AMD vyrábí pro HP procesor FX-670K do socketu FM2. Je to ale přeznačený Richland

0

Docela dlouho již vyhlížíme, kdy (či zda vůbec) naváže AMD na řadu procesorů platformy AM3+, která je technologicky na konci své cesty. Obecně se očekává, že nová CPU pokračující v tradici čipů FX by zřejmě patřila na platformu FM2+ či jejího následníka. Je proto docela zajímavé, že AMD podle všeho uvolnilo na trh první procesor označený FX určený právě pro socket FM2. V jeho případě ale platí, že „sovy nejsou tím, čím se zdají být“.

Oním procesorem je model FX-670K, který se objevil v sestavách HP a je zřejmě dostupný právě jen velkým odběratelům (možná dokonce jen HP), v obchodech ho samostatně nepořídíte. Procesor se nachází například v tomto Pavilionu; obsahuje čtyři jádra architektury Piledriver a v základu má takt 3,7 GHz. Ve skutečnosti se ale nejedná o žádnou novinku – čip se instaluje do základní desky se socketem FM2 a podle všeho je to ve skutečnosti přeznačené APU Richland.

Ačkoliv prospekt HP hovoří o tom, že FX-670K obsahuje GPU Radeon HD 8670D (jako čipy A10-6700 a A10-6800K), podle uživatele fóra Hardware Canucks, který se jej pokusil použít samostatně, je grafické jádro deaktivované. Tento čip tedy podle všeho představuje Richland s vypnutou grafikou, jen se z nějakého důvodu místo značky Athlon pro taková CPU užívané (viz například Athlon X4 760K, který má ale takt 3,8 GHz) dočkal přeznačení na FX. Sestava, v které se prodává, má jako grafickou kartu osazen Radeon R7 240.

Procesor FX-670K se objevil v sestavách HP. Na stránkách AMD ho nenajdete (Hardware Canucks)
Procesor FX-670K se objevil v sestavách HP. Na stránkách AMD ho nenajdete (Hardware Canucks)

Podle snímku programu CPU-Z by FX-670K mohlo mít nižší spotřebu než Athlon X4 760K, TDP má totiž být 65 W. Tím by pak čip v parametrech odpovídal APU A10-6700. Přesto jde ale údajně o model s odemčeným násobičem, takže jej lze volně taktovat (s čímž koresponduje označení písmenem K, které se ale u řady FX nepoužívá).

Proč se tedy procesor hlásí jako příslušník řady FX? Za čachrami s přejmenováváním procesoru by teoreticky mohl stát příchod levných Athlonů a Sempronů pro platformu AM1. Jelikož ty jsou založené na lowendovém APU Kabini, výkonově se i jejich čtyřjádrové verze zařazují o dost níž než Athlony X4, vzniklé deaktivováním grafiky u velkých APU. Firma HP proto možná nechtěla, aby kupující v nabídce mátly velmi podobně označená CPU takto rozdílných povah, a vyžádala si jinak pojmenovaný čip.

 

Teoreticky ale může jít také o test značky FX v novém poli a AMD má možná v úmyslu začít ji používat i pro pochroumaná APU platformy FM2/FM2+. Pokud by se takový krok potvrdil, pro tradiční jméno Athlon by už zbyla právě jen lowendová APU Kabini.

Zdroje: Hardware Canucks, techPowerUp

Ohodnoťte tento článek!