AMD Wichita: čtyřjádrové APU s USB 3.0 řadičem

0

Pravidelným čtenářům jistě nejsou krycí názvy Wichita a Krishna úplně neznámé. Jedná se o chystaná levná APU, kterými AMD nahradí stárnoucí Ontario (lehké notebooky) a Zacate (desktop). Díky uniklé roadmapě víme, že Wichita je základním stavebním kamenem platformy Deccan a že novinkou bude integrace čipsetu do procesoru. Nyní o tomto čipu známe další detaily.

Tak například se zdá, že „jižní můstek“ bude nakonec s APU integrován do jednoho čipu, nikoliv pouze na úrovni balení. Vlastně se tak jedná spíše o x86 SoC nežli APU. Čip obsahuje čtyři procesorová jádra architektury Bobcat a dohromady 2 MB L2 cache, slibovaný nárůst výkonu oproti dvoujádrovému Ontariu je ale překvapivě jen 20 % (ale možná se tím myslí výkon na jádro). Grafické jádro bude o „více než 25 %“ výkonnější, jeho součástí je také UVD 3 s jakousi Secure Asset Management Unit. Co to je a k čemu to slouží, to evidentně nikdo z novinářů neví; ani nápověda na následujícím slajdu („x86 Transcription Offload“) není příliš nápomocná.

Vylepšen byl paměťový řadič, ten si nyní poradí i s DDR3 na 1600 MHz a také s moduly s ultranízkým napětím.

Díky integraci všeho do jednoho čipu a 28nm výrobní technologii se platforma Deccan vejde do podobného stropu spotřeby jako starší Brazos, přestože nabízí značně vyšší výpočetní výkon.

Dekodér videa v čipu Wichita/Krishna získal oproti minulé generaci již zmíněnou záhadnou jednotku SAMU a pak ještě jednu feature, kterou ale AMD jako na potvoru zakrylo titulkem o delší výdrži při provozu na baterie.

Stejně jako Ontario a Zacate, také Wichita/Krishna budou dodávána v BGA balení (a tedy přímo lepena na základní desku). Vzhledem k integraci čipsetu je asi jasné, že na pinovou kompatibilitu s paticí FT1 můžeme zapomenout. Patice procesorů Wichita/Krishna bude označována jako FT2.

Zdroj: DonanimHaber

Ohodnoťte tento článek!