhá, buď chlazení nebo power limit, případě kombinace obého. Vzhledem ke známým informacím a trochou selského rozumu to vidím na chlazení – proto také Vega FE s vodním chladičem a vyjádřením AMD že to umožní dosáhnout lepších provozních vlastností ve specifických situacích. Samo vyšší takty = vyšší spotřeba, vyšší TDP, navýšené TDP vodní verze tak dává kartě rezervu že nezačne vadnout na power limit. Nicméně… vodní chlazení v profi segmentu, kam ta kartu AMD míří se nepoužívá, výrazně snižuje spolehlivost řešení a to je to co je klíčové, pokud se karty dávají do serverů, tak typicky nemají žádný mechanický prvek – ventilátor, protože chlazení zajišťují výkonné ventilátory osazené v case, které jím prohánějí obrovské množství vzduchu.

      Pokud připustím že herní vega bude mít 375W TDP, bude dosahovat 1600MHz boostu stabilně, bavíme se o nárustu výkonu o 15% za předpokladu že výkon škáluje s takty rovnoměrně. GTX1080 + 15% je bohužel na sáhy daleko od výkonu 1080Ti a je to a v zásadě je to +-
      mezi 1080 a 1080Ti.

      NV fanatik… opět opakuji, značka je mi zcela ukradená, nevybírám hw dle barvy, ale vezmu své požadavky a následně se snažím najít HW který je splní či se jejich splnění nejvíce přiblíží, pokud neexistuje HW který dokáže bez výhrady mé požadavky naplnit (a bohužel takový skutečně na trhu není). Proto volím NV protože poskytuje nejvíce výkonu, podporuje SGSSAA, nebo zachytávání obrazu bez vlivu na výkon (Shadowplay), u CPU pak volím Intel protože do nedávna bylo AMD tragédie a i7-7700k mi poskytuje 20-25% více výkonu než jakýkoli Ryzen (je pro mě klíčový single thread, nikoli multi thread výkon).

      Dejte na stůl AMD grafiku co bude mít výkon jako 1080Ti a cenu 1080 a z fleku ji koupím (cena kompenzuje chybějící technologie a živou podporu NV driverů pro klíčovou aplikaci), případně AMD gtrafika se stejnou cenou jako Ti ale o cca 20% vyšším výkonem (opět kompenzace). Postavte přede mne Výrazně levnější 4c/8t ryzen který dosáhne na single thread i7-7700k@5GHz, případně stejně drahý 6c/12t… koupím okamžitě.

     • Tyve ty si asi nemáš s kým doma popovídat… Já psal , že se takový výkon čeká, ne že takový bude.
      Rozdíl 1080 vs Ti je 30%
      FE 5% nad 1080, RX 5-10% pod 1080Ti, tj 15-20% rozdíl a ne těch tvých 35%, chápeme?
      Jestli má FE ECC, může být pomalejší, frekvence, ovladače… jo těch 15% by to mohlo být.
      Jestli bude RX jen na úrovni 1080, je to fail.

     • za tu dobu co tVegu několikrát odložili a ladí ten čip a nemají furt správný ovladač ?? tomu se velice těžko věří…..

      „WhyCry:This is exactly what I’ve been seeing and hearing in the past few months. I was hoping it was just an early sample or unoptimized driver, but the results are only slightly better“

      „Although no one will officially confirm this, AMD Vega was postponed few times (according to AIBs). The reason for the delay is not related to any yield issues, but performance“

     • Fury X 16690, Vega FE ~22500 … 22500/16690 = zaokrouhleně 1.35.

      35 procent nad FuryX je pár procent? Ten rozdíl výkonu je jedna low end karta za 3-4 tisíce. Stejný procentuální rozdíl je mezi 1080 a 1080TI.

