Android 4.4 vývojářům i uživatelům hodně zkomplikoval život, pokud chtěli pracovat se sekundárními úložišti (microSD kartami, případně flashkami připojenými přes OTG). Omezení v systému způsobila, že každá aplikace mohla přistupovat jen ke své vlastní složce. Soubory vytvořené a na kartu uložené v jedné aplikaci nebyly dostupné aplikaci druhé.

Jeff Sharkey z Googlu přiznal, že si na novou politiku komunita hodně stěžovala, a tak v Androidu 5.0 přicházejí s novými API pro vývojáře, díky kterým se jim otevře přístup ke čtení i zápisu k celé kartě. Tedy přesněji, uživatel bude moci aplikaci určit, ke kterému adresáři dá plný přístup. Sharkey říká, že to mohou být jednotlivé složky i rovnou celé externí úložiště.

 

V praxi to znamená, že souborový správce typu ES File Exploreru nebo Total Commanderu už zase bude moci přesouvat a mazat soubory na kartě. Nebo že velká videa a fotografie pocházející z jedné fotoaplikace budou přístupné v dalších editorech.

Pro uživatele KitKatu se tím nic nemění. Novinka bude dostupná jen v Lollipopu a navíc vyžaduje upravené aplikace, nebude tedy od začátku dostupná všude.

Zdroj: +Jeff Sharkey

Ohodnoťte tento článek!