Americký kongres griloval šéfy Googlu, Facebooku a Twitteru. Chtějí změnu jejich algoritmů. Jack Dorsey během toho tweetoval

15
Zuckerberg Pichai a Dorsey
Zuckerberg, Pichai a Dorsey
-
Zdroj: Cnews.cz
 • Algoritmy na doporučování obsahu jsou hlavní problém
 • Jack Dorsey během slyšení tweetoval
 • Málokdo umí vyslovovat jméno Pichai
 • Politici by rádi více regulace Big Tech firem

Americký kongres včera zpovídal šéfy Facebooku, Googlu a Twitteru. Politiky nejvíce zajímala úloha jejich platforem v souvislosti s dezinformacemi ohledně pandemie COVID-19, vlivem sociálních médií na děti či lednovým útokem na Kapitol. „Grilování“ se účastnil CEO Googlu Sundar Pichai, CEO Facebooku Mark Zuckerberg a CEO Twitteru Jack Dorsey.

Slyšení před kongresem, konkrétně před výborem pro energetiku a obchod jste mohli sledovat i online například na webu Engadget, trvalo pět hodin a bylo velmi únavné. Všichni jmenovaní navíc před politiky chodí svědčit často. Tentokrát však bylo jednání více vypjaté. Ředitelé nechtěli odpovídat krátce ano či ne a politici je právě do toho tlačili. Jack Dorsey během slyšení navíc tweetoval.

Každý kongresman měl na dotaz pět minut. Ředitelé se ale často zdráhali jasně odpovědět. Otázky se také často opakovaly. Kongresman Mike Doyle se všech tří CEO zeptal, jestli na sebe berou část odpovědnosti za šíření informací, které vyústili v útok davu na Kapitol. Zuckerberg i Pichai nechtěli odpovědět ano či ne a byli proto přerušeni. Pouze Dorsey z Twitteru odpovědnost sítě připustil.

Kalifornská republikánka Eshoo kritizovala Youtube kvůli doporučování extremistického obsahu a Facebook kvůli jeho algoritmům, podle kterých také nabízí nevhodný obsah „na míru“ včetně mnoha dezinformací. Chtěla odpověď, zda firmy hodlají své algoritmy změnit. Pichai ani Zuckerberg nabídli jen obecné odpovědi a byli přerušeni.

Později se vyjádřila na Twitteru s tím, že tyto společnosti nedělají dost na ochranu uživatelů a demokracie. Ani jeden z ředitelů podle ní neumí odpovědět ano nebo ne, načež Zuckerberg kontroloval, že jde o „složitější problématiku“. Republikánský kongresman Billy Long se pak napřímo ředitelů zeptal, jestli znají rozdíl mezi ano a ne.

Republikánka Cathy McMorris Rodgers pak zmínila, že trávení příliš velkého času před obrazovkou na sociálních sítích vede k osamělosti a depresi. Zmínila, že Bill Gates i Steve Jobs i pro své rodiny prosazovali omezení času, který mohou před obrazovkou trávit. Ale nyní jde o pasivní konzumaci a důležitější je zřejmě zisk. Po Zuckerbergovi chtěla odpověď, zda souhlasí s jejím úvodním tvrzením. Zuckerbergov kontroval jiným průzkumem a k ničemu se nedobrali.

Video z celého slyšení:

Kongresman Tim Walberg se ptal v souvislosti se zablokováním účtů Donalda Trumpa na Facebooku i Twitteru. Zajímalo jej, zda si Zuckerberg a Dorsey myslí, že je to správné. Zda sítě mají být arbitry pravdy. Zuckerberg souhlasil, že je dobré síť takto moderovat. Dorsey arbitrem pravdy být nechce a nemyslí si, že by jím měla být ani vláda.

Podobných slyšení proběhlo více. Ze všech vyplývá, že by politici rádi prosadili více regulací velkých technologických firem. A prezident Biden již naznačil, že podobná témata bude podporovat například zrušením sekce 230 zákona Communications Decency Act. Tento zákon z roku 1996 původně vznikl jako reakce na šíření pornografie. V součastnosti spíše staví velké technologické firmy do pozice pouhého distributora, který není odpovědný za obsah, který na síť nahrají její uživatelů.

Jack Dorsey během slyšení stihl olajkovat několik tweetů včetně jednoho, který zmiňoval nechopnost některých kongresmanů správně vyslovovat jméno Pichai.

Jako narážku na požadavky kongresmanů na jasnou odpověď dokonce napsal stručný tweet obsahující pouze otazník a anketu s možnostmi ano a ne. Republikánka Kathleen Ric mu za to poblahopřála k jeho schopnostem mutitaskingu.

