Android N je tady. Přináší víceokenní režim, lepší notifikace, delší výdrž a vyšší rychlost

0

Testovací verzi nového Androidu jsme jako obvykle čekali až na konferenci I/O. Google ale letos proces uspěchal. Chce mít „enko“ hotové do léta, aby výrobci mohli stihnout připravit novou verzi systému pro letošní zařízení. Android N ještě nemá finální číslování ani název. Na tom ale momentálně nezáleží. Google chtěl vývojářům ukázat nové API, aby pro něj mohli aktualizovat aplikace. Kromě toho má Android plno vlastních novinek. A to ještě ne všechny byly objeveny…

 

Android Beta

Jako tradičně Google zveřejnil systémové obrazy pro ruční instalaci Androidu. K dispozici jsou na této stránce. Podporovány jsou telefony Nexus 5X, 6 a 6P, tablety Nexus 9 a Pixel C, k tomu navíc ještě přehrávač Nexus Player. Pravděpodobně jde o jediné produkty Googlu, které dostanou i finální verzi systému. Přece jen Nexus 5 i 7 budou již tři roky staré.

Obraz ale není třeba flashovat pouze ručně. Google se inspiroval u Microsoftu a jeho programu Windows Insider. Nabízí vlastní program Android Beta, který do zařízení pošle vždy aktuální testovací sestavení Androidu N (jako OTA). Update čekejte co 4 až 6 týdnů. I poté, co vyjde finální verze, by uživatelé zapojení do programu měli dostat updaty s předstihem. Kdykoliv je možné vrátit se na stabilní verzi, dojde však ke smazání uživatelských dat.

Víceokenní režim

Novinka, která musela přijít. K dispozici byla coby experimentální nastavení i v předchozí verzi Androidu. Google navíc na podzim uvedl pracovní tablet Pixel C a ten si zkrátka říkal o to mít dvě vedle sebe dvě aktivní okna. Víceokenní režim již v Androidu N bude dostupný standardně, a to i na mobilech.

Víceokenní režim bude i na mobilech
Víceokenní režim bude i na mobilech 

Dvě okna se zobrazí na výšku i šířku, předěl je možné posouvat. Nechybí ani režim PIP, který do malého okénka v rohu vloží video z přehrávače. Zatím to ale bude fungovat jen na televizorech. Vývojáři musí aplikace trochu upravit, nastavit jim minimální rozměry a ručně povolit PIP.

Vylepšené notifikace

Notifikační panel projde poměrně velkou změnou. Upozornění už nejsou zobrazena formou jasně odlišených karet, ale objeví se pod sebou oddělena tenkou linkou. Z hlediska ergonomie to nevypadá moc dobře.

Nový notifikační panelNový notifikační panelNový notifikační panel
Nový notifikační panel 

Nově se ale notifikace z jedné aplikace budou seskupovat a přibude i možnost odpovídat (na SMS, e-maily, chaty apod.), aniž by uživatel musel odejít ze spuštěné aplikace. Google konečně okopíroval konkurenci.

Nové rychlé nastavení

Panel rychlého nastavení (quick settings) je také nový, méně plýtvá místem a vejde se do něj více ikonek. Navíc bude vidět jeden řádek s nejdůležitějšími volbami i při prvním povysunutí lišty. Doteď bylo třeba lištu vysunout nadvakrát nebo pomocí dvou prstů, aby se zobrazily všechny ikonky. Vývojáři budou moci do rychlého nastavení vkládat vlastní ikonky/přepínače.

Úspora dat

Tato nová funkce zakáže aplikacím na pozadí využívat mobilní připojení, nebudou se tedy synchronizovat ani jinak stahovat či nahrávat data. Aplikacím na popředí zase funkce řekne, aby využívala méně dat. Například u videa vynutí nižší datový tok, obrázky budou více komprimované a aplikace nebudou tolik cacheovat. Jen to vývojáři budou muset implementovat. Uživatel také bude moci nastavit výjimky, aby vybrané aplikace využívaly neomezené připojení i v úsporném režimu.

