AMD vydává Radeon RX 6500 XT: nejlevnější raytracingová grafika s 4GB pamětí „proti těžbě“

15

Konečně levné grafiky: AMD vydává Radeon RX 6500 XT, který by měl stát jen pět a půl tisíce. Karta má však určité kompromisy například v multimédiích, o kterých je dobré vědět. A také 4GB paměť. Podle AMD proto, aby ji neskoupili těžaři kryptoměn…

Kromě grafických karet Nvidia GeForce RTX 3050, které se mají začít prodávat 27. ledna, tento měsíc přijdou na trh také další, a ještě levnější nové grafiky: Radeon RX 6500 XT od AMD, což bude ještě levnější karta s podporou ray tracingu pro dostupná herní PC. Tato grafika by dokonce mohla do jisté míry zůstat stranou zájmu kryptotěžařů, takže by mohla být o něco lépe sehnatelná něž vyšší modely.

AMD tuto kartu představilo během CES 2022. přičemž prodávat by se měla začít za dva týdny. Model Radeon RX 6500 XT je založený na novém, čtvrtém čipu generace RX 6000, pojmenovaném Navi 24, a jde o první kartu s tímto GPU. Má stále architekturu RDNA 2 včetně akcelerace ray tracingu, ale jako první používá lepší 6nm výrobní proces TSMC, zatímco ostatní GPU Navi jsou 7nm.

Navi 24 je téměř přesná polovina GPU Navi 23 (to najdete v modelech Radeon RX 6600/6600 XT) a karta Radeon RX 6500 XT ho má v plně aktivní konfiguraci. GPU má tedy 16 bloků CU, což je 1024 shaderů a 16 Ray Acceleratorů (pro raytracingové efekty). GPU obsahuje 32 jednotek ROP.

Nízký počet jednotek toto GPU bude trošku kompenzovat frekvencemi, které jsou v desktopové verzi velmi vysoké. Takt boostu je 2815 MHz a tzv. Game Clock, která by měla zhruba odpovídat typickým taktům pozorovaným během hraní, je 2610 MHz. Je to zatím nejvyšší takt ze všech Radeonů RX 6000.

64bitové paměti, ale s frekvencí 18,0 GHz

Jak bylo řečeno, Navi 24 je víceméně půlka Navi 23, a to znamená, že má také jen 64bitovou sběrnici pro paměti. To býval kdysi vždy recept na špatný výkon, nicméně zde zůstává zachovaná stejná rovnováha mezi jednotkami a šířkou pamětí jako u vyššího modelu, takže by to snad mohlo fungovat. GPU má naštěstí v rukávu trumf v podobě Infinity Cache, v níž GPU podrží nejčastěji využívaná data a díky tomu bude dosahovat výkon, jako by propustnost pamětí byla vyšší. Také Infinity Cache je však poloviční, kapacita je jen 16 MB.

AMD ale navíc u této levné karty použilo dražší paměti GDDR6 s 18,0GHz frekvencí, což také propustnost o trošku zvýší proti 16,0GHz čipům, které jsou použité u ostatních modelů. Propustnost tím pádem je 144 GB/s.

specifikace karty AMD Radeon RX 6500 XT
Specifikace karty AMD Radeon RX 6500 XT (Zdroj: AMD)

Jen 4GB kapacita

Důležité omezení ale je, že poloviční je proti čipu Navi 23 také grafická paměť, ta má kapacitu jen 4 GB. Toto znamená, že ve vyšších rozlišeních bude mít GPU problémy. Model Radeon RX 6500 XT tak představuje grafiku, která se hodí pro méně náročné s/nebo eSports hry a když na ní budete hrát náročné AAA tituly, může být nutné například snížit rozlišení textur. Toto však u grafiky, která má poměrně nízkou cenu a je čímsi jako zlevněnou vstupenkou do světa hraní na PC, může být dobrý kompromis. Asi ale bude lepší si počkat, jak si karta povede v recenzích.

Vedle toho je tu podle AMD jeden faktor, v jehož světle je menší kapacita paměti určitá výhoda: 4GB karty již neumožňují těžit kryptoměnu Ethereum, přičemž těžba a zájem těžařů o grafiky je jeden z faktorů, který v posledním roce vyhnal ceny karet do nebe a jejich dostupnost do pekla. Možná, že na Radeon RX 6500 XT bude s jeho 4 GB o trošku menší tlak a díky tomu půjde trošku lépe a levněji sehnat. Nicméně čistě z technického hlediska je 4GB paměť místo 6GB nebo 8GB každopádně mínus a primární cíl je zde úspora nákladů na straně výrobců (je asi také možné, že čipy GDDR6 se teď asi jako všechno špatně shání, takže poloviční paměť dovolí vyrobit více grafik).