Americký kongres griloval šéfy Googlu, Facebooku a Twitteru. Chtějí změnu jejich algoritmů. Jack Dorsey během toho tweetoval
Ohodnoťte tento článek!
4.2 (83.64%) 11 hlasů

15 KOMENTÁŘE

 1. Mě nepřestává fascinovat ta snaha politiků parazitovat na něčem, čemu nerozumí. A co hůř, jejich snahy to regulovat a ohýbat. A tím, že jim místo odpovědí ano-ne podávali neurčité uhýbavé slohy jim ředitelé dali krásně ochutnat způsob, jakým odpovídají sami politici. Nezastávám názor, že provozovatelé webů by měli být odpovědní za obsah, který tam nahrají uživatelé.

  Vážně bych někdy rád viděl, jak jim jednoho dne nějaká takováhle služba do oči řekne, že už mají té jejich věčné buzerace dost, že s nimi končí a až začnou daný stát blokovat.

  • Nomáde, ty pro strom nevidíš les. Chtělo by to trošičku víc nadhledu, vnímat ty různé informace jako spojité věci. Není to jen akce-reakce, ale je to spíš naopak ve formě: návrh cíle-podpůrná reakce-akce-reakce-cíl. Kdy se vytyčí cíl, poté se provede nějaká podpurná činnost, neboli nějaká plánovaná a koordinovaná reakce, která vyvolá požadovanou akci, na kterou politici mají předem připravenou reakci a tím dosáhnou nějakého sledovaného cíle.

   Naprosto nevěř, že většina věcí se prostě nějakým způsobem děje a když se stane něco co se lidem nelíbí tak na to politik nějak zareaguje. Ne, takto to nefunguje. Dědeček hříbeček, dostal víc hlasů než Obama a navíc v době pandemie. Vy tomu věříte OK. Ale Trump radši odstoupil, než aby dopadl jak Kennedy. Myslíš že tomu tak nebylo? Tvůj problém. Však počkej co teď všechno USA zažije pod vládou komunistické Harrisové, protože Děda nedokáže nic. Odzbrojovaná lidí, rozdávání peněz, rakety v Iráku apod… Všechno se pojede jen podle BLM. Trump za celou dobu jeho vlády nezaútočil na jediný stát, Děda nebyl v prezidentském křesle ani měsíc a už bombardoval irák. Nyní zákaz zbraní, každá totalitní vláda která se bojí lidí se je snaží odzbrojit. A věřím tomu, že to Texas už dlouho nevydrží a požádá o vystoupení z USA. texas, země kde má zbraň snad i batole, je jednou z nejbezpečnějších zemí. I když podle odpůrců zbraní by v takové společnosti měl podle nich být apokalypsa a mělo by se tam vraždit na každým rohu. A jestli Texas hodí ručník do ringu tak to bude v USA masakr. V USA už se to mydlí teď, černí proti bílejm, akorát ti to v televizi neukážou. Na jistých stránkách jsou videa, ale najdi si je sám, mají názvu něco o vrácení do reality, tak si to vygugli.
   Demokrati, nechtějí demokracii, chtějí novou komunistickou totalitu. Jejich znalosti matematiky jsou na urovni šimpanze. Oni nechápou nějakou ekonomiku, oni rozdají klidně 42 bilionů černochům, protože si je prostě natisknou. Že tím způsobí inflaci? Že tím defakto všechny okradou je jim jedno. Ne není jim to jedno, oni to spíš chtějí, oni chtějí okrast a zlikvidovat bílý.

   A myslet si, že divadlo s Facebookem a Twitrem něco změní je na úrovni houpacího koně, dávno ty firmy neovládají. Jsou to jen nějaký PR mužíčkové, kteří když se vzepřou, budou zmizeni a zmizelí. Týden dva a pak si na ně nikdo ani nevzpomene. Dvacet let jsem říkal že internet je svobodnej a nikdo ho nesmí cenzurovat a ovlivňovat a divej se dneska, napíšeš pravdu a dostaneš šest let natvrdo. Pořád si myslíš že žijeme v demokracii? Nežijeme v demokracii, celou dobu, těch třicet let žijeme v komunistické totalitě, akorát jsme měli hodně povolený šrouby, abychom tedy mohli cestovat no, ale mezitím se tady stavěl celoplanetární gulag. Všude kamery, ani rohlík si dneska nekoupíš aby tě nenafilmovala byť jen jedna kamera. A ty si myslíš že příjde nějaký spasitel a řekne, né to je špatně,všechny ty kamery vypněte, vypněte 5G, vypněte internet a debetní karty a vyháže všechny ty fuj fuj politiky?

