Android L po dni používání: plynulé animace, nový design i delší výdrž

0

Android L: novinky a obecné změny

Ve středu večer našeho času probíhala v San Franciscu akce Google I/O 2014, na které Google slavnostně představil spoustu novinek. Všechno si můžete podrobně přečíst v našem středečním článku:

Na konferenci byl předběžně představen i nový systém Android. Ne, ani Android 5.0, ani Android Lollipop, ale pouze Android L. Změny jsou ovšem tak hluboké, že se nejspíš skutečně bude jednat o Android 5.0, pravděpodobně  s nějakým Lízátkově sLadkým přívlastkem – jak se spekuluje na fórech XDA-Developers.

Android L 
Android L na Nexusu 5


Android L: o co jde

V kostce: systém má nový „Material Design“, staví na prostředí ART (už ne Dalvik) a slibuje tradičně vyšší výkon i vyšší výdrž na baterku. Tomu prvnímu napomáhá právě ART, tomu druhému takzvaný Volta Project. S Volta Projectem přichází do Androidu úsporný režim, který má například u Nexusu 5 zvýšit výdrž až o 90 min. Víc informací, spoustu grafů a obrázků najdete opět v článku odkazovaném výše.

 

Android L má přijít oficiálně až někdy na podzim, ale ve čtvrtek večer Google uveřejnil testovací obrazy pro Nexus 5 a Nexus 7 (2013). Developer Preview Androidu jsme tu ještě neměli, což znovu napovídá, že se Google možná zhlédl v uvádění nových Windows nebo že půjde o něco velkého. Obraz vývojářské zkušební verze jsem stáhl a naflashoval na svůj Nexus 5 a dnes pro vás tak máme pár screenshotů a informací z první ruky.

Android L
Android L

Animace: prakticky stejné, ale rozdíl poznáte na první pohled

Nejvíce zřetelný rozdíl je v animacích. Ty jsou nově u téměř jakéhokoli dotyku, a nejsou tak statické jako dříve. Vše působí značně pružně, elasticky. I nadále je ale efekt animací vcelku nenápadný a tak neruší.

Novinkou je ovšem i způsob vykreslování animací. Můžete si všimnout, že u optimalizovaného KitKatu systém po dotyku začal okamžitě převíjet obrazovku, ale nebylo to tak plynulé, jak byste byli zvyklí z iPhonu. U Androidu L si systém zlomek sekundy počká (to lze přičíst dosud neoptimalizovanému prostředí) a pak spustí stoprocentně plynulou animaci v plných 60 fps. Výsledný dojem je opět takový mírně plynulejší, ale bude to chtít dooptimalizovat.

Části systému ve screenshotech

Systém po částech – screenshoty

Android L

Domovská obrazovka se téměř nezměnila. Softwarová tlačítka vypadají jinak, ale fungují jako dříve, tedy kroužek vás vrací domů a čtvereček zobrazí přehled spuštěných aplikací. Trojúhelník zpět je prostě zpět. Hodiny jsou tučně, vstup do seznamu aplikací vypadá jinak a horní notifikační i spodní tlačítkový pruh jsou nyní zcela průhledné.

Android LAndroid L

Pokud vysunete notifikační šuplík, zjistíte, že notifikace jsou světlé a připomínají karty Google – nejen ta, která se zobrazuje, a skutečně je karta Google 🙂 Bohužel zatím není dořešené vytahování druhé části šuplíku s přepínači, jak to známe od Androidu 4.2. Vše je sice přítomné, ale nelze otevřít druhý šuplík rovnou dvěma prsty, musíte táhnout dvakrát, a stejně tak šuplíky i zavírat. Těžko říct, zda je to úmysl, nebo se to brzy změní.

Android LAndroid L

Zamčená obrazovka funguje taky trochu jinak. I když telefon odemykáte gestem, musíte stejně vždy vytáhnout zámek zespodu. Můžete si zde zobrazit libovolnou textovou zprávu, jako například svoje jméno, pro případ, že by váš ztracený telefon někdo našel. Nově se zde zobrazují i notifikace. Ty bohužel nezobrazí smsku, která vám přišla, jako je zvykem na iOS, ale pouze se pochlubí, že přišla zpráva, a pro její zobrazení musíte telefon odemknout.

