Anacomp Neo GameBox: Core i5 + GTX 275 do 20000 Kč

0

První dojmy, vnější pohled

Specialitou této sestavy jsou především dva pevné disky uspořádané do diskového pole RAID 0. Díky nim byl výkon disků více než dvojnásobný oproti veškeré konkurenci. Sestava je tak velmi vhodná pro náročnou práci s videem a zkrátka všude tam, kde je třeba rychlý přísun velkých objemů dat. Otázkou je, jestli troufnete risknout případnou ztrátu veškerých dat při poruše jednoho z disků.

Když už jsme probrali hlavní přednosti, je třeba si něco říct i o nedostatcích. Vysoké finanční nároky na grafickou kartu a procesor se odrazily na výběru velmi levné skříně Cooler Mastrer Elite 330. Ta sice základní uživatelské parametry splňuje, nicméně tenké plechy poznáte při prvním zadrnčení.

Při montáži se výrobce nevyhnul ani dvěma školáckým chybám. Optickou mechaniku přišrouboval tak, že byla zaražená dovnitř (nestalo se tak přepravou, protože šroubky byly poctivě dotaženy). Druhé překvapení na mě číhalo v BIOSu, kde byl násobič procesoru nastaven místo na standardních 21× jen na 15×. Nepozorný uživatel by tak mohl provozovat výkonný procesor Core i5-750 jen na frekvenci 2 GHz místo standardních 2,66 GHz.

   

Zadní strana je dostatečně perforovaná, nicméně vymoženosti jako třeba otvory pro vyvedení vodního chlazení u takto levné skříně čekat nelze.

Velmi podobně je na tom levá bočnice, která nabízí prostor pro montáž větrného tunelu či přídavného 8cm větráku. Perforaci pro nasávání čerstvého vzduchu najdete i v prostoru kolem grafické karty. Škoda jen poměrně tenkých plechů, které jsou levným skříním Cooler Masteru vlastní.

Příslušenství, možnosti připojení, parametry

Příslušenství

I když nám do testu dorazila sestava bez příslušenství, v prodeji byste k ní měli obdržet i bezdrátovou sadu klávesnice s myší Labtec Ultra Flat Wireless Desktop CZ a gelovou podložku pod myš. Nemine vás ani DVD plné freewarových aplikací, benchmarků a dem her.

Možnosti připojení

Rozmístění a počty konektorů příliš nevybočují ze zaběhlých zvyklostí. Na čelním panelu najdete celkem tři USB porty, audiokonektory a dnes již nezbytnou čtečku karet, která vytlačila disketovou mechaniku.

Velmi bohatá je nadílka zadních konektorů, kde výrobce využil téměř
všech možností, které mu základní deska Gigabyte poskytla. Dokonce se
zde setkáte i s osazenými přídavnými modulypro eSATA a FireWire.

 

Vnitřní uspořádání, hlučnost, rozšiřitelnost

Vnitřní uspořádání

Uvnitř skříně “vévodí” micro ATX deska Gigabyte GA-P55M-UD2, která zrovna obrovskými možnostmi pro rozšiřování konfigurace nesrší. Zvláště, když je v ní osazena dvouslotová grafická karta GeForce GTX 275. Na druhou stranu asi nebudete mít k rozšiřování konfigurace hned důvod a to ani v případě pamětí, kterých zde najdete rovné 4 GB. Výrobci nelze upřít ani smysl pro pořádek, protože kabely jsou vzorně vyvázány. Pevné disky kupodivu nejsou uchyceny plastovými pojistkami, ale jsou vzorně přišroubovány.

Hlučnost

Napájecí zdroj sice sází na osvědčenou značku Fortron, nicméně na
levnější sérii SAGA, která se vyznačuje hlučnějším větrákem. Největší
zdroj hluku ale představovala grafická karta, kterou ale při troše
snahy dokážete zkrotit např. aplikací MSI Afterburner. Celkově se sestava svojí hlučností zařadila do šedého průměru, kde sice žádná z komponent výrazně nepřehlušuje ostatní, nicméně na tichou práci v ložnici to není.

 

Chlazení

Chlazení procesoru si vzal na starost chladič Arctic Cooling Alpine 11, který mohutným výkonem zrovna neoplývá. Co mu výrobce nenadělil po stránce pasivu, snaží se dohonit větrákem, který se měl zejména v zátěži co otáčet, aby Core i5-750 pod sebou uchladil.

Levnou základní desku Gigabyte poznáte mimo jiné i podle toho, že na jejích mosfetech nenajdete pasivní chladiče. Ani tato deska nebyla výjimkou. Kromě zdroje vysává teplý vzduch z prostoru skříně i jeden zadní přídavný 12cm větrák.

Aplikační výkon

Aplikační výkon

Výkonný procesor Intel Core i5 750 pak grafickou kartu velmi dobře
doplňuje. Potenciál jeho čtyřech jader využijete zejména při práci s
videem nebo při úpravě fotografií.  Neztratí se samozřejmě ani při
jiných typech úloh.

