AMD vydává Radeon R9 Fury X. Fiji a paměti HBM jsou tady

0

Dnes nastal po dlouhém čekání den, kdy vyprší informační embargo na GPU Fiji a na něm založený highendový Radeon R9 Fury X. Dnes si tedy můžeme kompletně představit podobu a technické podrobnosti této karty, která je nepochybně nejzajímavější, jakou za poslední léta AMD (a v jistých směrech nejen AMD) vyrobilo. Během dneška by se také měly začít objevovat první recenze, ačkoliv prozatím se zřejmě budete muset spokojit s těmi zahraničními.

Radeon R9 Fury X je první kartou s novým highednovým GPU od AMD, interně označeným Fiji. Toto GPU je obrovské, mnohem větší, než se čekalo. S plochou 596 mm² a 8,9 miliardami tranzistorů je suverénně největším čipem, jaký kdy AMD nebo předtím ATi vyprodukovalo. Je to proto, že jde o poslední generaci vyrobenou na 28 nm, než se přejde na modernější procesy s FinFETy, a je možné, že se původně mělo dokonce vyrábět na 20 nm. Mimochodem, na pouzdru si můžete všimnout nápisu „Made in Korea“, což vyvolalo dohady o výrobě u Samsungu, čipy by ale měly stále pocházet z TSMC. Pouzdření a osazování pamětí ale provádí firma AMKOR, které AMD vyrobená GPU posílá, proto je na pouzdře její „adresa“.

AMD uvádí Radeon R9 Fury X
AMD uvádí Radeon R9 Fury X

 

Finální specifikace

Po týdnech či měsících spekulací můžeme konečně potvrdit kompletní specifikace karty: GPU nese 4096 stream procesorů (což se začátkem roku zdálo jako přemrštěné až fyzicky nemožné číslo). Má tedy kulatých 64 bloků CU, zatímco předchozí GPU Hawaii jich neslo jen 44. Referenční takt je stanoven na 1050 MHz, tedy opět opět vyšší hodnotu než u Hawaii v době své premiéry. Při tomto taktu Fiji podává teoretický výkon 8,6 TFLOPS (Hawaii mělo při uvedení 5,6 TFLOPS). Na čipu je 256 texturovacích a 64 rasterizačních jednotek; v tomto ohledu se poněkud pletly neoficiální úniky, které hovořily o 128 ROP.

Schéma GPU Fiji
Schéma GPU Fiji

Oficiální specifikace Radeonu R9 Fury X
Oficiální specifikace Radeonu R9 Fury X

Zvýšení hrubého výkonu jádra je částečně umožněno hlavním evolučním přínosem Radeonu R9 Fury X: Fiji je první GPU používající novou grafickou paměť HBM, která se osazuje místo na PCB přímo na pouzdro samotného GPU (o jejích vlastnostech jste si ale mohli přečíst už před měsícem zde). HBM používá místo vysokých taktů pamětí GDDR5 (7–8 GHz efektivně) takt jen 500 MHz (efektivně 1 GHz), což ale dohání velmi širokou sběrnicí – jeden 1GB čip má šířku 1024 bitů. Podstatné je že HBM potřebuje méně tranzistorů v GPU a spotřebovává méně energie, díky čemuž lze zvětšit plochu pro výpočetní jednotky a jejich takt.

Vnitřnosti a chlazení Radeonu R9 Fury X (Zdroj: Legit Reviews)
Fiji s pamětí HBM na křemíkovém interposeru (Zdroj: Legit Reviews)

Fiji má v pouzdře celkem 4 GB paměti HBM, takže sběrnice je 4096bitová a dodává propustnost až 512 GB/s. Proti Hawaii by měla být efektivní přenosová kapacita ještě o něco vyšší než číslo ukazuje, jelikož Fiji podporuje delta kompresi barev. Technologicky by GPU mělo odpovídat čipu Tonga a mít tak například větší výkon v teselaci, než Hawaii.