Výkon karty AMD Radeon RX 6500 XT oficiální benchmarky od AMD
Výkon karty AMD Radeon RX 6500 XT, oficiální benchmarky od AMD (Zdroj: AMD)

Extrémně vysoké frekvence znamenají, že AMD obětovala část energetické efektivity architektury RDNA 2 výměnou za to, že z poměrně malého GPU s úzkou paměťovou sběrnicí vydře víc výkonu. Radeon RX 5600 XT by s o trochu nižšími takty pravděpodobně dokázal snadno běžet se spotřebou 75W a fungovat jako grafika bez přídavného napájení. Ovšem s našponovanými frekvencemi má TDP o dost vyšší, je 107 W. Karta vyžaduje přídavné napájení jedním šetipinovým kabelem.

Chybí hardwarové enkódování a AV1

Navi 24 je čip evidentně primárně zaměřený na notebooky. Jeden z důsledků je, že neobsahuje vůbec podporu pro enkódování videa na GPU, protože se očekává, že ji poskytne integrovaná grafika v notebooku. Grafiky s Navi 24 tedy podporují pouze hardwarové dekódování videa, ovšem i v něm mají jednu limitaci – chybí dekódování formátu AV1. V notebooku ho opět asi má zajistit procesor a jeho iGPU, na desktopu obvykle dekódování zvládne procesor a nevadí zvýšená spotřeba při tom.

Navi 24 má zdá se, asi ze stejného důvodu, omezený počet výstupů, které zvládne. Mohou být maximálně dva. Výstupy mohou být DisplayPort 1.4 s DSC nebo HDMI 2.1.

Aktualizováno: Jen PCIe 4.0 ×4

Navi 24 a tím pádem Radeon RX 6500 XT má ještě jedno omezení vyplývající z určení GPU pro notebooky. Karta používá pro připojení do systému jen rozhraní PCI Express 4.0 ×4, ačkoliv se instaluje klasicky do slotu ×16. Toto je zřejmě proto, že procesory pro notebooky Intelu v řadě U tradičně mívaly pro samostatné GPU jen čtyři linky a AMD tedy zúžilo rozhraní, aby se ušetřila plocha čipu (a možná trošku spotřeba). Desktopová karta je tedy trochu oběť této optimalizace na mobilní použití. Na deskách s podporou PCIe 4.0 by dopad neměl být velký (propustnost je jako u PCIe 3.0 ×8), u starších platforem jen s PCIe 3.0 možná bude důvod k opatrnosti, asi bude dobré sledovat v recenzích, zda se s PCIe 3.0 ×4 nesnižuje výkon ve hrách.

Pro hraní v 1080p

Podle AMD by v rozlišení 1920 × 1080 bodů, pro které je určená, tato grafika měla být výrazně rychlejší než starší karty GeForce GTX 1650 nebo Radeon RX 570, dle oficiálních benchmarků může mít výkon vyšší až o 23–59 %. Ovšem toto se asi bude lišit hru od hry a jako obvykle připomínáme, že oficiální čísla je nutno brát s rezervou, protože mohou být zkreslená.

Výkon karty AMD Radeon RX 6500 XT s FidelityFX SuperResolution
Výkon karty AMD Radeon RX 6500 XT s FidelityFX SuperResolution (Zdroj: AMD)

Cena a dostupnost

Radeon RX 6500 XT bude dosud nejlevnější grafikou s podporou akcelerace raytracingových efektů. Má ještě nižší cenu, než ve stejný den oznámená GeForce RTX 3050 od Nvidie (jež má ale adekvátně větší 8GB paměť). Oficiálně má takto karta stát 199 $, což je s 21% DPH a při dnešním kurzu zhruba 5250 Kč/213 €. V reálu samozřejmě asi cena bude nadsazená kvůli nedostatku karet a obecně strašlivé situaci s dostupností a cenami ostatních GPU. Bude zajímavé vidět, zda zde bude vysokohorská přirážka méně drsná, než u ostatních grafik.

Koupit se tato karta bude dát (pokud tedy bude dostupná v obchodech a ne vyprodaná) od 19. ledna (januára) – toto je den, kdy začne prodej a snad také den, kdy vyjdou recenze. Grafika se bude vyrábět jen v různých nereferenčních verzích, referenční model nebude (to, co vidíte v záhlaví článku, je jen ilustrace, takovéto provedení se vyrábět zřejmě nebude). Jaké karty různí výrobci chystají, můžete vidět v galerii na konci článku.