Nyní se můžete podívat na souhrnné hodnocení aplikačního výkonu.

Herní výkon

Herní výkon

Sestavy
testujeme v několika hrách i syntetickém 3DMarku Vantage. Hry jsou testovány při
rozlišení 1680 × 1050 px, které je nativním pro často prodávané 20 až
22palcové monitory. V prvním průchodu jsou hry testovány bez
anti-aliasingu, v druhém průchodu se zapnutým čtyřnásobným vyhlazováním
hran (MSAA). V případě hry World in Conflict testujeme ve dvou
nastaveních kvality, přičemž ta vyšší již obsahuje i čtyřnásobný
anti-aliasing. Součástí nové metodiky se staly hry Stalker: Clear Sky a ArmA II.

Po stránce výkonu této sestavě asi není moc co vytknout.  Najdete v ní výkonnou grafickou kartu, čemuž odpovídaly i dosažené
výsledky. Ani při zapnutí vyhlazování neklesly v testovacích hrách při
rozlišení 1 680 × 1 050 bodů průměrné snímky za sekundu pod kritických
třicet. Dokonce ani při vyšším rozlišení na 24″ monitoru by nebyl s
výkonem žádný problém.

 

Nyní se můžete podívat na souhrnné hodnocení herního výkonu.

Práce s multimédii

Práce s multimédii

Do těchto testů patří kódování videa do DivX 6.8, převod HD videa do H.264 pomocí X.264 benchmarku, kódování 200MB WAV souboru do MP3 pomocí lame 3.97 a úprava fotek v Paint.NET.

Na závěr nechybí souhrnné hodnocení práce s multimediálním obsahem.

Spotřeba a zahřívání

Spotřeba a zahřívání

Co se týče měření teploty, tak zde měříme teplotu procesoru pomocí aplikace CoreTemp. Teplota je měřena bez zátěže i v ní, což simuluje zátěžový test Prime95 spuštěný na všechna jádra.

Osazený Arctic Cooling Alpine 11 nepatří mezi nejvýkonnější chladiče, což se také projevilo na vysoké teplotě bez zátěže i v ní. Rozdíl mezi ním a boxovaným chladičem zde sice je, ale ne takový, aby opodstatňoval výměnu boxovaného chladiče. Pokud budete sestavu kupovat, určitě si připlaťte za výkonnější chladič.

Měření spotřeby probíhá zásuvkovým wattmetrem, který měří spotřebu celé sestavy (bez monitoru). Spotřebu sestavy měříme bez zátěže, v plné zátěži, kterou simulujeme spuštěným Prime95 v kombinaci s fur renderingem z GPU Caps Viewer. Dále se také díváme na spotřebu sestavy v režimu spánku i při vypnutí.

Vysoký výkon si ale vybral svoji daň na spotřebě, která byla suverénně
nejvyšší. Lví podíl na tom měla grafická karta GeFroce GTX 275, jejíž
takty bez zátěže neklesaly na takovou úroveň, na jakou by měly a zůstávaly na základních 660/1460/1200 MHz. Může za
to nevhodná verze ovladačů, která má s těmito kartami problémy.

Na závěr nechybí souhrnné hodnocení teplot a spotřeby.

Závěrečné hodnocení

Závěrečné hodnocení

I když mám k sestavě od Anacompu pár výhrad, celkově se jedná o velmi povedený stroj, který si navíc v podobné cenové hladině ze stejných komponent sami neposkládáte. S doporučených úprav bych určitě před koupí zvážil výměnu procesorového chladiče za výkonnější. Osazený AC Alpine 11 totiž nedává v podstatě žádný prostor pro přetaktování procesoru Core i5-750, což je jednoznačně škoda.

Případně by se také dalo zvážit, zda není lepší variantou zvolit jeden pevný disk s větší kapacitou místo dvou disků zapojených v RAID 0. Přece jen na polem RAID 0 se neustále vznáší vyšší riziko ztráty dat při havárii systému. Také si určitě zkontrolujte, zda vám správně funguje snižování taktu grafické karty, abyste neměli zbytečně vysokou spotřebu, jako tomu bylo v našem případě.

Pokud se pro tuto sestavu ale rozhodnete, určitě nebudete vynaložených peněz litovat. Sestava dosahuje velmi solidního výkonu v aplikačních i herních testech a pokud nejste enormně nároční, obejdete se bez upgradu i nějaký ten rok. Kdo by si ještě před rokem či dvěma pomyslel, co půjde za 20 000 Kč pořídit.

Plusy a mínusy

+ vysoký výkon grafiky i procesoru
+ rychlost pevných disků
+ vyvázání kabelů
+ počet zadních konektorů, vyvázání kabelů

– vyšší spotřeba
– vysoké teploty procesoru
– riziko ztráty dat (RAID 0)
 

Za zapůjčení sestavy děkujeme společnosti Anacomp.

Anacomp Neo GameBox: Core i5 + GTX 275 do 20000 Kč
Ohodnoťte tento článek!