AmigaOS na Asusu Eee PC

0

téměř pro každého. Pokud překousnete jeho nevelký displej (na sedmipalcové úhlopříčce nabízí rozlišení 800 x 480 bodů), získáte za slušnou cenu začínající na šesti tisících korunách plnohodnotný PC notebook. Můžete pak experimentovat s nejrůznějšími operačními systémy: sám Asus kromě předinstalovaného derivátu Xandros Linuxu oficiálně podporuje také Windows XP.

Můžete však pokračovat dál: nainstalovat můžete v podstatě jakoukoli x86 linuxovou distribuci, která se vejde na vnitřní SSD disk (ten se v závislosti na modelu pohybuje od 2 GB do 8 GB). Nainstalovat můžete také upravenou verzi jablečného operačního systému Mac OS X Tiger a přestože je jeho instalace nelegální, znám jednoho člověka, který jej na Asusu Eee pravidelně provozuje. Víte, je to fanda do jablečných strojů a vůbec mu nevadí, že mu nefunguje například hibernace.

Pokud jste podobně úchylní na alternativní operační systémy jako já, půjdete ještě dále. Prostřednictvím emulátorů se pokusíte nainstalovat i systémy, jejichž sláva zůstala v minulém století. Je libo použít třeba stařičký Mac OS 9.1 (ano, ten ještě před X)? Nainstalujte emulátor a můžete si užívat grafického prostředí této legendy.

Stejným způsobem jsem na Eee PC nainstalovat také AmigaOS – operační systém počítačů Amiga, který v mnohém předstihl svou dobu. Jako první operační systém na osobních počítačích nabízel skutečný multitasking, byl velmi nenáročný a ve své legendární verzi 3.1 se vešel na dvě třiapůl palcové diskety. AmigaOS se dá, díky projektu AmigaSys, nainstalovat na počítač přímo: jedná se totiž o upravený Debian Linux, který po startu jádra spustí přímo systém AmigaOS v emulaci. Toho si ale jako obyčejný uživatel nevšimnete: po zapnutí počítače začne startovat Amiga, po chvíli se spustí Amiga a po ukončení se celý počítač poslušně vypne. A to vše na malém notebook Asus Eee PC.

Ponechme stranu praktickou použitelnost tohoto systému, která je – především vinou zastaralých aplikací -  v dnešní době prakticky nulová, byl jsem velmi překvapen rychlostí: systém, i přes emulaci, je několikanásobně rychlejší než někdejší Amiga 1200. Díky AmigaSys fungoval na Eee PC:

  • displej v plném rozlišení a 32bitové barevné hloubce,
  • LAN internetové připojení (Wi-Fi je nefunkční),
  • zvukový výstup.

Galerie fotografií

 Odkazy k tématu: Amiga | AmigaOS | Amiga 1200 | AmigaSYS | Asus Eee PC | Mac OS X

AmigaOS na Asusu Eee PC
Ohodnoťte tento článek!