      Takty nemá smysl srovnávat. Jinak Polaris přinesl cca 50% oproti předchozí generaci. Pokud by tedy byl po opravách ovladačů a o 50% rychlejší než Fury tak je to 25000 bodů ve firestrike. To jde s trochou štěstí a započtením nějaké tolerance dosáhnout stále s GTX1080, moje Founders dokáže tlačit 23500-23800. To by bylo jen o 5% méně ale při téměř poloviční spotřebě. GTX1080Ti bývají běžně kolem 29 tisíc

     • „35 procent nad FuryX je pár procent?“
      Když jsem to psal, tak byl postnutý jen 3DMark, kde bylo skóre sotva 17K, ne těch 23K co tam má teď. To jenom ukazuje, že to funguje „smíšno“ IMHO. Podle mě to nakonec bude mít víc, ale samozřejmě ručit za to nemůžu, jenom tipuju.

     • Normální Fury X jde ve Firestriku mívá mezi 16-17 tisíci. Samozřejmě si můžu najít test někoho kdo použil subzero LN2 a pak těch 23k na FuryX vymáčkne. Jinak třeba FS extreme na LN2 – 1400Mhz má o chlup lepší výkon než ten týpek naměřil na té FE. To z toho fakt dělá rozdíl těch cca 35% a i když to nějakými optimalizacemi driverů dotáhnou na 50%, tak je to pořád jen cca 5-10% nad 1080 a 25% daleko od 1080Ti

     • Teď úplně nevím, o čem je řeč. Mínil jsem, že v tom vláknu na WCCFtechu byl screen z 3DMarku, kde Vega FE dávala těch 17K (což je o těch pár procent víc, než má ta Fury X (16,4K nebo tak něco IIRC).
      Těch 23K je taky na Vega FE, to ten člověk postnul potom.

     • Ten graf v linkovaném článku neukazuje Overall skóre z Firestrike, které je kombinace CPU+GPU ale ukazuje Graphics Score, tedy jen skóre grafiky bez vlivu CPU a jak jsem řekl, běžně Fury X v základních taktech dosahuje 16-17 tisíc graphic score, kdežto Vega FE třeba z článku na Videocardz ukazuje graphics skóre v rozmezí 21,2 – 22.9k. GTX1080 Founders Edition Má graphics score v průměru cca 21.8k, některé OC edice to tlačí přes 23k s dodatečným OC pak z 1080 jde vytlačit i 25 tisíc.

   • Kdo ví, jak to bude, pokud je pravda, že některé funkce ještě v HW toho čipu neběží, je dost možné, že finální výkon bude vyšší. Navíc ještě nikdo s jistotou neví, jaké budou základní takty u herní verze a jak často pojede v boostu. Protože ten ventilátor nejspíš neumožňuje tak dobré chlazení, jaké mívají herní karty s dvojicí nebo trojicí ventilátorů. Zatím se mi to jeví tak, že na nějaké finální závěry je brzy. Ale jisté to samozřejmě není.

 5. Podle mě je chyba, že vydávají napřed F.E. a RX až poté. Je jasný, že se teď udělá spoustu herních testů a recenzí na F.E. a protože tahle karta zřejmě nebude ve hrách podávat ideální výkon, první dojem z Vegy nebude úplně dobrý, což může ovlivnit i prodeje RX.
  Asi je pro AMD firemní trh priorita a na gamery pečou..

  • Díky duálnímu režimu s gaming mode to bude obojí dle potřeby. Vega RX nebude nic jiného než Vega FE bez ECC a pro ovladačů, gaming ovladače mají obě.

   Výpočetně je vega o něco lepší než Q4000, tedy profi GTX1070

    • To je ten pán co řekl že 2xRX480 je rychlejší než 1xGTX1080?

     Jo v jedné béčkové hře 🙂 Navíc dnes mu do toho nehraje ani cena 1080 která je pod 500USD, má krom AotS lepší výkon než dvě RX480 s téměř poloviční spotřebou 🙂

     • Tohle přece byl pro AMD fanoušky svatý grál když to ukázali při představení Polarise, testy ukázaly že 2xRX480 je konkurent pro 1070 ne pro 1080.

