Android již dokáže mluvit česky i bez připojení k internetu

0
Google TTS
Google TTS

Google aktualizoval aplikaci Převod textu na řeč (TTS) na verzi 3.11.12. Jednou z novinek je, že se již stáhne český hlas pro offline použití. Balíček má 16 MB, k dispozici je jen ženský hlas. Můžete u něj upravit rychlost mluvy a výšku.

České TTS již v systému fungovalo, ale doposud vyžadovalo připojení k internetu. Teď může Android mluvit i bez něj, případně nebude spotřebovávat mobilní data. TTS se využívá pro navigaci, v překladači nebo aplikaci TalkBack pro zpřístupnění uživatelského rozhraní slabozrakým. Nebude tak již nutné používat jazykové moduly třetích stran, populární je například SVOX.

Android by měl umět přečíst jakýkoliv označený text, případně i knihu uloženou v Play Books. V mém případě ale v kontextové nabídce zatím funkce Vyslovit chybí a české knihy se čtou anglicky. Jak je to u vás?

Dostupnost jazykového balíčku si můžete ověřit v Nastavení | Jazyk a zadávání | Převod textu na řeč. Aktivní by měla být volba Text na řeč Google. Když kliknete na ozubené kolečko, přes nabídku Nainstalovat hlasová data zkontrolujte, jestli je čeština stažená.

Ohodnoťte tento článek!