Americký ministr spravedlnosti chce, aby USA koupily část Nokie nebo Ericssonu

Americký ministr spravedlnosti (Attorney General, v jiných zemích je takto označován generální prokurátor) William Barr prohlásil, že Spojené státy by měly koupit kontrolní podíl ve společnostech Nokia a/nebo Ericsson.

4

Jde opět o známý problém se zaváděním mobilních sítí 5G, přičemž Huawei je podle americké vlády hrozba. A protože Huawei zřejmě má nějaké napojení na čínskou vládu (z logiky tamějšího režimu, ale bez důkazů), mohlo by být řešení mít na své straně společnosti, které mohou firmě Huawei při stavbě 5G sítí konkurovat: Nokia a Ericsson. Tyto firmy jsou nyní v podstatě nezávislé a nabízejí tudíž tržní ceny.

Právě proto by prý Spojené státy měly usilovat o zakoupení určitého procenta akcií, které by jim dávalo možnost kontroly. Barr je ministrem za Republikánskou stranu a takovéto snahy o zestátnění by mu tedy měly být cizí. Současně ovšem řekl, že podobné návrhy již proběhly. V sedmdesátých letech byl také zaměstnancem CIA.

Ukazuje to, jak moc mají Spojené státy obavu o to, že by kritickou infrastrukturu stavěla čínská firma. Barr ve své řeči řekl, že z hlediska národní bezpečnosti se průmyslová část internetu (např. IoT) nesmí stát závislá na čínské technologii, přičemž kdyby o něco šlo, Čína by byla schopna tuto technologii vypnout.

Americký ministr spravedlnosti chce, aby USA koupily část Nokie nebo Ericssonu
Ohodnoťte tento článek!
5 (100%) 2 hlasů

4 KOMENTÁŘE

  1. Takhle to mohli rict uz na zacatku. Mame z Ciny obavu a chceme udelat neco proto, aby jsme jim mohli konkurovat. To je preci fer. Jenze misto toho Trumf trapcil, ze ho Huawei doma odposlouchava. Kdyz uz tak by Huawei odposlouchaval nekoho relevantniho a ne toho saska.

  2. to je snad o obou stranach, nekdo chce neco koupit ale ten druhy musi chtit prodat. A USA bych uz teprv neprodal ani to prt. Hezky at si ziji v nejistote, vyhrozuji a nadavaji, umeli to vzdycky, tak at pokracuji. Amerika first klidne, ale neserte se do zbytku sveta. Hergot maji Apple, Google, Teslu a neumeli si vyrobit vyrobce zarizeni pro mobilni site ? Kdopak kde zaspal… Sice pozde ale prece i Huawei pochopil, ze co si neudela sam to nema… oprostuje se od USA soucastek pro mobilni zarizeni, ten se musi rychle zbavit zavislosti na Google sluzbach, boli to, bude to stat pekelnej ranec, ale z dlouhodobeho hlediska je to to nejlepsi.