Americká filmová asociace nechala „zabít“ YIFY. Teď padne i největší torrentový tracker

0

Konec pirátské skupiny YIFY/YTS nebyl náhodný. O zásluhy se přihlásila MPAA, jejímiž členy jsou největší americká filmová studia: Walt Disney, Paramount Pictures, Sony Pictures, 20th Century Fox, Universal a Warner Bros. Ta našla a zažalovala provozovatele webu YTS a také tvůrce přehrávače Popcorn Time, jenž využíval torrentových souborů k ilegálnímu streamování filmů.

V Kanadě MPAA žaluje tři osoby stojícími za stránkami popcorntime.io, na Novém Zélandu pak provozovatele YTS. Šlo o hodně populární weby, Popcorn Time měl letos v červenci 1,5 milionu unikátních návštěvníků, YTS v srpnu dokonce 3,4 milionu.

Demonii Tracker prý skončí
Demonii Tracker prý skončí

Provozovatelům hrozí mnohamilionové pokuty a vězení, jejich weby už jsou mimo provoz. A při pomyslném kácení lesa budou létat další třísky. Podle magazínu Torrent Freak totiž za YTS stojí stejný člověk, co vede největší veřejný torrrentový tracker Demonii. A ten má rovněž brzy skončit.

Tracker je klíčovou komponentou architektury BitTorrentu. Jde o server propojující jednotlivé uživatele, uchovává jejich adresy a informace o tom, co sdílejí. Samotný tracker nedělá nic špatného. Ostatně také BitTorrent je naprosto legální způsob distribuce obsahu. Konec Demonii by mohl načas zpomalit internetový provoz, než jeho úlohu převezmou další (DHT, PEX atd.). Demonii je největší z nich, obsluhuje najednou přibližně 40 milionů uživatelů a 5 milionů torrentů.

Zdroj: Torrent Freak, MPAA

Ohodnoťte tento článek!