AMD získalo 12milionový grant od DoE na výzkum exascale superpočítačů

0

Pojmem „exascale“ označujeme budoucí superpočítače s výkonem v řádu exaFLOPS. Zatím se v tomto segmentu angažuje především Intel, vzpomeňme na jeho výpočetní akcelerátory MIC (many integrated cores), nebo už v roce 2007 představený prototyp 80jádrového procesoru. A přesto je to konkurenční AMD, kdo od amerického ministerstva energetiky (Department of Energy) a NNSA (National Nuclear Security Administration) získal výzkumný grant ve výši 12,6 milionu USD.

 

Abychom ale Advanced Micro Devices nekřivdili, společnost se nedávno vrhla do oblasti mnohoprocesorových serverů akvizicí firmy SeaMicro. Část grantu je také určena pro vývoj rychlejších pamětí a tam má AMD (přesněji její divize GPG) bohaté zkušenosti, už léta je totiž hybnou silou za standardy GDDR.

A k čemu že vládní instituce potřebují tak výkonné superpočítače, že se nespokojí s přirozenou rychlostí technologického vývoje? Název NNSA vám může napovědět. Simulují na nich totiž nejen nukleární reaktory, ale i atomové bomby.

Na co AMD peníze použije, vysvětluje viceprezident pro výzkum a vývoj, Alan Lee:

„Z tohoto grantu bude financován výzkum a vývoj nezbytný pro realizaci výkonných a energeticky efektivních exascale systémů. Kromě toho AMD provede výzkum, který umožní pokroky v oblasti rychlosti pamětí a rychlosti komunikace, které jsou zásadní pro superpočítače třídy exaclass heterogenní architektury a tisíci procesorů.“

Myšlenka heterogenní architektury, kdy jsou výpočty dynamicky rozdělovány mezi CPU a GPU, se ministerstvu energetiky evidentně zalíbila. Jak poznamenává server bit-tech.net, pokroky v technologiích pro datacentra mají šanci za pár let probublat i do produktů pro běžné uživatele. A to by AMD určitě hodně pomohlo. Na druhou stranu, 12,6 milionu dolarů není zase tolik peněz, v přepočtu je to necelých 260 milionů českých korun.

Zdroj: tisková zpráva AMD
(odkaz směřuje na techPowerUp, protože u AMD je permanentní odkaz sprosté slovo)

Ohodnoťte tento článek!