AMD Zen 4 prý umí paměti DDR5 líp než Intel. DDR5-6000 bez děličky, takt IF až 3000 MHz

25
AMD Ryzen v socketu AM5 ilustrace 1600
AMD Ryzen v socketu AM5, ilustrace
-
Zdroj: AMD

Ryzeny 7000 budou sice první procesory AMD používající na desktopu paměti DDR5, ale nebude, zdá se, platit, že první generace nebývají nic moc. Klíčem k tomu bude velký skok ve frekvenci Infinity Fabric.

V drbosféře se minulý týden objevila zajímavá zpráva o tom, jaký paměťový výkon by mohly přinést už jen měsíc vzdálené procesory AMD Ryzen 7000 s architekturou Zen 4. Bude to první generace používající paměti DDR5 na nové platformě AM5, takže je toho zatím dost neznámého. Vypadá to ale, že latence a výkon pamětí by mohly být světlá stránka a s nimi snad i herní výkon Zenu 4.

Yuri Bubliy, ukrajinský (bydlící v Charkově, kde přežil ruské bombardování) autor nástrojů DRAM Calculator for Ryzen, ClockTuner for Ryzen a Hydra, vypustil na Twitteru informace o některých vlastnostech paměťového subsystému Ryzenů 7000. Vypadá to, že by mohlo jít nastavit časování pamětí individuálně pro jednotlivé kanály, zmínil také, že profily AMD EXPO na modulech DDR5 budou podporovat dvojí nastavení – jedno pro nízké latence, druhé pro vysokou propustnost (EXPO bude obdoba profilů XMP na platformě AMD AM5).

Nejzajímavější ale je informace, že dosažitelný takt Infinity Fabric, tedy tzv. IF Clock, bude až 3000 MHz. Toto je frekvence, od níž se v Ryzenech odvozuje rychlost komunikace mezi čiplety, ale zejména také efektivní rychlost pamětí, která je dvojnásobkem této frekvence. Tedy v ideálním případě. Pokud je frekvence pamětí příliš vysoká, nelze použít tento režim (1:1) a paměti musí běžet s děličkou (1:2). Pak efektivně jedou na čtyřnásobku frekvence IF, která tedy musí být snížená, což pak zhoršuje výkon procesoru kvůli pomalejší komunikaci, ale také se použitím děličky zhoršuje latence.

U procesorů Ryzen 3000 a 5000 proto existovalo frekvenční optimum paměti, které odpovídalo nejvyšší frekvenci pamětí, kterou CPU dosáhne, aniž by se musel opustit režim 1:1. V tomto nastavení mají paměti nejlepší latenci. Na platformě AM4 to bylo DDR4-3600 (takt IF 1800 MHz), DDR4-3800 (IF na 1900 MHz) či případně až DDR4-4000 (IF na 2000 MHz) podle toho, co se podařilo stabilně rozběhat.

A teď ta novinka: podle Yuri Bubliye (a tato informace se objevila i jinde, ale zatím je třeba to i tak brát s rezervou) má být na platformě AM5 s Ryzenem 7000 a pamětí DDR5 takové optimum až rychlost DDR5-6000, což znamená s taktem IF na 3000 MHz – a co je důležitější, v režimu 1:1. To je neočekávaně vysoko a slibuje to dobrý výkon, protože by při této rychlosti měla být dosažena dobrá latence i propustnost. Na platformě Intel Alder Lake (LGA 1700) se takováto rychlost nedá v režimu 1:1 (u Intelu se označuje jako „Gear 1“) provozovat, řadič pamětí DDR5 u procesorů Intel potřebuje děličku (Gear 2). Ryzeny by tedy zde mohly získat výhodu, zlepšující jejich výkon ve hrách.

Dokladem této zprávy by mohlo být, že G.Skill prý podle webu WCCFtechu chystá paměti DDR5 řady Trident Z5 (s kódem F5-6000J3038F16G), které jsou optimalizované pro Ryzeny 7000 a jejich rychlost je právě DDR5-6000. Snad tedy v tomto režimu budou provozovatelné při „Gear 1“. Moduly budou při efektivním taktu DDR5-6000 mít časování CL30-38-38-96. Pravděpodobně by mohly být použité ony profily EXPO, speciálně určené pro AM5 desky a procesory Ryzen (i když profily XMP možná budou obsahovat také, uvidíme).

DDR5 paměti G.Skill Trident Z5 1600
DDR5 paměti G.Skill Trident Z5 (zdroj: G.Skill)

Nová generace jen měsíc daleko

Vydání Ryzenů 7000 je už hodně blízko, takže se snad brzo dozvíme, zda to u AMD bude s DDR5 v praxi opravdu takto dobře fungovat. Za dva týdny by mělo nastat formální odhalení modelů (jejichž parametry ale již unikly) a od této chvíle za měsíc už budou v prodeji (ten je naplánován na 15. 9.).

