Android, iOS a … Harmony OS 2.0. Huawei představil nový univerzální systém

12

Huawei dnes představil konkurenta Androidu, vlastní operační systém Harmony OS 2.0. Ten se má vyznačovat tím, že půjde o univerzální systém schopný běžet kromě telefonu i na hodinkách, televizoru nebo v automobilu. Prvními zařízeními s novým systémem budou právě chytré hodinky Watch 3 a tablet MatePad Pro.

Na telefonu vypadá Harmony OS velmi podobně jako Android, ale to ostatně platí i pro Android vůči iOS. Systém se má umět přizpůsobit hardware a měl by být schopný běžet i na zařízení se 128 kB RAM.

Z jednoho zařízení s Harmony OS půjdou ovládat i další vaše zařízení se stejným systémem, aniž by bylo nutné je předem párovat; respektive párování probíhá jen přetažením ikony na ikonu. Vzájemné možnosti potom budou dané typem zařízení. Huawei tímto vytváří jedno superzařízení (říká tomu Superdevice) z více produktů.

Superdevice pak umožňuje třeba posílat zvuk z jednoho zařízení do jiného a ani jedno z nich nemusí být telefon. Například z televizoru do sluchátek. Stejným způsobem se potom propojí telefon s počítačem. Propojení s ostatními zařízeními je zdá se klíčovou funkcí, na které si Huawei nejvíce zakládá. Stejně tak propojení s chytrou domácností a důrazem na snadné párování.

Prostředí po stažení lišty se jmenuje Control Panel a kromě zobrazení notifikací je trochu podobné aplikaci AI Life. Právě zde je centrum všech dalších zařízení. Huawei brzy představí novou vlajkovou loď P50 a teprve s ní se ukáže, zda je Harmony OS životaschopný systém.

zdroj: Huawei

Android, iOS a … Harmony OS 2.0. Huawei představil nový univerzální systém
Ohodnoťte tento článek!
3.9 (78.67%) 15 hlasů

12 KOMENTÁŘE

    • Máte o Číně opravdu divné představy. No, nejste sám. Spousta lidí věří nesmyslům z médií. Zkuste se přeptat někoho, kdo tam žil, i takové informace se dají na netu najít.

     Ale asi takhle – Huawei trpí americkými sankcemi a ze strany čínského státu ses s tím vůbec nic neděje. Kdyby byla Huawei skutečně tak důležitá vyzvědačská entita, nemyslíte, že bychom se dočkali nějakých reakcí?

     • Není potřeba se někoho ptát, stačí si pustit několik videí s Čočíkem, kde se zmiňuje, že se nebude k některým tématům vyjadřovat, protože by to pro něj mohlo znamenat konec povolení k pobytu v Číně. Jak by se místní autority zachovaly k našinci se dá docela dobře odhadnout i na základě represí v Hongkongu.

      S dovolením bych zde udělal malou reklamu, pokud by chtěl někdo cestovat z pohodlí domova https://www.youtube.com/c/cocik/videos

     • To čemu Vy říkáte nesmysly z médií jsou socialistické reálie které jsem zažil a bohužel i nyní zažívají Číňané.

      Jestli někdo něčím trpí tak v první řadě Číňané tím, že mají komunistickou vládu.

 1. … schopný běžet kromě telefonu i na hodinkách, televizoru nebo v automobilu – a hlavne v centrale cinskej tajnej sluzby, kde sa vsetky vystupy budu shromazdovat a synchronizovat. A samozrejme cinske obyvatelstvo bude mat strhavane body, ak nebudu uspesne a „dobrovolne“ zapojeni do zberu dat.

 2. Český Huawei oznámil, že v Evropě se letos žádný telefon HarmonyOS nedočká. Mimochodem teď okopírovali Android a mírně ho upravili, časem ho budou vylepšovat. Dobře, ale to je pořád „jen“ OS. To co rozhodne budou služby a aplikace. Dokud nebude mít Huawei konkurence schopnou alternativu např. k Google Play, YouTube, Google mapám, Google Fotkám apod., tak nemá cenu moc o Evropu usilovat. Nemluvě o tom, že je potřeba celkově zlepšit podporu ze strany vývojářů. Tak jako tak přednost bude mít domácí trh, kde Google nepotřebují. A to je dost velký trh, takže se o Huawei asi bát nemusíme. Jen není na místě mít nějaké velké očekávání zejména v Evropě.

   • Aby to nakonec nedopadlo tak, že Harmony OS 1 bude stále udržovaná řada modifikovaného Androidu bez Google služeb pro chytré telefony a Harmony OS 2 bude naprosto jiná větev OS pro nositelná/embedded zařízení s velmi omezenou funkcionalitou.