Radeon R9 Fury X na oficiálních obrázcích AMD
Radeon R9 Fury X na oficiálních obrázcích AMD

Radeon R9 Fury X na oficiálních obrázcích AMD Radeon R9 Fury X na oficiálních obrázcích AMD Radeon R9 Fury X na oficiálních obrázcích AMD Radeon R9 Fury X na oficiálních obrázcích AMD Radeon R9 Fury X na oficiálních obrázcích AMD Radeon R9 Fury X na oficiálních obrázcích AMD Radeon R9 Fury X na oficiálních obrázcích AMD Radeon R9 Fury X na oficiálních obrázcích AMD

 

Vodník udělal velké pokroky

Zatímco u GPU Hawaii byla kritizována spotřeba a spíše hlučný referenční chladič, u Fiji se AMD zřejmě rozhodlo podobným problémům zamezit radikálně – referenční provedení je osazeno sofistikovaným vodním chladičem, vyráběným podle všeho firmou Cooler Master. Typická spotřeba karty je 275 W (k napájení potřebujete dva osmipinové konektory), tedy přes značně vyšší výkon na stejném 28nm procesu jen mírně vyšší než hodnota udávaná pro Hawaii.

V provozních vlastnostech by to ale díky vodnímu chlazení mělo být mnohem lepší. Na samotné kartě není žádný ventilátor a vodní chladič prý při obvyklém herním zatížení produkuje hluk o intenzitě menší než 32 dB. To je ovšem číslo od AMD, které bude ještě třeba ověřit v testech. Nízká hlučnost nemá přitom být na škodu chladícímu výkonu – teploty GPU při hraní jsou někde u 50°C, tedy i o desítky stupňů pod úrovněmi, na které jsme si u highendových grafik zvykli. Je logické, že na životnost a spolehlivost karty by to mělo mít pozitivní vliv.

Díky vodnímu chlazení má mít karta excelentní teploty v zátěži i nízkou hlučnost
Díky vodnímu chlazení má mít karta excelentní teploty v zátěži i nízkou hlučnost

Vodní chlazení u Fury X není nějakou improvizací na bázi běžných uzavřených vodníků, což se dalo vytknout Radeonu R9 295X2, ale i nedávno se objevivším hybridním GeForce. Uvnitř je de facto „full cover“ blok, navržený na míru. Jeho hlavní část s pumpou má měděnou základnu a dosedá na GPU, má ale zároveň i kontakt s paměťovými čipy. Zbytek PCB je překryt kovovým plátem sloužícím trochu jako rozvaděč tepla. V místě regulátorů napětí je ochlazován kapalinou odcházející z hlavního bloku, měděná trubice je totiž zploštělá a sedí zde na plátu. Chladící kapacita vodního bloku je údajně až 500 W, tedy bezmála dvojnásobek typické spotřeby. Samotná napájecí kaskáda s šesti fázemi je podle AMD dimenzována na produkci 400 A proudu.

Blok je s radiátorem spojen 40cm opletenými hadicemi a má 120mm rozměr pro osazení do pozice na ventilátor. Výhodou je, že odpadní teplo je vyfukováno ven ze skříně a nezamořuje vnitřní prostor. Ventilátor na radiátoru má svůj vlastní opletený kabel a standardní osazení, takže je vyměnitelný. Na referenčních kartách by měl být 120mm Scythe Gentle Typhoon od firmy Nidec, jehož výkon má být maximálně až 3000 ot./min a kvůli vyššímu odporu kladenému radiátorem má na rotoru stabilizační prstenec. Zajímavá drobnost je rozšíření po straně radiátoru a ventilátoru, fungující jako rezervoár kapaliny – té je tak v okruhu větší objem, což prý vylepšuje účinek.

 

AMD uvádí Radeon R9 Fury X
Rozměry Radeonu R9 Fury X

Díky vodnímu chlazení a umístění pamětí na čip může být karta mnohem menší než je obvyklé, na délku měří jen 19,4 cm (ovšem nějaké místo navíc je třeba pro z konce vycházející hadice). Kryt chladiče je v kontrastu se staršími referenčními návrhy plně kovový, a to z poniklovaného hliníku. Spodní plocha ukrývající vlastní chlazení je demontovatelná (mělo by stačit uvolnit šroubky), což je proto, abyste měli možnost si případně vyrobit vlastní alternativu podle libosti. Otevírá se tím také možnost mít kartu nekrytou, aby dovnitř mohl vzduch, zda to ale bude mít praktické přínosy pro její provoz, těžko říct.