Zdroje: Yuri Bubliy (1, 2), VideoCardz, WCCFtech

AMD Zen 4 prý umí paměti DDR5 líp než Intel. DDR5-6000 bez děličky, takt IF až 3000 MHz
Ohodnoťte tento článek!
3.7 (73.33%) 12 hlasů

25 KOMENTÁŘE

 1. Mne sa podarilo dostať na 5700G IF na 2133Mhz, čiže pamäte mi bežia na 4266Mhz pri cl18.
  Škoda, že to nešlo aspoň na garantovanú frekvenciu pamäti výrobcom – 4400Mhz (IF2200Mhz). Resp. ono to beží aj pri nej, ale vsoc napätie už musí byt pomerne vysoko nad 1.3v. Navyše mám B450 dosku a rátam, že aj ta ma možno trochu obmedzuje.

 2. Už se začínám pomalu ztrácet ve všech těch featurach a nastavení BIOSu
  Kde je doba kdy obyčejnému člověku který se tím neživí a nemá to jako koníček, stačilo zvednou frekvence CPU, otestovat stabilitu, případně přidat VCore, znovu otestovat a sledovat i teploty…a to bylo celé taktování.
  ….a podobně i RAM
  Ted aby se v tom prase vyznalo, výkonnostní módy, úsporné režimy, PBO, Curve optimizery, děličky… Co ještě??

  • Dnes sa to dá spraviť stále celkom podobne, akurát mnoho ľudí neni spokojných s “bežným” pretaktovaním a chcú z toho vytlačiť maximum a vtedy sa musí riešiť každá hlúposť, ktorá môže spôsobiť nestabilitu.

   Inak pamäte sa taktiku ľahko, v podstate dvihneš len frekvenciu RAM a IF, aby bežali 1:1, pridas napätie a to je celé. Ja som sa napr. dosť babral aj s časovaním, vrátane terciálnych, ale to je tiež len o testovaní, o ničom inom.

   To CPU trochu odrádza aj mna. Najradšej by som bol, keby hodím napätie pre CPU na rozumnú hodnotu a zdvihnem iba násobič/frekvenciu. Lenže takto je do CPU stale tlačené zbytočne napätie, ktoré vždy nepotrebuje a Prave s tým PBO sa mi babrať tiež nechce.

   Jedine, čo som ešte zdvihol bola frekvencia igpu a jeho napätie, ktoré je vlastne vsoc.
   Ale inak súhlasím, že je tam kopa nastavení, ktoré človek sotva kedy využije a sú tam zrejme fakt len pre extrémistov.

  • Pokiaľ jeho big jadrá valcujú konkurenciu tak sa logicky zameriava na tie LITTLE a preto po Gracemonte, Crestmont a Skymont …
   To sa volá zmena paradigmy.
   Holt už len tú litografiu by to chcelo lepšiu a hlavne ASAP.
   Jedny si ju objednajú tí druhí sa s ňou musia porvať. Ale bývali časy kedy to bolo naopak. TSMC je proste už nejaký ten pátek TOP.
   Proste v skutku alchýmia skĺbiť formu z obsahom.

   • „Pokiaľ jeho big jadrá valcujú konkurenciu tak sa logicky zameriava na tie LITTLE a preto po Gracemonte, Crestmont a Skymont …“
    .. dobry vtip 🙂 Meteor Lake pujde proti Zen5, ktery by mel byt podobny skok jako Zen(+)->Zen2. Takze tim chces jednoduse rict, ze Intelu bude stacit udelat druhy refresh 8 Golden Cove, prilepit k tomu 24 dalsich zaprdku a bude mit vystarano.
    No pokud ano, tak potom neni divu, ze Intel straci podily na vsech trzich a bude je ztracet i dal.

    • Nie som akcionár a ani konečný užívateľ výhod Intelu takže je mi u pr..e kto koľko stráca.
     Ale je naozaj signifikantné ako to mnohí prežívajú ako keby boli akcionármi AMD alebo konečnými užívateľmi výhod. Pravdupovediac skôr je to úsmevné.

     • Spis jsou usmevne prispevky o ‚paradigmatu‘. Usmevne je i to, ze vlastnse reagujes uplne na podruzne veci, coz je celkem jasne, jelikoz pokud bude ML treti recyklace AL, tak to bude s vysokou pravdepodobnoati dalsi ne prilis povedeny produkt Inteliho CPU do sbirky za posledni roky.
      Ale nepridbihejme, treba konecne tve ‚paradigma‘ zacbe davat smysl a mala Ejadra budou ryhlejsi nez Pckoa, jeste k tomu za nizsi spotreby :))
      Ps: samozrejme to muze zachranit i AMD, pokud vyda podobne zravy nesmyslny B-L kockopes jako Zen5. Nicmene stale doufam, ze AMD ma trochu tozum a nepujde ve slepejich Intelu 🙂

      • Úsmevné je, ale naopak že sa to Intelu darí aj s atomovymi E-corikmi, ktoré dopĺňajú covove P-coriska.
       O to je to väčšia prča ak to AMD nebodaj projede :-)))
       Proste zmena paradigmi viem, že to chce čas a áno pripúšťam , že sú DOCenti, ktorí snívajú o Saphire Rapids v desktope či skôr HEDS, ale tam to nejak pri tých covovych P-coriskach na enhanced 10nm pardon Intel 7 stále nevydalo…

      • Keby sa v ďalších generáciách zjednotila inštrukčná sada E a P jadier tak by som tie malé Ečka vedel v pohode prekusnuť. Takto to je také méh.

