Android 8 je za rohem. Jeho předchůdce je však teprve na 1,2 % zařízení

5
Android
Ilustrační foto (zdroj Google, úprava Lukáš Václavík)
-
Zdroj: Google

Podle čerstvých statistik Googlu roste podíl tří posledních edic Androidu. Dva roky starý Marshmallow si oproti červenci polepšil o půl bodu a s 32,3% zastoupením je nejrozšířenější verzí systému. Rostly také Androidy 7.0 a 7.1. První zmíněný poskočil o 1,7 bodu a má 12,3% podíl, nejčerstvější verze 7.1 přidala tři desetinky a konečně se přehoupla přes jedno procento.

Brzy začne celé kolečko znovu. Možná již v srpnu Google uvede finální verzi Androidu O (8.0). Betatesteři již dostali poslední, v pořadí čtvrté, sestavení. Funkce i API jsou dokončené, Google už jen opravuje chyby.

Android O s sebou přinese jednu důležitou novinku, která by výrobcům usnadnila práci, takže by mohli častěji přinášet upgrady systému i pro starší zařízení. Zázrak se jmenuje Treble a všechno podstatné se o něm dozvíte v tomto článku.

Statistiky Androidu v srpnu 2017
Statistiky Androidu v srpnu 2017
Ohodnoťte tento článek!

5 KOMENTÁŘE

  1. Jsem zvědavý, jak se k celé aktualizaci postaví nokia, která slibovala brzkou podporu nových verzí. Jestli z ní bude kvalitní náhrada za můj Nexus 5X, který s androidem 8 vstupuje do svého posledního roku života.

  2. Pohled na věc je jednoduchý, srovnal bych to s PC trhem, dneska výkon kdejakého 2 roky starého telefonu je dostačující na provoz a není třeba obměna dokud ho člověk nerozšrotuje. Velká část lidí potřebuje pouze internet, GPS a samozřejmě volání, není pak potřeba kupovat nic nového. P70 z roku 2015 přijatelný displej, lte, velká baterie po vydání opravy (ano Lenovo vydalo patch na 2 roky starý telefon začla i opět fungovat navigace, nemám proč 🙂 a že to má Android 4.4 mě opravdu netrápí. Hry mě omrzeli už před lety

    Navíc výrobci navozí na krámy kamionů, že i dnes v nabídce velkých krámů povětšinou v akcích člověk telefon se 4.4 či 5 objeví, čili i trh je zatím stále decentně živen i samotnými prodejci.

    Dokud nenastane něco jako u televizí DVB-T2 bude se tenhle stav jen a jen prohlubovat, jelikož impulzů pro výměnu ve stávajícím světě je čím dál méně

  3. No proč je asi takové zastoupení starých verzí? Protože většina výrobců cíleně znemožňuje instalaci systému uživatelem, samotný Android uživateli nedovoluje být rootem, pokud si telefon „nerootne“ nějakým pololegálním software bůhví odkud, který využívá známé díry systému, a hlavně skoro žádný výrobce nevydává aktualizace systému (nanejvýš v rámci jedné major verze), protože není v jeho zájmu, aby uživatelé používali jeho produkt déle než pár dní po nákupu. Každý výrobce chce, aby si lidi kupovali zcela zbytečně mobil ob týden a aktualizace by tomu těžko pomohly. Navíc výrobci produkují miliony kombinací těch stejných čínských dílů v nových plastových krabičkách, místo aby na trhu byla rozumně velká nabídka něčeho, co se aspoň trošku liší. Místo toho dvě různé značky nabízí to stejné železo, jen s jiným logem a jinak špatně zbastleným softwarem…