Spořič dat
Spořič dat

Vícejazyková podpora

Doposud jste si mohli vybrat jeden jazyk, podle něj se pak chovaly aplikace. V Androidu N si budete moci vybrat jazyky dva (například češtinu a angličtinu). Výhodou bude, že například výsledky ve vyhledávači nebudou striktně české, že Google Now porozumí oběma jazykům, že u stránek v angličtině vám Chrome nebude nabízet překlad apod.

Rychlejší instalace a aktualizace

Nový virtuální stroj ART, který v Androidu 5.0+ nahradil původní Dalvik, přinesl do systému AOT (ahead of time) kompilátor. Aplikace v bajtkódu se do nativního kódu převedly ihned po instalaci na rozdíl od JIT (just in time) kompilátoru, který tak činí až po spuštění aplikace. AOT přinesl vyšší rychlost spouštění, nižší energetické i paměťové nároky, ale aplikace zaberou více místa na úložišti a velmi se prodloužila doba instalací a aktualizací.

Android N bude umět obě metody kombinovat. U prvotní instalace/aktualizace se využije JIT, takže proces bude výrazně rychlejší, zato se aplikace o něco pomaleji spustí. Rekompilace pomocí AOT se bude dělat průběžně, pokud je zařízení v pohotovostním režimu (nepoužíváte jej) a zároveň je v nabíječce. To mimo jiné znamená, že optimalizace aplikací po upgradu systému bude okamžitá, nebude trvat desítky minut jako dnes.

Delší výdrž a menší spotřeba paměti

Nová verze Androidu upravuje správce procesů, aplikace spuštěné na pozadí prý budou šetrnější k RAM. Dojde také k rozšíření úsporného režimu Doze. Ten v Androidu 6.0 dokázal šetřit energii tím, že aplikace odstřihl od sítí, GPS a výrazně se podtaktoval, pokud telefon delší dobu ležel na stole v pohotovostním režimu. Nově bude Doze fungovat, i když máte telefon v kapse. Pokud bude delší dobu zhasnutý displej, zařízení přejde do hlubšího spánku. Volání, SMS nebo zprávy zaslané přes Google Cloud Messaging ale mají vysokou prioritu a pochopitelně přijdou vždy.

Android for Work

U pracovních profilů budou moci správci nastavit minimální složitost hesla a zadat informace o firmě. Pracovní účet půjde dočasně vypnout. Aplikace s aktovkou se v tom případě nespustí. Bude navíc možné vnutit, aby se po každé aktivaci pracovního profilu zařízení rovnou připojilo ke zvolené VPN.

Další drobnosti

Novinka Direct Boot způsobí, že i šifrované zařízení bude po restartu přijímat hovory, zprávy nebo zvonit budíkem, přestože ještě uživatel zařízení neodemkl.

Na systémové úrovni bude možné vést seznam blokovaných čísel, taková se vám nedovolají ani nepošlou SMS. Seznam bude sdílený mezi aplikacemi a bude se synchronizovat do cloudu.

Po vzoru Windows 10 Mobile půjde upravit systémové DPI, takže se prvky na displeji zvětší/zmenší. Google opět překopal nastavení. Je možné upravit barevné podání displeje. Vrátil se noční režim, aktivuje se ručně i podle časového pásma. Umí dokonce použít červený filtr kvůli menší únavě očí.

Různě nastavení DPIRůzně nastavení DPI
Různě nastavené DPI

Google ještě ani všechny novinky neodhalil, ručně na ně přicházejí samotní uživatelé. Velmi dobrý seznam zpracovává magazín Android Police. Určitě toho ještě hodně objeví. Navíc každý měsíc dorazí nové sestavení.

Zdroj: Google (1, 2)

Ohodnoťte tento článek!