Android L Android L

Pokud přejdete do nastavení, překvapí vás světlý design, ale i možnost zobrazit vše trochu praktičtěji na šířku.

Android LAndroid LAndroid L
 

V systémových informacích se bohužel nedočtete, zda se jedná o Android 5.0 či 4.5, nebo Lollipop či Lemon cake, vidět je pouze Android L. Po spuštění klasického easter-eggu poklepáním na verzi Androidu se zobrazí jen rychle se převíjející modré a červené obdélníky, zřejmě aby vám připomněly, že systém zdaleka není finální.

Android LAndroid LAndroid L

Telefonní aplikace je trochu redesignovaná. Na všech třech kartách máte pohyblivou bublinu s číselníkem, vytáčení vypadá malinko jinak a vše je zabaleno v pěkné světlě modré. Aplikace Lidé je stejná až na použití kruhových portrétů.

Android LAndroid LAndroid L
 
 Android L
Android L

Novinkou projektu Volta je spořič baterie, jak ho známe z Windows Phone. Ten můžete zapnout ručně kdykoli, případně jej nechat automaticky zapnout při různých procentech nabití baterky. Po jeho zapnutí se podtaktuje procesor a vypnou se některé neesenciální systémové procesy. Systém už nebude tak plynulý, animace už nebudou tak pěkné, ale vše je stále použitelné a spotřeba telefonu se dramaticky sníží.

Android LAndroid L 

Zajímavé vzhledové úpravy se dočkala i kalkulačka.

Android L
Klávesnice funguje prakticky stejně, jen zmizely viditelné předěly mezi klávesami a vše vypadá trochu jinak. Pokud rádi píšete slova jedním tahem, není ještě plně dořešeno zobrazování slova u vašeho palce – to má za sebou nehezky vypadající pozadí.

Android L

Řada aplikací ještě očividně není pro Android L připravená (prakticky vzato vlastně žádná aplikace). Někde je to vidět, například u nepovedeně průhledného pozadí Messengeru.

 

 

 

Nedodělky a závěr

Nový Android zatím není ani nemá být hotový. Developer Preview Androidu L slouží skutečně jen jako ochutnávka vývojářům aplikací a vodítko k přípravě a optimalizacím aplikací pro prostředí ART.

Co se Nexusu 5 týče, Android L je v současné verzi použitelný, ale oproti aktuálnímu Androidu 4.4.4 KitKat má pár nedostatků. Wi-Fi má o něco málo nižší dosah a někdy se odpojuje a celý systém se občas na pár sekund zasekne, na což u obvykle perfektně funkčního Nexusu 5 nejsem zvyklý.

 Android L
Osobně si ale zkušební verzi nového systému nechám ještě alespoň pár dní nainstalovanou – různé přešlapy vyvažuje o něco vyšší výdrž na baterku, obvykle plynulejší běh i „hezčí“ uživatelské rozhraní.

Jinak je vidět, že jde pouze o verzi pro vývojáře a řada věcí není dořešená. Dá se očekávat, že před podzimním uvedením se vzhledově změní i další systémové aplikace, prostředí se optimalizuje pro běh telefonu a budou opraveny některé drobné přehmaty (notifikační šuplík, swipe klávesnice).

 

Prozatím ale musím přerod systému vyhodnotit jako povedený začátek. Nových funkcí není mnoho, ale u aktuálních verzí Androidu, Windows Phone nebo iOS už není třeba inovovat funkčně. Spíše oceňuji výborně plynulý běh a překreslení systému opět do trochu jednodušší a intuitivnější formy. Vylepšení jako je spořič baterie je pak krásnou třešničkou na dortu. Těšíme se na podzim na vyladěnou finální verzi!

Ohodnoťte tento článek!