AMD Wireless Display: Připojení monitoru bez kabelů od AMD, konkurence WiDi

0

Na konferenci AMD Fusion Developer Summit 2012 bude společnost AMD prezentovat své vlastní řešení bezdrátového připojení monitorů či televizí. Půjde o odpověď na technologii WiDi, kterou již Intel nějakou dobu nabízí ve svých procesorech.

Bezdrátové připojení není primárně určeno pro běžné monitory. Jeho cílem je spíše komfortnější připojení počítače (a zejména notebooku) k televizím, například pro přehrávání videa nebo pro hraní na velké obrazovce. Zejména u kompaktních notebooků by tak v budoucnu mohl fyzický obrazový výstup zcela odpadnout.

 Konference AMD Fusion Developer Summit 2012

Jelikož obrazová data ve vysokém rozlišení vyžadují příliš velký datový tok, je nutná jejich komprese. Na rozdíl od procesorů Sandy Bridge a Ivy Bridge od Intelu nemělo AMD donedávna k dispozici integrovaný enkodér videa. Při použití softwarového enkodéru by docházelo k vytížení CPU (či grafické karty v případě akcelerace přes OpenCL), což není vhodné. Systém by měl špatný herní výkon a také spotřeba by se zvedla, což by u notebooků představovalo značný problém.

 

AMD Wireless Display tak zřejmě bude k dispozici pouze pro APU architektury Trinity, které enkodér integrují, případně ještě pro 28nm grafické karty s enkodérem VCE. Samotný přenos dat je řešen využitím bezdrátové sítě Wi-Fi. Intel své řešení WiDi váže na použití svých vlastních bezdrátových karet, zatímco AMD bude v tomto ohledu nuceno spolupracovat s dalšími firmami. Bude tak muset zajistit, aby na jejich adaptérech vše fungovalo. Tento otevřený přístup však může být i výhodou. Technologie by tak mohla být přístupnější a levnější.

Bezdrátové připojení televize k notebooku (Zdroj: Toshiba)

AMD zřejmě prostřednictvím svého ovladače bude zajišťovat převod obrazu do formátu H.264, zapouzdřeného spolu se zvukem do kontejneru MPEG-TS. Tato data pak budou zprostředkována prostřednictvím určitého rozhraní softwaru třetích stran či ovladačům síťových adaptérů, které následně zajistí přenos. Zatím není jasné, zda bude třeba explicitní podpora této technologie na straně monitorů a televizí či set-top boxů, či zda bude fungovat s již existujícími výrobky (podporujícími například WiDi).

Zdroje: AMD Fusion Developer Summit, PC Perspective

AMD Wireless Display: Připojení monitoru bez kabelů od AMD, konkurence WiDi

Ohodnoťte tento článek!