AMD za dva týdny představí procesory Summit Ridge s jádry Zen, bude webcast

5

Zítra začne prosinec a jsme tedy už jen kousek od roku 2017. Někdy na jeho začátku vyjdou procesory s architekturou Zen, které už vyhlížíme skoro dva roky a tudíž asi vrcholí napětí, jak to s nimi dopadne. Až na marketingové a si pečlivě vybrané srovnání IPC v Blenderu z léta zatím AMD vzorky uhlídalo a neobjevily se žádné další benchmarky. Avšak teď už se zdá, že informační embargo k procesorům Summit Ridge jakožto první inkarnaci architektury Zen začne povolovat.

Včera AMD oznámilo internetovou akci „New Horizon“, která má „Zenová CPU“ exkluzivně představit. Odehraje se 13. prosince ve tři hodiny odpoledne středoamerického času, což by u nás mělo být 22:00 téhož dne. Na internetu by měl běžet video přenos, ke kterému běží na webu firmy odpočet a můžete se k němu předběžně zaregistrovat.

New Horizon: AMD za dva týdny představí Zen veřejnosti
New Horizon: AMD za dva týdny představí Zen veřejnosti

O co půjde? Nebyl bych příliš optimistický ohledně množství informací. Je nepravděpodobné, že by AMD masově vyzradilo nějaké relevantní benchmarky, z nichž už by se dal relativní výkon architektury a konkrétních procesorů Summit Ridge dobře vyčíst. V pozvánce se mluví zejména o počítačových hrách a CPU mají předvést profesionální hráči. Asi tedy uvidíme počítače se Zenem a na nich běžící hry či software, ale moc konkrétního se z toho zjistit dát nebude. Nicméně nějaké nové informace z toho, co různí „přednášející“ řeknou, prakticky určitě vyplavou.

Zen má podle tohoto oznámení jít na trh v prvním čtvrtletí 2017, bližší určení stále není. Nicméně to, že se tato akce uskutečňuje již nyní, by mohlo znamenat spíše dřívější termín v tomto intervalu, nikoliv třeba až březen. Na druhou stranu, předvánoční úlitba zvědavosti může být motivována i jen tím, aby se nějaké „preview“ stihlo ještě ve starém roce, případně jako psychologická brzda pro lidi, kteří by měli chuť před vánocemi koupit konkurenční CPU.

Desktopový Zen, AMD Summit Ridge (vizualizace)
Desktopový Zen, AMD Summit Ridge (vizualizace)

Na akci „New Horizon“ mají vystoupit neupřesnění „speciální hosté“ a údajně by se měla konat i nějaká soutěž o dárky, u které ale není jisté, zda bude otevřená i nám Evropanům. Moderovat by měl Geof Keighley, novinář píšící pro web Kotaku, což asi opět potvrzuje, že show bude hlavně o hraní.

 

Nicméně na podobné akci AMD například v červnu poprvé prozradilo Radeon RX 460 a RX 470, takže jak už bylo řečeno, něco zajímavého by se stále ukázat mohlo, včetně třeba nějakého schematického nástřelu modelů, které na trh přijdou, a cen některých z nich. Například u Radeonu RX 480 firma cenu 4GB modelu avizovala předem jako jednu z prvních informací, takže šance na její zveřejnění je. Kromě toho asi není vyloučeno ani i to, že AMD konečně prozradí den začátku prodejů. Každopádně – uvidíme za dva týdny.

Zdroj: AMD

AMD za dva týdny představí procesory Summit Ridge s jádry Zen, bude webcast

Ohodnoťte tento článek!

5 KOMENTÁŘE

    • Obávám se, že je to zase rozbitej web, tohle se přihodilo i minulej týden. Novinky jsou vidět, když se přepnete na Cnews.cz, ty boxíky s kamentáři/nejdiskutovanějšími články ne, obávám se, ty jsou mrtvé i tam.

      • Mám ještě jiný problém. Když prohlížím stránky cnews (nikoliv m.cnews), tak se nezalamuje text v telefonu přes Operu Mobile. Pouze když zvětším stránku, ale i to nepomůže, nejsou totiž vidět obrázky nebo grafy. Stejné to je s komentáři. U odkazů s novinkami (V době kdy se tu ještě zobrazovaly) nefunguje zalamování vůbec a nelze je tak vidět – tzn. není vidět pravá strana stránky. Zajímavé je, že u jiných webů toto funguje normálně.