AMD vydává procesor na frekvenci 3,7 GHz

0

Procesory Bulldozer se nezadržitelně blíží, ale i přesto AMD ještě vydává poslední výkřik zastarávající architektury K10. Je vidět že i 45nm výrobní proces mají v AMD dobře odladěn, a tak jim nic nebrání vydat dosud nejvýše taktovaný procesor s jádrem Deneb.

Do obchodů přichází Phenom II X4 980 Black Edition, který má takt 3,7 GHz (18,5 × 200 MHz), 2 MB L2 cache
a 6 MB L3 cache. Dále je v procesoru integrován dvoukanálový řadič DDR3 pamětí a jak označení Black Edition napovídá, novinka bude mít odemčený násobič. Udávaná TDP pak zustává na 125 W.

Procesor Phenom II X4 980 BE můžete osadit do patic AM2+ a AM3, zvláště pro majitele patice AM2+ se jedná nejspíš o poslední možnost upgradu. Avšak stále se zde nabízí možnost pro ještě jeden procesor. Sexy číslovka 990 je stále volná a do příchodu čipů s jádrem Zambezi je ještě času dost.

Bohužel vysoká frekvence je vykoupena spotřebou, která si nezadá s šestijádrovými modely Intelu. Zatímco výkon je poměrně nevyrovnaný a kulminuje mezi Core i5-2400 (Sandy Bridge), a Core i5-750 (Lynnfield).

Cena by se měla pohybovat pod hranicí čtyř tisíc korun, respektive AMD si Phenom II X4 980 BE cení na 195 amerických dolarů.

Celý test se spoustou aplikačních testů, benchmarků a dalších měření najdete na AnandTech.com

Ohodnoťte tento článek!