      A fanatik? Ne jen vybírám pro mě nejlepší produkt. GTX1080 byla první karta která splnila mé tehdejší výkonostní požadavky které žádná single čip karta nemohla poskytnout, proto jsem ji také koupil první den prodeje Nicméně nedávný přechod na 4k už tu 1080 pokládá na lopatky a chce to upgrade. Zatím je jediná rozumná alternativa 1080Ti, jednak kvůli vysokému výkonu oproti 1080, tak i kvůli 11GB paměti, aktuálně je mi už 8GB málo a trošku se obávám že i těch 11 nebude top, to byl také důvod se dívat na Vegu FE, 16GB by mi stačilo určitě., ale paměť bez výkonu mě nevytrhne

    • „Koduri doslova řekl, že RX bude na hry rychlejší než F.E., takže zbytečně spekuluješ. Navíc herní ovladače jsou, mám tu obavu, v plenkách.“

     Řekl že „some flavors of RX Vega will be faster for gaming“, což může znamenat všechno možný, takže bych z toho moc nevyvozoval.

     IMHO se dá čekat i že bude takt stejný jako FE, i že bude třeba o něco nižší.

    • to že 1080 nemá socialka Aznohh neznamená že ji nemajá nikdo jinej. Aneb ten kdo si pořídil 1080 neprohloupil, věnoval peníze nVidii a má vystaráno. Po roce a půl příjde Vega s výkonem co tu už byl a za stejný peníze co nVidie. Jsem zvědav na formulaci AMD funboys jak a čím budou stejnou cenovku jako gtx1080 obhajovat.

    • Já mám a kupoval jsem ji asi 10 minut po začátku prodeje. Ale je fakt že teď lidi kolem mě spíše kupují GTX1080Ti, stojí to míň než stála 1080 a výkonu to má ranec navíc. Taky jsem chvíli uvažoval že vega s výkonem 1080Ti a cenou 1080 by mě mohla přesvědčit, ale takhle to není krok kupředu a úvahy jdou zpět na 1080Ti.

     Jinak podle takových steam statistik je 1080ek víc než RX470 a 480 dohromady ….

     • Pointa je že lidi 1080 mají, prodávají se dobře, pravda 1070 se prodává lépe a dnes i 1080Ti je karta za dobrou cenu a unikátním výkonem a určitě bych ji doporučil více než 1080. 1080Ti aspoň zvládne nové herní tituly v max nastaveních na FHD v min 60FPS, což 1080 nedává.

      Tohle má být high end karta, že, tzn konurence pro 1080Ti, ne 1080 která je pořád midrange, mainstream segment, byť na jeho špici

     • jinak v high endu se nehraje tolik na cenu jak v low endu za pár tisíc. Jestli tady karta stojí 6 nebo 7 dolarových kil není podstatné, podstatný tu je jen výkon a provozní vlastnosti. Pokud chce AMD přesvědčit cenou, bude muset vegu s výkonem 1080 prodávat za 400 dolarů max, jenže kdo pak bude kupovat slabší karty, které budou naprosto nevýhodné = průser pro AMD. Prodávat to za víc znamená že lidi šáhnou po té 1080/1080Ti

     • Aznohh 28.6.2017 at 20:18
      Protože ta Kaďourova stáleještěnevydanágrafika teď vypadá poměrně tragicky a bídně proti Kožeňákovým kartám, co už jsou na trhu déle než rok. Zákazníka argument s nedoladěnýma ovladačema přes půl roku může tak akorát naštvat, protože pak ta společnost v jeho očích vypadá nekompetentně. Jednodušší je svalit vinu na nedostupné HBM2, že? A pak, pokud je skutečně problém v ovladačích a Vega se po release RX skutečne nezvedne o 1/3, tak k čemu pak ty šarády s ultra rychlou pamětí jsou? Pořád ta samá písnička s ultra funkcema a slibama funkčních ovladačů mnoho let, přesně ten důvod, proč jsem od AMD kdysi přešel na GTS 450 a pak už měl jen Nvidie. S RX 580, Vegou jsem to chtěl opět otočit, ale právě ta neschopnost AMD vydat grafiku mých potřeb opět způsobila, že červené logo v mém počítači nebude, min ne pro tuto generaci GPU.

