V Amsterdamu vytáhli z řeky 700 000 předmětů. Teď je čistí, popisují a vystavují na webu

1
Below the Surface
Below the Surface

V Amsterdamu mezi roky od roku 2002 budovali novou severo-jižní linku metra, která procházela pod místní řekou Amstel. Náročná stavba byla dokončena až letos a Nizozemce přišla na více než tři miliardy eur. Hloubení tunelů pod městem neprospělo jen ulehčení dopravy, celá akce měla i kulturní přesah.

Městské Památkové a archeologické centrum se během let zúčastnilo stavby a při vysušování řeky a kopání shromažďovalo dávno ukryté poklady. V říčním podloží experti nalezli přibližně 700 000 předmětů. Nemalou část z nich, 20 000 kousků, vyčistili, roztřídili a co nejdetailněji popsali. Malé muzeum s vystavenými předměty budou moci občané a turisti zhlédnou vedle eskalátorů na stanici Rokin, která se otevře 22. července.

Pokud si chcete unikátní sbírku prohlédnout, ani do Nizozemska nemusíte jezdit. Na webu belowthesurface.amsterdam najdete všech 20 000 předmětů seřazených podle stáří, materiálů nebo typu. Zde se pak můžete podívat a nechat se provést výstavou z Rokinu.

Archeologické nálezy ukazují pozůstatky živočichů datované někam do období 120 000 let před naším letopočtem. Lidmi odhozené nebo naplavené věci pocházejí od 14. století až po současnost. Najdete mezi nimi kosti, starou keramiku, nářadí, mince, knoflíky, zbraně, klíče, hračky a z dnešní doby různé karty, občanky nebo třeba mobily. U všech předmětů najdeme popis, míry, hmotnost i materiál.

Nizozemci o vykopávkách natočili také hodinový dokument, ale nemá bohužel ani anglické titulky.

V Amsterdamu vytáhli z řeky 700 000 předmětů. Teď je čistí, popisují a vystavují na webu
Ohodnoťte tento článek!
5 (100%) 7 hlasů

1 komentář