Aktualizováno:
AMD zpřístupnilo plány pro kryt, s nimiž si můžete navrhnout nějaký vlastní a vytisknout ho na 3D tiskárně nebo vyrobit na CN fréze. Stahovat můžete zde.

 

Něco pro skříně s oknem: svítící tachometr

Nad dvěma osmipiny sloužícími k napájení karty je na PCB ještě jedna zvláštnost – řada devíti LED, indikujících zatížení GPU. AMD jim říká tachometr GPU a rozsvicují se podle aktuální zátěže. Přepínači lze nastavit modrou nebo červenou barvu, případně obojí, nebo funkci vypnout. Kromě červenomodré škály má karta ještě zelenou diodu, která indikuje, že karta vstoupila do úsporného stavu ZeroCore. Tato blbůstka tak bude dávat sice ne úplně potřebnou, ale zajímavou zpětnou vazbu při práci s PC. Kromě tachometru je iluminován také červený nápis Radeon na boku.

Tachometr: řada LED rozsvícením signalizuje okamžitou zátěž GPU
Tachometr: řada LED rozsvícením signalizuje okamžitou zátěž GPU

Pro připojení monitorů má Radeon R9 Fury X čtveřici výstupů. DVI a analog AMD již kompletně odbouralo a osazeny jsou tři DisplayPorty 1.2 a jedno HDMI, které ale zdá se není verze HDMI 2.0 jako u GPU GM200 a GM204 Nvidie. Kartá má podporovat až šest nezávislých monitorů naráz, pro takovou konfiguraci ale budete potřebovat multistream huby pro rozhraní DisplayPort.

 

Přetaktování Fiji: GPU můžete, HBM nikoliv

Po straně krytu karty je již obvyklý přepínač BIOSu a kartu samozřejmě bude možné taktovat. Pro přetaktování lze použít PowerTune přímo v Catalystech, kde lze nastavit frekvenci GPU, limit spotřeby, cílovou teplotu a maximální otáčky ventilátoru. AMD uvádí, že karta byla navržena i s ohledem na možnosti přetaktování (vodní chlazení a napájení má podle údajů firmy slušnou rezervu, jak už bylo řečeno), nicméně proti předchozím generacím grafik je zde jedno omezení. U Fiji totiž nebude zpřístupněna možnost přetočit frekvenci pamětí.

To je údajně proto, že sběrnice je poměrně citlivá a jelikož jde o první GPU s HBM, není zřejmě ještě chování tak vyladěné, aby bylo s takty možné po libosti hýbat. V budoucnosti se možná i u HBM možnosti přetaktování vrátí, u Radeonu R9 Fury X ale budeme mít smůlu. Nejspíš to nebude příliš vážné omezení, už teď má totiž karta mnohem vyšší propustnost RAM než jakákoliv konkurence (nejblíž jejímu číslu 512 GB/s je Radeon R9 390/390X s 384 GB/s), a tak se nejspíš na limity narážet nebude. I když by bylo zajímavé to přetaktováním otestovat.

Výkon Radeonu R9 Fury X na základních taktech s přetaktováním jádra o 100 MHz (sloupec je nadepsaný chybně)
Výkon Radeonu R9 Fury X na základních taktech s přetaktováním jádra o 100 MHz (sloupec je nadepsaný chybně)

Kam se bude na Fury X dát frekvence GPU vyhnat, se uvidí až časem. AMD nicméně poskytlo jakési orientační výsledky herních testů s přetočeným GPU (vidíte je v tabulce, kde ovšem AMD udělalo chybu s „copypaste“ a sloupec s výsledky pro přetočené Fiji je omylem označen jako GTX 980 Ti). Přetaktováno bylo údajně o 100 MHz, takže minimálně na oněch 1,15 GHz se zřejmě dostat dá.

