AMD Z-01: dvoujádrové APU pro tablety

0

Poslední dobou vídáme na trhu dva typy tabletů, alespoň co se hardwaru týče. Jednak jsou tu přístroje s procesorem ARM, často například Nvidia Tegra s Androidem a jednak také modely architektury x86 s nějakým úsporným Atomem od Intelu, obvykle s Windows 7. AMD si ale nenechá takhto důležitý segment trhu jen tak ujít a uvádí svůj procesor pro tablety, prvního zástupce řady Z-series.

AMD Z-01 se v mnohém podobá známému C-50. V jednom čipu označeném jako APU (Accelerated Processing Unit) najdete jednak dvě jádra x86 procesoru Bobcat, obě na 1 GHz, dále potom Radeon HD 6250, grafické jádro s 80 Stream procesory na 280 MHz. Nejedná se ale už o procesor „Ontario“, nýbrž nově „Desna“.

MSI WindPad 110W používá procesor AMD Fusion

Podstatné změny jsou dvě. AMD Z-01 má podporovat funkci Turbo Core, tedy umí dynamicky zrychlit jedno jádro i nad 1000 MHz, pokud není potřeba druhé. I s tímto posílením si ale uchovává nižší spotřebu, ta už není 9 W jako u C-50, ale jen 5,9 W, což je na celý čip APU s procesorem i grafikou a převážnou částí komponent čipsetu dost dobrá hodnota. Oproti Atomům nabídne navíc Desna i vyšší grafický výkon, i když co do procesoru bude možná pokulhávat.

Prvním ohlášeným tabletem s novým AMD Z-01 je MSI WindPad 110W.

Zdroj: Laptoping.com

Ohodnoťte tento článek!

1 komentář