AMD zvedne takt Radeonů řady HD 7700 o 100 MHz

0

Pokud si brousíte zuby na grafiku s čipem vyráběným 28nm procesem, tak teď možná zbystřete. A to zejména v případě, že máte zájem o spíše o něco levnějšího. Server PC Perspective totiž přinesl zprávu, dle níž společnost AMD přilepší nabídku Radeonů s čipem Cape Verde (čili řady HD 7700). Nové karty na tomto čipu založené si polepší o 100 MHz, jejich jádra budou běžet na 900 MHz, respektive 1100 MHz.

Aby však nabídka nebyla zbytečně přehledná, rozhodlo se AMD trošku si pohrát s modelovým označením. Karty totiž budou sdílet označení s původními HD 7750 a 7770. A to i přesto, že se má jednat o „oficiální“ Radeony, nikoliv tedy pouze o karty s nereferenčními takty. Zároveň s aktualizovanými modely však budou výrobci dále moci produkovat i starší varianty karet.

AMD Radeon HD 7750

O modelu HD 7750 se do větších podrobností rozepsal pro změnu AnandTech. Jak již bylo řečeno, nová karta se jádrem taktovaným na 900 MHz zařadí na půl cesty mezi starý HD 7750 (800 MHz) a starý HD 7770 (1000 MHz). Ostatní parametry zůstávají nezměněny – jádro je stále oříznuto na 512 stream procesorů a paměť si podrží takt 4,5 GHz. Navýšení taktu jádra si však vyžádá změnu hodnoty TDP, která byla u původní karty limitována na 75 W. Nová karta poskočí na 83 W a bude tak muset být vybavena konektorem pro přídavné napájení.

Z tohoto důvodu podle AnandTechu AMD připravilo i nový referenční návrh. Karty na něm založené se prý dostanou na trh poměrně brzy. AnandTech v této souvislosti hovoří o modelu HD 7750 Black Edition Double Dissipation od XFX. Samotný výrobce ovšem kartu na svých stránkách označuje za přetaktovanou. Je tedy možné i to, že se ještě nezakládá na referenčním PCB od AMD. Jak lze ale vidět na fotografii, tato karta každopádně přídavným napájením disponuje.

AMD Radeon HD 7750 Black Edition Double Dissipation od XFX, s jádrem taktovaným na 900 MHz.

Doporučená cena obou variant je údajně stejná (109 USD). Karta s nižším taktem a bez konektoru pro přídavné napájení by se teoreticky mohla přesunout do role speciální varianty se sníženou spotřebou. Zůstanou-li ceny obou verzí nadále podobné, získá si nepochybně větší popularitu 83W karta. Díky konektoru pro přídavné napájení by totiž mělo být snazší ji přetaktovat.

Každopádně je jasné, že nám AMD nachystalo pěkné zmatky. Při nákupu bude nutno si zkontrolovat, zda je karta z pomalejší, nebo z rychlejší generace. Společnost by udělala lépe, kdyby označení změnila, vždyť výkonnostní nárůst by neměl být malý. Výkon nových karet navíc neodpovídá starším recenzím (zde však AMD škodí již samo sobě).

Zdroje: AnandTech, PC Perspective

AMD zvedne takt Radeonů řady HD 7700 o 100 MHz

Ohodnoťte tento článek!