AMD uvádí Radeon R9 Fury X

 

Cena: devatenáct tisíc a přímý souboj s GTX 980 Ti

Jak už bylo zmíněno, dnešním dnem se Radeon Fury X oficiálně dostává na trh, podle prvotních indicií to ale vypadá, že by fyzická dostupnost mohla ze začátku být relativně horší. Vypadá to například, že v ČR snad ani nebyly žádné vzorky pro recenze (pokud ovšem nemáme neúplné informace). Je možné, že tento fakt zprvu vyšroubuje ceny a v obchodech bude chvíli trvat, než se požadované částky ustálí.

Doporučená cena karty je ovšem 649 USD (tento fakt byl odhalen již minulý týden), což znamená, že by měla stát zhruba stejně jako referenční karty GeForce GTX 980 Ti. Pokud tuto částku převedeme aktuálním kurzem a připočteme DPH, dostáváme 18 950 CZK; karty se tedy pravděpodobně budou prodávat za sumy od devatenácti tisíc nahoru podle marže toho kterého prodejce.

Radeon R9 Fury X na oficiálních obrázcích AMD
Radeon R9 Fury X na oficiálních obrázcích AMD

V cenovém srovnání s GeForce GTX 980 Ti je ovšem také třeba zohlednit „kapku“ luxusnější provedení Radeonu – pomineme-li parádičky (které však jsou žádané) jako onen tachometr, diametrální rozdíl v propracovanosti a hodnotě chladiče je asi jasný. Pokud odpustíte mírně potutelný tón, dalo by se říct, že o Radeonu R9 Fury X nikdo nemůže říct, že by přišel „oblečen jako od táboráku“.

 

 

První pohled na výkon: uniklé referenční výsledky z manuálu pro recenzenty

Recenze s reálně a nezávisle naměřenými výsledky v provedení různých hardwarových webů by se měly objevit zřejmě odpoledne, nicméně než budou k dispozici, si můžeme posloužit čísly, která připravilo AMD jako doprovodný referenční materiál pro novináře. Tyto benchmarky by za normálních okolností nebyly určené k publikaci, ovšem během uplynulého týdne je kdosi vypustil na web a staly se tak prvními více méně zaručenými daty o výkonu Radeonu R9 Fury X. Jelikož se tento dokument na webu objevil prakticky všude, nebude asi hříchem se na něj podívat i zde.

AMD ve své tabulce a grafu s referenčními testy Radeon R9 Fury X srovnává s GeForce GTX 980 Ti, která má stejnou doporučenou cenu 649 USD, a to v rozlišení 4K, které má být hlavním smyslem Fury X. Konkurence ze stáje Nvidia je poražena ve všech těchto testech – ovšem vzhledem k původu čísel je to třeba brát s rezervou. Nejde o to, že by nebyla přesná (to by být měla, koneckonců jde o referenční čísla pro kontrolu, ne pro publikování). Ovšem je pravděpodobné, že jejich výběr není zas tak úplně nevinný či náhodný – je možné, že se nějaká překvapení skrývají právě ve hrách, pro něž dokument referenční výsledky neuvádí.

Graf referenčních benchmarků, uniklý z manuálu pro recenzenty
Graf referenčních benchmarků, uniklý z manuálu pro recenzenty

Podrobné výsledky z téhož zdroje
Podrobné výsledky z téhož zdroje

Vzhledem k ne nějak diametrálním rozdílům se určitě najdou tituly a konfigurace (pokud už ne v 4K, tak asi při nižších rozlišeních), kde GTX 980 Ti Radeon předstihne – otázka je, koho bude četnost těchto případů favorizovat.

Zdroje: AMD, Legit Reviews, Hispazone, VideoCardz

Vnitřnosti a chlazení Radeonu R9 Fury X (Zdroj: Legit Reviews)
AMD vydává Radeon R9 Fury X. Fiji a paměti HBM jsou tady
Ohodnoťte tento článek!
5 (100%) 1 hlas/ů