     • Aznohh 28.6.2017 at 20:06
      „Pochop, že tvůj argument je zcela zcestný… když bude stát Vega 100 korun, myslíš že to pořád gamery neoslní? Chápeme?“

      Ani ne, pokud teď začnou čekatelé na Vegu skupovat 1080 a Ti (což už se děje mimochodem, stačí mrknou i do našich obchodů), tak Vega za už pro ně bude drahá, protže v době příchodu na trh už bude zbytečná, protože majitelé 1080 už to nekoupí. Cena Vegy také nemůže jít dolu, protože by si AMD kanibalizovalo vlastní karty, snižovalo marže kvůli cenám HBM2 a v neposlední řadě si deklasovalo značku „prestižních výrobků“. „Chápeme?“

     • Zájemců o Vegu je plno? Ano za předpokladu že nabídne výkon za lepší cenu než NV. Aktuálně to vypadá na výkon +- 1080 a cena 1080 je 499 dolarů… Do cen teď hodně zasahuje kryptománie, takže aktuálně není trh ve správné kondici a kupuje se co je… až se narovná, tak aby AMD přesvědčila Vegou lidi chtějící výkon, musí buď poskytnout výkonovou špičku – to bohužel vege nebude, nebo dobrou cenu, i když bude o 10-15% nad GTX1080 nemůže si dovolit stejnou cenu jako 1080, zvláště když to bude žrát skoro dvakrát tolik. Prostě NV s nižším výkonem ale výrazně lepším provozem bude vnímána lépe a stejná cena z ní dělá jednoznačnou volbu, to vidíme i v nižším segmentu RX480/580 jsou +- srovnatelné 1060 6G. Nvidie se ale prodávají výrazně lépe i přes lehce vyšší cenu a to v segmentu kde 10 USD rozdíl znamená hodně, kdežto do segmentu kde míří Vega 50 USD nemusí znamenat žádný rozdíl. Navíc cost of carry bude u vegy díky spotřebě vyšší než u 1080.

      Vega tak bude muset nasadit cenovku tak na 450 USD aby mohla přesvědčit nejen skalní AMD fanoušky, ale běžné zákazníky, kde se obvykle volí NV. S touhle cenou navíc bude mít lepší poměr cena/výkon než RX580, což ale znamená že na tom AMD tratí protože high end segment těží právě z vyšší ceny.

 6. Aznohh: Co fetuješ? 90% má zájem o Vegu? 90% si od roku 2015 do 29.6.2017 koupilo 1070-1080-1080Ti protože už je NEBAVILO čekat na Vegu. Co tady meleš za řídkou stolici o tom že 90% čeká na Vegu? Na Vegu už nikdo nečeká, maximálně ti co mají R9 390X a nižší karty a nemají potřebu přezbrojovat. Ale kolik takových lidí je? 5% ? A zbylých 5% jsou poloprofesinálové a profesionálové, co je jim u zadele jestli mají FE nebo Quadro.
  Seš typickej červenáček co musí obhajovat kdejakou pitomost AMD. Karta je fail, ovladače jsou fail…
  Připadá mi, že AMD funboys trpí nějakou poruchou typu Alzhaimer nebo nějakou senilitou, protože důchodci taky čekají na 14.náctého na důchod, ale pak dostanou jen almužnu. A v tom mají hodně společného s AMD funboys co čekají na high-high-end a dostanou low-low end, popřípadně mid-end. Vega s cenovkou 15-19 tisíc korun měla smysl před rokem proti 1080, dneska přichází s křížkem po funuse a Volta ji zabije úplně. Teda vlastně vůbec nevíme jestli příjde.

  • Bože ty jsi hotentot. Koukám, že pro Crhu je problém, pochopit i základy ekonomie.
   A ty tvoje 1070/1080 od roku 2015, to je už jen třešnička na dortu. Koukám že Nvidioti nakupovali řadu 10×0 už rok před jejím vydáním. 😀

  • „…protože důchodci taky čekají na 14.náctého na důchod, ale pak dostanou jen almužnu.“

   To víš Crhouši, když děláš h***o celej život a pouze ho trávíš na fórech, nemůžeš čekat plný měšce. 😉
   Já si nestěžuji.

