AMD vypálilo rybník Thunderboltu. VESA povýšila DockPort na standard [CES]

0

Jsou tomu téměř přesně dva roky, kdy AMD na CES 2012 představilo rozhraní Lightning Bolt. Na první pohled improvizovaná odpověď na Thunderbolt od Intelu šla vlastní cestou: jediný kabel kombinující DisplayPort, USB 3.0 a napájení měl nahradit vzájemně nekompatibilní dokovací stanice. Dlouho o Lightning Boltu nebylo slyšet, až se v létě roku 2013 vynořil pod novým názvem DockPort a společnost Texas Instruments oznámila svůj první řadič.

Stále se však jednalo o kvazistandard podporovaný dvěma výrobci a použitelný pouze u notebooků s procesory AMD. To se však výhledově může změnit. Organizace VESA, která spravuje všemožné průmyslové standardy okolo zobrazovací techniky, totiž na CESu 2014 oznámila, že přijímá DockPort jako oficiální nadstavbu standardu DisplayPort. Specifikace by měla být finalizována ve druhé čtvrtině roku a DockPort bude stejně jako DisplayPort otevřený standard, přístupný všem výrobcům a nezatížený licenčními poplatky. (Teď už jen potřebujeme, aby nám místní fanboys vysvětlili, že AMD není charita, že DockPort ve skutečnosti vyvinul někdo jiný a AMD se jen chlubí cizím peřím, nebo že je DockPort vlastně proprietární a nikdo jiný než AMD a TI jej podporovat nemůže.) Standardizace otevírá cestu k tomu, aby se DockPort stal běžnou výbavou notebooků a monitorů, které se mohou zároveň stát dokovací stanicí. Vznikla také lehce paradoxní situace, kdy řadiče DockPortu od Texas Instruments jsou již na trhu, ale samotný standard ještě není hotov.

AMD Lightning Bolt na opět na scéně jako Dock Port. TI už nabízí první řadič AMD DockPort, schéma

Podle Anandtechu to zatím vypadá, že finální specifikace DockPortu bude hodně podobná té, kterou AMD představilo před dvěma lety. Základem tedy bude rozhraní DisplayPort 1.2, do kterého je namultiplexován protokol USB. DP 1.2 poskytuje maximální propustnost 17,2 Gb/s a ta se bude dělit mezi obě rozhraní. To znamená, že využitelná propustnost USB bude záviset na rozlišení a obnovovací frekvenci připojeného displeje či displejů. Kvůli nutnosti přenášet také napájení bude DockPort potřebovat vlastní kabely, VESA ale potvrdila, že ty budou na rozdíl od Thunderboltu pasivní (a tudíž levné).

 

Zatím nevíme, kolik wattů bude možné po kabelu přenášet a jak velké a výkonné notebooky jím tedy bude možné napájet a nabíjet. V tomto ohledu to každopádně DockPort bude mít těžké: pro napájení již existuje standard USB Power Delivery a jen před několika týdny Mezinárodní elektrotechnická komise oznámila, že vyvíjí svůj standard pro jednotnou nabíječku. DockPort má nicméně výhodu v tom, že toho s jedním kabelem umí ze všech nejvíc.

Zdroj: VESA, Anandtech

Ohodnoťte tento článek!