AMD vydalo velkou aktualizaci ovladačů pro Radeony. Streaming do mobilů a další novinky

11

V posledních letech si AMD zvyklo vypouštět koncem roku speciální „superovladač“ pro grafické karty, který přinášel větší množství různých novinek, vylepšení a funkcí. Poprvé to bylo tuším vydání Catalyst Omega v roce 2014, loni pak firma měla vydání „Adrenalin Edition“. I letos se tato tradice dodrží, firma totiž ve čtvrtek 13. prosince (no, to bylo těsně) opět přišla s takovýmto podstromečkovým velkým vydáním.

Letos se speciální edice ovladačů jmenuje Radeon Software Adrenalin 2019 (s verzí 18.12.2 naleznete ji zde), což možná ukazuje, že půjde částečně navázání na funkce uvedené předchozího velkého balíku. Ale kromě toho přichází také docela nové věci. Ty největší vezmeme nejdřív.

Předchozí
Následující

Automatické přetaktování i undervolting

První inovace je obdoba něčeho, co představila Nvidia spolu s uvedením GPU Turing na konci léta (nástroj Nvidia Scanner): automatické přetaktování grafiky. To spočívá v tom, že aplikace v ovladačích kontinuálně testuje stabilitu a postupně zvyšuje frekvence, aby našla za uživatele limity karty. AMD nyní tuto funkci nabídne také, a to v rámci přetaktovávacího nástroje Wattman.

S ovladačem Adrenalin 2019 tato aplikace umí automaticky přetaktovat takt GPU, takt pamětí, a také umí provádět automatické podvoltování, kdy vám program zjistí, jak moc můžete stabilně snížit napětí (a tím spotřebu, což dovoluje zvýšit výkon vyšším boostem). Tato funkce je ovšem relativně citlivá věc, takže minimálně zatím funguje jen na GPU Polaris a podvoltování už jenom na čipech Vega pro desktop (RX Vega 56, RX Vega 64).

Další zlepšení ve Wattmanu

Wattman jinak dostal i další zlepšení. AMD do něj přidalo podporu pro nastavení jednotlivých stupňů výkonu, které správa spotřeby používá (tzv. DPM stavy). Týká se to opět grafik RX Vega. Také je nyní možné v programu Wattman nastavovat křivku pro regulaci ventilátoru, zřejmě i s pasivním stavem (0 RPM). Také si můžete nastavit separátní OC profil pro aplikace, které nevyžadují vysoký výkon GPU, ale naopak co nejvyšší výkon pamětí. Typicky by to bylo těžení kryptoměny.

Kromě toho byla možnost řídit nastavení aplikace Wattman (tedy přetaktování) přidána i do mobilní aplikace AMD Link (je třeba zapnout volbu „WattMan Advanced Control“ v jejích nastaveních). Tím pádem můžete takty měnit z mobilu, aniž by bylo nutno vyskočit ze hry. Podobně bylo ovládání OC přidáno také do Raden Overlay, což je druhá možnost.

Kromě vylepšení OC v aplikaci Wattman by nové ovladače také měly vylepšovat úspornou funkci Radeon Chill, zejména na grafikách Vega. Podle AMD má údajně v některých hrách snižovat spotřebu až o 20 % lépe než dřív.

Když už jsme u Radeon Overlay, ovladače Adrenalin 2019 rozšiřují možnosti tohoto nástroje. Nově je možné nastavit z něj rychle Enhanced Sync pro jednotlivé hry a v reálném čase, vedle dalších možností (jako je třeba nastavení barev, FreeSync). Monitorování výkonu bylo vylepšeno o logování časů snímků nebo možnost nastavit nižší interval měření. Umístění, velikost a podoba těchto informací na obrazovce je nastavitelná.

V Radeon Overlay je možné měnit nastavení přetaktování (nástroj Wattman)

Článek pokračuje na následující straně.

Předchozí
Následující

11 KOMENTÁŘE

  • že by proto, že ne každý má doma stolní PC ve stejné místnosti jako internetovou přípojku? A tahat síťový kabel mezi místnostmi to chce buď to si to nechat udělat od technika za nepěkné peníze, nebo si pořídit relativně drahé krimpovací kleště a strávit u toho dost času.
   Wi-fi kartu koupíš od nějakých 150 Korun.

 1. Mrzí mě, že od verze 17.12.1 zatím neopravili kucí z AMD Freesync.
  Ve verzích vyšších, než 17.12.1, je freesync spíše ke škodě. Obraz bliká, monitor se vypíná při přechodu do Fullscreenu 😐
  Nicméně i s rok starou verzí je to ok. V rozlišení 3440×1440 s gk Vega 56 je výkon víc, než dostačující. LFC jede už od 24 FPS, nicméně tak nízko jsem se ještě nikdy nedostal, většina her jede > 60FPS…

   • Jaroušku, nikdo netvrdí (kromě Nvidia fans), jejich výrobce grafiky má ovladače bez chyby. Jen prostě Nvidia měla za poslední 2 roky těch přešlapů asi 4x tolik. To ale neznamená, že u AMD není co vylepšovat a opravovat.
    Teď je prostě situace u AMD s ovladači lepší a AMD do toho pěkně šlape. Ale chápu, že tebe, Maudita a spol. to štve…. Nenaděláš nic :oD

 2. Diky redakci za vycisteni hanlivych prispevku, chtel jsem k tomu napsat komentar, ale uz jsem to nastesti nestihnul 🙂
  Pro diskutujici: neni treba si nadavat a davat si hanliva jmena, vyjadrit nesouhlas se da i slusne. Zkusme tu z toho nedelat zumpu prosim. Dekuji.