AMD zrušilo plánovaná APU Wichita a Krishna

0

Pohledáte-li v archivu ExtraHardware a ExtraNotebook hesla Wichita, Krishna či Deccan, najdete hned několik článků a novinek, které se těmto procesorům věnují. Například v srpnu už na internet unikly slajdy s poměrně konkrétními specifikacemi platformy Deccan, která měla nahradit stárnoucí Brazos a čipy Ontario/Zacate.

Ve zkratce měly Wichita a Krishna přinést čtyři jádra architektury Bobcat namísto dvou, vylepšené grafické jádro, integrované funkce jižního můstku a měly být vyráběny 28nm technologií. Podle nejnovějších zpráv ale AMD celou platformu Deccan ze svých plánů vyškrtlo. Odpověď na otázku, proč se tak stalo, nalezneme v roadmapách AMD a Globalfoundries.

Tuto roadmapu jsem si vypůjčil z pár týdnů starého článku Ondry Bešťáka. Před Deccan se v segmentu „essential desktop“ nacpala platforma Brazos 2.0, neboli Zacate s vyššími takty a přeznačeným grafickým jádrem, což může být náznakem problémů s novými čipy. Mobilní Krishna je ale stále plánována jako produkt roku 2012.

Jenže společnost Globalfoundries, která čipy pro AMD vyrábí, bude zřejmě připravena rozjet výrobu 28nm postupem (v takové variantě, jakou Wichita/Krishna potřebují) až kolem poloviny příštího roku. A první 28nm APU od AMD by tak na trhu vydržely asi šest měsíců, než by je počátkem roku 2013 začaly nahrazovat čipy s procesorovými jádry architektury Jaguar (vylepšený Bobcat). A za takovou dobu by se jejich vývoj nestihl zaplatit.

Platforma Kerala s APU Kabini je sice v diagramu nakreslená až ve druhé polovině roku, server SemiAccurate s ní ale počítá dříve. Zrušením Deccanu může AMD přesunout více zdrojů právě na Keralu, která by tak navzdory původnímu plánu mohla vyjít už před koncem roku 2012, nebo se alespoň neopozdit, jak bohužel bývá u AMD časté.

Zdroj: SemiAccurate

Ohodnoťte tento článek!