Android 11 rozliší 5G podle frekvencí. V notifikační liště uvidíte 5G+ i 5Ge, co to znamená?

Operační systém Android verze 11 bude na smartphonech již označovat typ 5G sítě. Podle ikonky tak poznáte i to, na jaké frekvenci jste připojeni. Připravte se na zkratky 5G+ či 5Ge.

2
Android 11 5G
Android 11 5G
-
Zdroj: Shutterstock

Nyní můžete v horní liště vídat označení LTE (také známé jako 4G) či LTE+ (což je to stejné jako LTE Advance, tedy více spojených frekvenčních pásem). LTE má ještě různé rychlostí kategorie, které už snadno nezjistíte. Co ale zjistit lze je jakou kategorii LTE podporuje váš smartphone.

Označení 5Ge bude trochu ošidné, neboť znamená LTE Advanced Pro. Tahle technologie sdružuje více frekvenčních pásem LTE a používá i některé prvky určené již pro sítě páté generace.Například MIMO antény 4×4 či modulaci 256 QAM. Umožňuje také sdružit až 32 frekvenčních pásem narozdíl od 5 u LTE Advanced.

Často je označována jako 4,5G. Jako síť „5G E“ ji zkoušel označovat i největší operátor na světě AT&T už před dvěma lety, ale tehdy mu to ještě neprošlo.

Verze LTE
Verze LTE, zdroj: westbase.io

Milimetrové vlny poznáte pod označením 5G+

Jako 5G bude označená síť 5G na frekvencích sub6, tedy pod 6 GHz. Pokud uvidíte ikonku 5G+, jste připojeni k tzv. milimetrovým vlnám (zhruba 24 až 100 GHz). Technologie 5G má v budoucnu kombinovat krátké (mmWave) i dlouhé vlny (sub6), které se chovají různě v různých prostředích.

Sub6 mají dobré pokrytí, ale nabídnou jen o něco vyšší rychlosti proti 4G. Milimetrové vlny se snadno zastaví o stromy či budovy, ale při hustém pokrytí nabídnou rychlostní revoluci. Právě tyto vlny, respektive jejich použití, jsou však nejvíce „kontroverzní“, v Evropě by se však nemělo jít přes 30 GHz. V Česku se pro začátek uvažuje o frekvencích 700 MHz (po vypnutí DVB-T) a 3,5 GHz.

zdroj: GSMArena, Android

Android 11 rozliší 5G podle frekvencí. V notifikační liště uvidíte 5G+ i 5Ge, co to znamená?
Ohodnoťte tento článek!
4.6 (91.43%) 14 hlasů

2 KOMENTÁŘE