  • Jinak tady máš ode mě pozdrav: http://imgur.com/a/2cHHr
   Ty kartičky určitě poznáváš. Jak ti to říct no, někdo má a někdo nemá. Někdo půl roku čeká na proplacení faktur, aby ušmudlal peníze na 1080 a někdo jde a koupí si dvě do SLI, protože jsou to pro něho drobný.
   Ale i přesto, že jedu na NV nejsem naštěstí fanatický Nvidiot. 😀 Přeju AMD úspěch, tak jako každý rozumně smýšlející člověk. Chci mít možnost výběru… stejně jako mám možnost si vybrat jestli si koupím BMW, Mercedes nebo Porsche. 😉
   Sockám zdar..

     • Obávám se, že bys to jako důchodce nepochopil, co testuju. Ale hry nebo grafický karty jedný značky to opravdu nejsou, na to jsi tu virtuální tester/odborník ty. 😉
      To jen ty máš pořád takový dojem, že všichni, co ti oponují mají doma jenom vše od AMD. Prostě AMD vidíš všude, když jdeš na záchod, když jdeš spát, všude samé zlo. Asi nějaká forma fóbie. 😀

      Jak se ti usíná?

   • Aznohh: Takže si to zhrňme, ty sis koupil teď dvě karty na splátky, možná že je obě obratem vrátíš bez udání důvodu a z toho se mám jako sednout na zadek nebo co? Kup si co chceš sociálko, protože jen ubožák tady bude cosi dlachnit o Veze. Kdyby jsi opravdu nekecal, tak si koupíš nVidii hned a né až teď ve slevě a na nějakou Vegu kašleš z vysoka… Jak říkám, jsi ubožák, hlavně v hlavě.

     • Není poznat co to je, jen podle napájení. Ale prostě i tak, sere tě že ti někdo píše že sis to koupil na splátky? Aspoň vidíš jaká je závist hnusná věc, kor když to lidé píší mě. Já ti to přeji a nezávidím ti to, na těžbu to nemáš a na 4K si myslím že dvě jsou zbytečné. Mě na to moje hraní ve FHD stačí jedna. Stejně ti to každej AMD funboys otluče o hlavu, že sis měl počkat a koupit Vegu…

   • To víš, tady je to samej Nvidiot chytrolín. Týpek testuje neherní Vegu na 2133MHz pamětech, 550W zdroji a starým haswellu a tady Kompik to vesele srovnává s profi testy 1080tek. 😀
    Jako já Vegu neobhajuju, podle mě bude RX mezi 1080 a 1080Ti, tak jak jsem čekal, jen ta spotřeba asi nebude pěkná. Ale bez pořádných testů RX na použitelných ovladačích je to zatím dost o ničem.
    Tak jako tak, AMD se launch opět nezdařil. 🙂

    • Jj a proto reprezentant AMD řekne že ovladače pro Vegu -. které vyšly aktualizované dnes – jsou naprosto v pořádku – taky aby ne, koupil sis produkt za 1000 dolarů a budeš mít špatné drivery? A takový PC Perspective, který trošku o testování něco ví zjišťuje… teploty až 85 stupňů frekvence 1440MHz, výkon v 4k obecně na úrovni 1080 někde kosmeticky pod, spotřeba blízká 300W…

     Pro nižší teploty ale stejné takty je třeba točit větrák na 4700 otáček a je to neskutečný bordel.

    • mimochodem PC Perspective má 1200W zdroj a týpek s 550W zdrojem v některých testech dosáhl lpešího skóre… fakticky 550W zdroj umí uživit starého haswela, který v 3D makru bude téměř v idle a k tomu 300W kartu. Ten zdroj dá 504W na 12V větvi

    • Nevím no, když testují hry pod Pro driverem, přepnou do Gaming režimu a výsledek je naprosto stejný, tak asi někde bude něco špatně, nemyslíš? Počkám si na RX release.. tahle karta není na hraní. Ale je to chyba AMD, bylo jasný, že lidi typu Komplik to nepochopí..

   • kutil0017: co se vtíráš do naší diskuze s Aznohhem ? A proč sem cpeš jestli známe nebo neznáme výkon příkon? Běž si na diit přečíst jak bude Vega úžasná karta na 5 let protože DX12… Zatím jsem na té své DX11 nedohrál ani všechny DX10 tituly a zatím jsem nedohrál ani Doom4 na DX11.