      • „atomovymi E-corikmi, ktoré dopĺňajú covove P-coriska.“

       vtípné je spíš to, že už to dávno nejsou ty malé a usporné Atom jádra … a naopak ty P-core nabobtnaly do extrémních rozměrů.

       Ale chápu, že pro některé jedince je tohle důvod k oslavám 😀

       PS: A jestli Intel spoléhá jen na přidávání E-cores (které ale vůbec efektivní nejsou ve smyslu názvu který nesou) a P cores zůstávají už třetí generaci stejná, tak to znamená, že se zastavil pokrok ve vývoji x86, a to by nebylo dobře

      • Ale veď predpokladám, že covové P-coriska sa budú minimálne „optimalizovať“ a ak to dá IPC 3-5% + vyššie takty tak je logické, že sa bude hlavne makať na microarchitektúre atómových E-corikov a pokiaľ Crestmont bude podobných skok IPC ako medzi Tremontom a Goldmont+ a Skymont ako podobný skok ako Gracemont od Tremontu ruku v ruke s navyšovaním počtu týchto atómových E-corikov tak vývoj pôjde ešte vyššie. Nehovoriac o ďalších možných fíčurach ako AI coprocesor a pod.
       Takže zostaňte kľudný a nemajte obavy o leadera sveta x86.

      • ano, tvůj přispěvek mě úplně uklidnil 😀

       PS: jde o to, že pokud nebude na AMD vyvíjený dostatečný konkurenční tlak, tak to povede ke zdražovaní a monopolnímu chování a to nikdo nechce. A upřímně to co Intel předvádí poslední dobou těžko nazývat pokrokem, ale je to spíš zoufalalost …. :-/

     • Veď konkurenčný tlak je vytvorený viď. predsa túto správu, že AMD posúva vydanie na deň prezentácie Intelu 🙂 Toľko bobkov zo 16-tich atómových E-corikov spolu s 8-mimi covovymi P-coriskami…

      Ale súhlasím, že pred zmenou paradigmy tj. pred big.LITTLE Alder Lake to bolo naozaj zo strany Intelu voči AMD naozaj zúfalosť a teraz ich to zo zotrvačnosťou dohnalo…

      • ne zoufalost je i to co teď předvádí s Big-Little , ony kdyby ty procesory nebyly Intelem šponované na krev, jak velká, tak malá jádra a běhalo to např.: velká jádra max. 4,9 – 5GHz boost a ty E-jadrá kolem 3Ghz, tak by i ta spotřeba byla skoro poloviční, jenže to by ve srovnání s 2 roky starým Zen3 nevypadlo pro Intel dobře .-)

       A Raptor Lake , to žene do ještě větších absurdit. Namísto pokroku a vývoje x86, tu máme továrně přetaktované čipy s brutální spotřebou, hlavně že nám vychází pěkné scóre v Geekbench 😀

   • „pokiaľ“ sa ovšem nekoná. Teda, asi takto: koná se v případě, že budeme ignorovat vodní chlazení a spotřebu o dobrých 100W vyšší. AMD si v klídku vyrábí Zen3 už druhým rokem, Intel mezi tím zoufale tahá „architektury“ jako kouzelník z klobouku – a pak se ukáže, že ta „vylepšená“ architektura je totéž co předtím s minimem změn.

    Změna paradigmatu tu je, jen to je něco trochu jiného. Leaderem x86 světa se stalo AMD a potvrzuje to opakovaně. Ono to ani jinak nazvat nejde, když 2 roky starý model AMD s o 1GHz nižším taktem je on par s „aktuální“ nabídkou Intelu.

    • Ja som napr. rád, že sa AMD darí nakoľko to prinútilo Intel zmeniť paradigma sveta x86 a ostatne uvidíme či AMD nebude nasledovať leadera sveta x86 a či aj Zen5 nepôjde zmenou paradigmy big.LITTLE 🙂

 3. (Omlouvám se za vstup, jen si tu něco odložím.)
  „Máme tu další zranitelnost v moderních procesorech. Ta další se týká procesorů AMD s architekturami Zen 2 i 3. Chyba se týká samostatných front plánovače pro funkci SMT, která umožňuje odhalení 4096bitových šifrovacích klíčů RSA. …generace architektur Zen 1 až Zen 3 (konkrétně Ryzeny sérií 2000 až 6000, 1. až 3. generace EPYCu,…). Dostala název SQUIP (Scheduler Queue Usage via Interference Probing) a jde o chybu samostatných front plánovače ve výpočetních jednotkách procesoru.“
  U intelu to bylo fuj a nezvládnutí HT, tak by mě zajímalo, kdy vyjde článek o tom, že u AMD je to pohoda a noproblem…