Udělejte Android bez bloatwaru, žádají organizace Google

17

Privacy International a dalších více než 50 firem a organizací z celého světa včetně Electronic Frontier Foundation a DuckDuckGo žádají Google, aby změnil operační systém Android. Vadí jim, že uživatelé nemají plnou kontrolu nad předinstalovanými aplikacemi, což může ohrozit ochranu soukromí a bezpečnost dat.

V otevřeném dopise adresovaném Sundaru Pichaiovi píšou: „My, níže podepsaní, s vámi souhlasíme. Soukromí nemůže být luxusem nabízeným jen těm, kteří si jej mohou dovolit. A přesto vaši partneři vyrábějí zařízení obsahující předinstalované aplikace, které nelze smazat (často označované jako bloatware). To může uživatele ponechat zranitelné vůči shromažďování, sdílení a zveřejnění jejich dat bez jejich vědomí nebo souhlasu,“ uvádí signatáři.

Takové aplikace přitom mají zvláštní oprávnění a stojí mimo standardní bezpečnostní model Androidu. Běžně si totiž uživatel může zvolit, která práva aplikaci přiřadí, jakmile aplikace bude chtít využít foťák, mikrofon, úložiště, přístup ke kontaktům apod. U předinstalovaných se tak neděje a automaticky mohou šmejdit všude.

Signatáři proto chtějí, aby:

 • uživatelé mohli trvale odstranit (nikoliv jen „deaktivovat“) všechny předinstalované aplikace,
 • předinstalované aplikace podléhaly stejné kontrole oprávnění jako ostatní aplikace,
 • se předinstalované aplikace daly aktualizovat (ideálně přes Obchod Play) i bez nutného uživatelského účtu

Odvolávají se přitom také na akademický výzkum ukazující, že 91 % předinstalovaných aplikací se ani nenachází v Obchodě Play. V zařízeních jsou pevnou součástí ROM a v tom lepším případě se aktualizují z repozitářů třetích stran (například Galaxy Apps na Samsungu).

TIP: Avast zkontroloval „svítilny pro Android“. Výsledky jsou děsivé

Věříme, že tyto férové a rozumné změny by znamenaly obrovský rozdíl pro miliony lidí po celém světě, kteří nechtějí vyměnit své soukromí a bezpečnost za to, aby mohli používat své smartphony. Naléhavě vás žádáme, abyste využili svou vlivnou pozici v ekosystému k ochraně uživatelů a zabránili výrobcům provádět nekalé praktiky,“ dodávají signatáři dopisu.

Ten se se samozřejmě dotýká i samotného Googlu coby výrobce Pixelů. Také v něm jsou předinstalované aplikace, kterých se nezbavíte a jejich oprávnění mají vypsaný bianco šek.

Zdroj: Privacy International

Udělejte Android bez bloatwaru, žádají organizace Google
Ohodnoťte tento článek!
5 (99.29%) 28 hlasů

17 KOMENTÁŘE

 1. To ty organizace nepochopili co znamená open source? Nebo snad žádají, aby se z androidu stal uzavřený systém jako win, či OS X?
  Takovou žádost měli v prvé řadě poslat největším výrobcům android telefonů, kteří ten bloatware do systému integrují.

   • Opět a znovu – android je open source – google nemůže nikomu nařizovat jak si systém upraví. Leda že by přistoupil v krajní situaci k tomu, že na zařízeních zakáže své služby. Jenže co dnes je a co není bloatware? I takové přepracované ovládání foťáku může odesílat informace o tom jak ho uživatel používá.

     • Jenže to už by nemohl být otevřeným open source systémem. A google si na tom zakládá.
      Jak píšete, aplikace „v zařízeních jsou pevnou součástí ROM“ a google nemůže zakázat upravovat ROM, či nějak kontrolovat jak je upravena – to už by nebyl opensource.
      Kontrolovat může jen v případě, že se výrobce telefonu upíše do programu Android One.
      Paradox teda je, že telefony Google Pixel do programu One nespadají a díky tomu taky můžou mít napevno vestavěné aplikace a kdo ví co další.

      Takže jediné co Google může je, že buď systém uzavře, nebo začne ostatním vyhrožovat zakázáním služeb na jejich zařízeních. Jiná varianta prostě není.

      • Mimo to, treba Sony na nekterych telefonech podporuje AOSP.
       Lidi si za to muzou sami, kdyby takove vyrobce jako Samsung nepodporovali tim ze kupuji jejich vyrobky, byla by situace jina.

  • spis si myslim, ze spousta lidi dava nejake rovnitko mezi open source a „muzu si to upravit jak chci“. Android, pokud nechcete prijit o zaruku si nemuzete upravovat jak chcete. Upravit android je docela slozity, protoze tam mate nekolik vrstev a hlavne neupravite puvodni android od vyrobce ale musite upravovat android cisty a do neho davat jednotlive veci jako ovladace a jine veci. predstava, ze ja sam si upravit andorid od Samsungu a v nem si vyhazu bloatware je na urovni maleho ditete, ktere si stale mysli, ze si z lega postavi barak.

    • Jenže, některé aplikace jsou v systému taky zadrátované. Viz treba Xiaomi Galerie. Kdyz ji odstranite. prestane vam v Xiaomi foto aplikaci fungovat nahled na prave vytvorenou fotku – protoze v Xiaomi foto app je ta Xiaopmi galerie natvrdo naprogramovana. To, ze si clovek zmeni vychozi aplikaci pro prohlizeni fotzek napr. na Google Photos, na tom nic nezmeni,

     • Tak vyhodit Xiaomi foto aplikaciu. Donedavna Xiaomi pri zvoleni pisania spravy z ich zoznamu kontaktov natvrdo otvaralo ich aplikaciu na spravy, aj ked som si nainstaloval vlastnu a nastavil ako defaultnu. Po dlhom stazovani sa uzivatelov to zmenili. Rovnako mozu zmenit aj pristup fotoaplikacie ku galerii. A rovnako moze Google umoznit root prava v smere k instalacii VSETKYCH aplikacii v mobile a potom sa musia ostani vyrobcovia bud prisposobit, alebo ist inam.

 2. Vždyť odinstalovat bloatware jde docela snadno i bez rootu. Jmenuje se to ADB a podle návodu to zvládne každý. Ano, bylo by fajn, kdyby šel bloatware odinstalovat přímo, ale řekněme si na rovinu, to je jako protestovat, že levný telefon je vyroben z levných materiálů. Ten bloatware tam je často jednoduše proto, že za to dostane výrobce zaplaceno a tím si částečně kompenzuje nízkou cenu telefonu. A jak je tam uvedeno, dělá to i Google. I v Android One telefonu mám předinstalované kraviny, které nechci, jako jsou Duo nebo Zprávy (news). Deaktivovat to nejde, protože se to po chvíli zase zapne… no tak si to pomocí ADB odinstaluji, práce na pár minut a mám klid. Taky bych mohl zajít do extrému a naříkat, že tam nechci ani aplikace jako GMail, Fotky, Keep, Telefon, Zprávy (SMS), Hodiny, Kalkulačka apod. Nic z toho nejde odinstalovat a co kdybych chtěl používat něco jiného? Ale komu tím pomůžu, co?