AMD Radeon RX 6500 XT vyjde 19. ledna
AMD Radeon RX 6500 XT vyjde 19. ledna (Zdroj: AMD)

Jen v hotových počítačích: Radeon RX 6400

Radeon RX 6500 XT by měla být jediná desktopová grafika s čipem Navi 24, která bude volně na prodej. AMD chystá ještě úspornější model Radeon RX 6400, jenž má vyjít v březnu, tato karta ale bude jen pro OEM trh, takže ji najdete jenom v hotových sestavách.

Je to škoda, protože tento model bude výrazně úspornější. Má TDP jen 53 W bez potřeby přídavného napájení a takovýto model jinak v nabídce chybí. V této kartě bude GPU ořezáno na 768 shaderů a 12 Ray Acceleratorů (12 CU), ROP zůstaly na 32. Frekvence jsou také nižší – boostu 2321 MHz a Game Clock 2039 MHz. Tato karta tedy bude GPU provozovat ve výrazně efektivnějším režimu, ale její celkový výkon bude výrazně nižší než u modelu RX 6500 XT. Teoretický výkon v FP32 je 3,57 TFLOPS, zatímco u RX 6500 XT je to 5,77 TFLOPS.

AMD Radeon RX 6400 ilustrace
AMD Radeon RX 6400 (ilustrace, Zdroj: AMD)

Grafika bude mít rovněž 4GB paměť GDDR6 na 64bitové sběrnici (a 16MB Infinity Cache), ale již jen na taktu 16,0 GHz efektivně, což dává propustnost 128 GB/s. U těchto karet se očekává, že obvykle budou mít jednoslotový chladič, takže nejspíš půjde o „blower“ s radiálním ventilátorem. AMD opět ukázalo vizuál této karty, ale zřejmě jde také jen o ilustraci a reálně chladič bude vypadat jinak (takto malý axiální ventilátor v jednom slotu je nesmysl, jde asi jen o dílo grafika, který použil prvky z vizuálů velkých dvouslotových karet). Cenu pro ně nemáme, jelikož jsou pro OEM trh.

Galerie: Modely grafických karet AMD Radeon 6500 XT

Zdroje: AMD (1, 2, 3)

AMD vydává Radeon RX 6500 XT: nejlevnější raytracingová grafika s 4GB pamětí „proti těžbě“
Ohodnoťte tento článek!
4.4 (88.57%) 14 hlasů

15 KOMENTÁŘE

 1. Jsem se probudil, pustim Cnews, ctu clanek a uplne me polilo horko. Myslel jsem po docteni tohoto clanku, ze jsem se vratil do 2015, ale nikoli. Kalendar stale ukazuje 2022. Ze to nema herni vykon prosim, ale multimedialni podpora je fakt tragicka, dalsi odpad od AMD!

 2. „Důležité omezení ale je, že poloviční je proti čipu Navi 23 také grafická paměť, ta má kapacitu jen 4 GB. Toto znamená, že ve vyšších rozlišeních bude mít GPU problémy.“

  Při této velikosti VRAM fakt nejde o nějaké rozlišení, ale jestli budete mít vůbec místo na textury a další grafické assety. Nové AAA hry chtějí 4 GB jako naprosté minimum a stejně textury potom často vypadají jak z dob Quake 3. Takže na hraní nebrat, pokud neplánujete starší nebo indie produkci.

  • Hele 4GB i na moderní hry naprosto v pohodě, jen se to prostě musí umět nastavit, a nervat všechny „šavle“ automaticky doprava.
   A jestli jsem vylezl někde z díry BO máme rok 2022? Právě že nevylezl, máme rok 2022 a běžný casual hráč bude rád i za tohle. Protože pokud si chci zahrát pár hodin týdně nebudu do toho třeba chtít dávat 25tis.

   PS: Poslední hra hrána na 4GB RX580 byl Cyberpunk, vše na HIGH, jen textury MEDIUM, grafika v 1080p naprosto luxusní, nevím vy na tom mělo komu chybět.

 3. Měla by stát 5250,-??? Dovolte abych se od srdce zasmál. 6600xt taky měla stát okolo 8 000 a jen obyčejná 6600 stojí 18500,-. Za tuhle u nás budou chtít tak 12000,-.Takže tohle je fakt k smíchu.

 4. Uvažoval jsem si tuto GK koupit až výjde, ale po přečtení komentářů tu asi změním názor. Spíš koupím Ryzen 5600G a pojedu na integrované. Určitě bude výkonnější jak moje RX 460 4GB s Intel 4590 co teď mám. Nebo se pletu?