AMD vydává Radeon HD 5450

0

Ve čtvrtek 4. února AMD/ATI oficiálně vydalo nejlevnější grafickou kartu z rodiny „Evergreen“: Radeon HD 5450 s jádrem Cedar. Tímto okamžikem je tedy v prodeji kompletní řada akcelerátorů podporujících DirectX 11 a ATI v tomto ohledu překonala Nvidii o více než celou délku lodi.

O specifikacích nejnovějšího Radeonu jste si na ExtraHardware mohli přečíst již před několika dny, dnes je tedy pouze stručně zopakujeme a doplníme. Cedar je grafický čip vskutku oholený na kost: obsahuje 80 stream procesorů, k tomu osm texturovacích jednotek a blok čtyř ROP/RBE jednotek s jednokanálovým řadičem pamětí se šířkou sběrnice 64 bitů. Ve jménu úspor tranzistorů inženýři ATI z Cedaru vyoperovali i podporu GDDR5, čip je tedy odkázán na standardní paměti DDR3 nebo DDR2.

Po stránce specifikací je tedy Cedar téměř totožný s jádrem RV710 (Radeon HD 4550), liší se podporou Direct3D 11 a nižší spotřebou (a pochopitelně využitím 40nm výrobního postupu namísto 55nm). Pro představu, kolik tranzistorů stojí DirectX 11: Cedar jich má 292 milionů, RV710 242 milionů. Cedar je dokonce s RV710 pinově kompatibilní, takže výrobci karet jej mohou jednoduše osadit do již hotových návrhů tištěných spojů.

Zdálo by se, že s vyšší frekvencí jádra (650 vs. 600 MHz) nebude pro Radeon HD 5450 problém překonat svého staršího stájového kolegu. Bohužel tomu tak není a výkon je v herních testech o něco málo nižší. Pokud ale někomu v tomto segmentu záleží na výkonu, Cedar stále pohodlně překonává konkurenční GeForce 210. Recenze na zahraničních serverech:

A ještě jeden slajd z prezentace AMD:

Narozdíl od podpory GDDR5, podpora Eyefinity byla u Cedaru zachována. Za padesát dolarů, což je oficiální cena Radeonu HD 5450, tedy můžete k vašemu PC připojit tři monitory, na nichž bude umožněno individuální nastavení barev.

A rozloučíme se fotografií karty v provedení oblíbeného výrobce Sapphire. Tato má 1 GB paměti, k dostání budou také verze s 512 MB, všechny jsou ale nízkoprofilové a pasivně chlazené.

Zdroj: tisková zpráva

Ohodnoťte tento článek!