Android 11 přinese rychlejší a bezpečnější aktualizace

4
Android
Ilustrační foto (zdroj Google, úprava Lukáš Václavík)
-
Zdroj: Google

Android již od verze 7.0 Nougat podporuje tzv. seamless updates, které zkracují čekání na aktualizace systému. Systémové oddíly jsou totiž duplicitní (Google o nich mluví jako o A/B partitions), takže ten aktivní můžeme dále používat, na pozadí se aktualizuje ten neaktivní. Až bude hotovo, Android se rychle restartuje do nového prostředí. A pokud nastane problém, vrátí se k původním oddílům. Tato funkce byla doposud jen volitelná, ale od Androidu 11 již bude pro všechny* telefony povinná.

Jak si všimli redaktoři magazínu XDA Developers, „A/B partitions“ budou muset používat všechny smartphony a tablety, které budou chtít projít Vendor Test Suite. A VTS potřebují, pokud chtějí přístup k proprietárním službám a aplikacím Googlu (Play Store, Chrome, YouTube atd.).

A/B partitions v současnosti podporují Pixely, Nokie, Xperie, OnePlus, Motoroly, LG nebo některé HTC, ale největší výrobci funkci ignorují. Samsung ji nenabízí. Huawei také ne, ale ten už přístup ke googlovským aplikacím stejně nemá. Xiaomi funkci nabízí jen u telefonů s Androidem One, nikoliv nadstavbou MIUI.  Zařízení bez A/B partitions jsou při každé aktualizaci systému klidně deset patnáct minut nepoužitelné a ještě hrozí, že při vyskytnuté chybě již nenabootují.

Daní jsou samozřejmě vyšší nároky na úložiště, protože data se musí duplikovat. Podle Googlu je ale rozdíl malý, na Pixelech činí jen 320 MB v neprospěch varianty A/B. Na telefonech s 32 GB, což se snad stane minimem i v lowendu, to činí jen 1 % z celkové kapacity.

Zdroj: XDA Developers

Android 11 přinese rychlejší a bezpečnější aktualizace
Ohodnoťte tento článek!
4.3 (85.45%) 11 hlasů

4 KOMENTÁŘE

  1. „Xiaomi funkci nabízí jen u telefonů s Androidem One“

    Zrovna u Xiaomi „rychlejší a bezpečnější aktualizace“ NEJSOU.

    Aktualizace na Android 10 pro tyto telefony nechodi mezi prvnimi, ale spise mezi poslednimi, a bezpecnejsi urcite nejsou, viz A2 lite, ktery se rovnou bricknul, A3, kde prestaly fungovat zasadni veci jako ctecka otisku atd.