Android 5.0 bude rychlejší. Google definitivně vymění Dalvik za ART

0

Will Verduzco z XDA Developers si jako první všiml důležité novinky v kódu Android Open Source Project (1, 2). Vývojáři Androidu se v něm definitivně loučí s Dalvikem a vítají ART. Nové běhové prostředí zrychlí spouštění aplikací, zvýší výkon a prodlouží výdrž. Co za tímto kouzlem stojí?

Dalvik je mrtev, ať žije Art!

Za všechno může komplikovanější tvorba androidovských aplikací. Vývojáři pracují s jazykem Java, který netvoří přímo spustitelné binární soubory, ale nejdříve vygeneruje tzv. bajtkód. Ten na strojový kód konkrétního zařízení převede až speciální běhové prostředí (runtime, virtuální stroj).

Podobný postup má tu výhodu, že vývojář tvoří jeden druh kódu, který bude moci beze změn spustit na různých platformách a architekturách. Na nich totiž kód nakonec zpracuje zmíněný virtuální stroj, který už pro danou architekturu upravený je. V Androidu je tím virtuálním strojem Dalvik.

 

Dalvik nicméně pracuje v režimu just-in-time (JIT), takže převod z bajtkódu musí být proveden při každém spuštění aplikace. To si žádá více výkonu a delší čas spuštění. Android 4.4 už ale obsahoval nové testovací běhové prostředí ART pracující v režimu ahead-of-time (AOT).

Aplikace předpřipravená v bajtkódu se pro koncové zařízení přeloží a optimalizuje ihned při instalaci. Po spuštění se už nic kompilovat nemusí, proto aplikace naskočí rychle. Instalace je ale kvůli tomu delší a samotné aplikace pak zaberou více prostoru. To je ale akceptovatelná daň.

Ne všechny aplikace si se současnou nedokončenou verzí ARTu rozumí a také výkon není vždy lepší, ale to můžou Google a spol. ve finálním softwaru vyřešit. Přesvědčíme se o tom možná už příští týden na konferenci I/O.

Android 5.0 bude rychlejší. Google definitivně vymění Dalvik za ART
Ohodnoťte tento článek!

1 komentář

  1. R9 270X není nic jiného než přeznačená HD7870 s trochu vyššíma taktama pamětí. viz třeba http://hexus.net/tech/reviews/graphics/60961-amd-radeon-r9-280x-r9-270x-r7-260x/

    Tohle je docela zklamání za 200dolarů, tedy nějakých 4600-5000,-, takže cena stejná jen trochu rychlejší paměti, toť vše. Čekal sem, že by za tuhle cenu mohla být přeznačená HD7950, ale toho se asi dočkáme později v podobě R9 280 bez toho X.

  2. NVidia bude muset zareagovať znížením cien, konkurenčný boj je fajn. Top verzia 280X od Asusu sa má pohybovať okolo 7700KČ, nechápem však prečo Asus použil rozdielne ventilátory, dokonca aj veľkosť… Aj tak má oveľa viac zaujíma R9 290, hlavne cena, spotreba a teploty. 280 koli spotrebe (po pretaktovani je naozaj vysoká) odporúčať nebudem, na “eye” alebo vysoké rozlíšenie by mala byť ideálna práve 290 bez X. 🙂

  3. Trochu (hodně!) se nestačím divit, že to má být nová generace karet? To AMD za poslední necelé 2 roky měsíc přetaktovávali stávající chipy, měsíc vytvářeli nový BIOS, měsíc pár dalších serepetiček a rok a půl vymýšleli nové značení. Tohle je zklamání na celé čáře.