   Jsi naivní, nic takového se nestane, takový člověk by byl odstraněn dřív než by otevřel hubu. globalní mafie tohle má pod palcem a má to za těch třicet let zmáknuté k dokonalosti. Nic s tím nenaděláš. Můžeš se jen smutně koukat, jak se všechno pod našima rukama rozpadá, naše civilizace dosáhla maximální technologie a nyní končí a bude zrestartována. Bude to trvat dlouho, než vychcípá, ale jednoho krásného dne na planetě zůstanou opět dva lidi, dva nejhloupější lidi, kteří budou mlátit do šutru aby si nabrousili svůj pazourek a započne opět znova celý vývoj civilizace.

   Nevěříš? Tak se podívej na egyptskou pyramidu… jasný důkaz toho, že na naší planetě byli chytřejší a pracovitější lidé než my a nejspíš se potkali se stejnou demokracií a komunismem jakým se potýkáme dnes.

   Najdi si na internetu myší experiment (on byl ve skutečnosti potkaní) ale docela pěkně to tam popisují co se děje právě s naší civilizací.

   vždyť toto: „Později se vyjádřila na Twitteru s tím, že tyto společnosti nedělají dost na ochranu uživatelů a demokracie.“
   Je jasný důkaz toho, že chtějí propagandu jen toho svého jediného názoru.
   S naší stranou na věčné časy.

   Orwell 1984, už není román, ani příručka diktátora, ale prostá realita.

   • Najprv mu píšete, že cez strom nevidí les a potom Vám iný strom tiež zavádza vo výhľade na les. Ja som vždy obdivoval ľudí, ktorí si dokažu svet krásne prefarbiť na čiernu a bielu, aby sa im lepšie argumentovalo.
    No v každom prípade by to chcelo viac rozumieť globálnej politike. Myslím tým, viac do hĺbky a nebyť zaujatý. Potom možno aj tu vojenskú intervenciu budete vnímať trochu inak. Mocnosti sa totiž, nie vždy dobrovoľne púšťajú do podobného riešenia, ale občas to je nutnosťou a nemajú na vyber.
    Ale ako som písal, nato treba poznať viac faktov a býva dobrým zvykom čerpať aj s hlbokej histórie. Ak sa človek pozrie na problém dnes s presadzovaním logiky – dobre a zle, tak potom chápem, ale takto svet a dianie v ňom nefunguje.

 2. Vezmi si jaké procento populace není schopno ani rozeznat stupidní hoax a rozesílají ho ochotně dál ve víře, že získají adidasky zadarmo. Pokud nefunguješ v anonymním režimu, předkládají zmínené společnosti takové informace, které nějaký algoritmus považuje, že uživatele zajímají. Jenže tím se vytrácí objektivita výsledků a řadu uživatelů to lapí do pasti. Neustále na ně vyskakují informace o migrantech a žijí ve zkresleném světě plném migrantů co ničí kostely, znásilňují obyvatele atd. V USA před lety byla velká kauzální zase ohledně jisté pizzerie, kde se zase údajně konaly orgie na dětech. Bublina splaskla až tehdy, kdy to jeden takto dezorientovaný jedinec nevydržel a ozbrojený se vydal ty týrané děti zachránit. Ve výsledku tak akorát ohrožoval rodiny s dětmi, které tam přišly na jídlo a v oné tajné místnosti byla jen malá převlékárna pro personál. Musím se tedy v tomto bodě zastat vlády. Minimálně by mohl odfiltrovat fake News a nepodsouvat je lidem, kteří je nerozeznají od relevantních informací. Pro svobodný internet to nebude mít vliv. Google, Facebook ani Twitter nejsou svobodný internet. Je to komerce co vydělává na reklamě na základě nasbíraných uživatelských datech.

  • Těch videí o migrantech je tolik, že bohužel je hoax a konspirace to, že semka přichízejí v míru, pracovat a povznést naši kulturu. Kdyby to byla pravda, tak syrie je dnes výstavní klenot civilizace, místo toho tam je jen zbídačená poušť. Stejná poušť která tady bude v roce 2030.

 3. Nomad: „Mě nepřestává fascinovat ta snaha politiků parazitovat na něčem, čemu nerozumí.“
  Čemu nerozumí???
  Politici (ve svobodných zemích) jsou odpovědni svým voličům, tak se ptají, to je naprosto v pořádku!
  (Konkrétně, v tomto případě také firmy sídlí v jejich zemi.)
  Každý kdo není úplně slepý vidí, že Google, Facebook, atd., mají obrovskou moc, ovšem žádnou odpovědnost, to je velmi nebezpečné, mají dokonce daleko větší moc než jednotlivé vlády.
  Proto jasně zastávám názor, že majitelé webů musí být odpovědní za obsah, který tam nahrají jiní uživatelé!!!
  Nebo si snad myslíte, že když někdo nahraje třeba pedofilní porno, vraždy od islámských fanatiků, prodej drog a další materiál někomu na web, tak ten kdo web provozuje za to není odpovědný?

  • vanuchu, pleteš si pojmy s dojmy a ukázkově sji ukázal, že jsi stejný hlupak jak ti politici v USA.

   Tak znova, pokud nějaký uživatel na internet nahraje zákonem zakázaný materiál, jako je pedofilní porno, zoofilní porno, drogové věci, či prodej nebo komunikaci s nezletilými nad těmito tématy, pak je zákonem trestně odpovědný on.
   Provozovatel daného servru je pak povinný tento obsah skrýt a poskytnout policii pro vyšetřování.

   Jenže dneska se děje, to že majitelé servrů jako facebook, twitter či seznam, mažou cokoliv co se jim a demokratům (novodobým komunistům) nelíbí. A to je úplně jinej problém, protože jaksi když někdo provozuje diskuzi, tak v té diskuzi přece musí nechat zaznít i jiný názor. Nejde prostě v debatě o migrantech smazat názor člověka, který chce islám zakázat, jen proto protože zuckberg chce. Nebo nějaká harisová chce. Naprosto smekám před diskuzním forem pc-ladění kde názor pokud není závadný, tak jej jen jakoby skryjí, ale jde rozklinkout a jde přečíst. Ale to tyhle servery nedělají, tyhle servry nepohodlné názory mažou domnívající se že tím změní myšlení lidí. Že jako když nebudeme mluvit o muslimech tak že se to vyřeší. Dlouhou dobu se tady dělal stejný způsob s cigány. Kdo měl něco proti cigánům byl rasista a xenofob a spodnia společnosti, bal zaBANován a smazán. A vyřešil se ten problém ? Máme rádi cigány? NE. A stejně tak to bude vždycky, dokud prostě se svobodně nezačneme bavit o všem o čem můžeme. Do té doby budeme prostě vězni ve vězení ve kterém jsme se sami zavřeli.
   Osobní svoboda přece končí tam kde začíná svoboda druhého. Učili nás ve škole a vykládá se to do dnes. Až na to, že moje svoboda končí unadávek na cigány, zloděje a muslimy a jejich svoboda vůči mě končí mlácení pěstmy, ztrátou osobního vlastnictví, či pobodání nebo podříznutí. A dnešní děti jsou k tomu vedeny aby se nechali šikanovat.
   Ano my češi jsme rasisté jen proto, že nás menšiny vždy za podpory politiků které jsme si zvolili šikanovali. Ne není to diskriminace, je to negativní diskrimaniace, kdy menšina šikanuje většinu.
   A rozklíčoval jsem, že za to mohou hloupí anezkušení lidé.
   Lidé kteří nikdy nebydleli vedle cigánské rodiny, vám budou vykládat jak jsou cigáni chudáčci. Lidé kteří v životě nenavštívili muslimskou zemi vám budou vykládat jak jak jsou muslimové hodní a pohostiní. Jen do té doby dokud jim nepozvracité fotku pedofila mohameda.
   Lidé, kteří v životě neřídili firmu, nestarali se o její finance, vám řeknou že si stát může natisknout libovolný počet peněz. Lidé kteří jsou hloupí a nezkušení , lidé kteří si v životě nenašetřili ani na vlastní bydlení, vám budou vykládat jak je Euro super měna. Ano hloupí a vyčůraní lidé nám bohužel tady po třicet let vládnou a dělají medvědí službu nadnárodním komunistům. Hrají užitečného idiota jen si nahrabat, okrást někoho a mít se dobře. A po nás potopa, nebo spíš celosvětový gulag. Naše děti budou otroci a vy ještě těm otrokářům tleskáte a milujete je.
   Zbytečný tohle řešit, stejně se nic nestane, akorát si pro mě příjdou dva pnové v černých kožených bundách.

  • Pokud se web prezentuje jako médium, pak za to zodpovědný je a má povinnost obsah moderovat.
   Pokud se prezentuje jako platforma, pak za obsah zodpovídá ten kdo ho přidal.
   Problém je, že sociální sítě se tváří jako obojí. A v danou chvíli se prezentují jako to, co jim v danou chvíli nejvíc vyhovuje.