První zkušenosti s Android Pay. Jak funguje bezkontaktní placení mobilem?

Dočkali jsme se. Česko jakožto bezkontaktní platební velmoc zaujala Google, který se zde rozhodl spustit placení mobilem. Už tak nebudete muset vyndávat kartu z peněženky a peněženku z batohu. Jak to funguje?

18
Android Pay přichází do Česka
Android Pay přichází do Česka

Google dnes ve spolupráci s partnery spustil v Česku – jedná se o druhou zemi střední Evropy a šestnáctou zemí celkem – platební systém Android Pay. Mimochodem, na Slovensko by se služba měla v dohledné době také podívat, bližší informace však nemáme. Android Pay zpřístupňuje očekávané placení mobilem na platebních terminálech, kde je dnes možné platit bezkontaktní platebními kartami.

Těchto míst je dnes v Česku více než 144 tisíc. Pro zprovoznění služby musíte mít telefon s Androidem 4.4 nebo novějším, na který si nainstalujete aplikaci Android Pay z katalogu Google Play. Zařízení musí být vybaveno čipem NFC, který kontakt zprostředkuje. To by už v dnešní době neměl být pro většinu lidí problém. Poněkud omezený je zatím výběr Bank, jež tyto platby podporují.

Dnes se jedná o J&T Bank, mBank a Moneta Money Bank. S dalšími bankami Google jedná, ale dokud nebude nic jisté, nic konkrétnějšího se nedozvíme. Víme aspoň zatím, že do konce roku na palubu vystoupí též Komerční Banka. Vlastní řešení mezitím nedávno představila AirBank, která se tak přidává k ČSOB.

Jak platby fungují?

Telefon musíte se svou platební kartou spárovat. Projdete tak očekávanou sérií kroků, přičemž pokud už máte kartu přidanou v účtu Google, nemusíte aspoň vyplnit její celé číslo znovu. Jen doplníte bezpečnostní kód CCV. Dále kartu autorizujete buď pomocí bezpečnostního kódu prostřednictvím SMS, nebo pomocí aplikace. Tento proces jsme z větší části zdokumentovali na fotkách, viz galerie.

Kód není obsažen přímo v SMS. Ve zprávě naleznete odkaz, pomocí něhož na webu odsouhlasíte podmínky používání služby, jež si banka klade, a pak vám teprve přijde kód v krátké textové zprávě. Aplikace Android Pay je příjemná v tom, že vám poprvé naznačí, ve kterém místě vašeho zařazení se nachází čip NFC. To je důležité, protože čip je miniaturní, zatímco dnešní smartphony velké. Ne nadarmo jim někteří říkají „pádla“.

Ještě dodávám, že pro zprovoznění plateb je nutné telefon zabezpečit např. PINem či gestem. Pokud se vám po odemknutí hned zobrazí pracovní plocha, nebude vám nastavení platebního systému dovoleno. V aplikaci můžete shromáždit více platebních karet, platí se vždy tou výchozí, tj. karta, kterou posunete do horní části obrazovky. Android Pay navíc pojme různé zákaznické nebo klubové kartičky, jež dnes obchody rády vydávají.

Děkuji, zaplatím

Po správném nastavení je již placení jednoduché. Tedy, nejprve si musíte zvyknout na to, jak správně telefon k bezkontaktnímu platebnímu terminálu přiložit – jak jsem uvedl, čip NFC je malý. Aby mohla platba proběhnout, musíte zařízení probudit. To platí pro platby do 500 Kč. V případě vyšších částek již budete muset zařízení odemknout pomocí nastaveného bezpečnostního prvku. To je ekvivalent chování bezkontaktních platebních karet, kdy při částkách nad 500 Kč zadáváte PIN.

Oproti běžné platební kartě má telefon výhodu, že vám může prozradit informace o transakci. Můžete si zkontrolovat, zda jste zaplatili správnou částku nebo zda skutečně odešla tam, kam jste chtěli. Můžete také sledovat své utrácení v rámci tohoto platebního systému, což opět někteří ocení, aby mohli své vášně raději začít krotit.

Bezpečnost bezkontaktních plateb

Mimochodem, při placení nemusí být zařízení připojené k internetu. S tím souvisí jedna věc. Přímo v telefonu nejsou uložena čísla platebních karet, je ale čas od času generováno číslo náhodné (to vidíte. Životnost virtuálního čísla je omezená, proto je nutné alespoň jednou za čas přístroj k internetu připojit, aby se údaje zaktualizovaly. Pro všechny případy byste ale s sebou svoji platební kartu měli nosit.

Ředitelka českého Googlu oficiálně uvádí Android Pay
Ředitelka českého Googlu oficiálně uvádí Android Pay

Nejspíš se nebude stávat často, že vám platnost dočasného kódu vyprší a vy se delší dobu nepřipojíte k internetu. Totéž platí pro případy, kdy bezkontaktní platba z nějakého důvodu neproběhne. Mně se to prakticky nestává, ale jednou za život je nutné platební kartu vložit přímo do terminálu. Pro všechny případy tedy raději svou platovou kartičku noste s sebou v peněžence, abyste ji v době nouze mohli použít.

mBank dnes při příležitosti spuštění služby Android Pay vydala úplně novou aplikaci. Najdete ji v Google Playi.

Cílem placení mobilem je ve většině případů platby usnadnit, což by systém měl splňovat. Hlavně pokud nosíte peněženku v batohu. Pakliže ji vytahujete např. z přední kapsy bundy, nemusí být pro váš již benefit tak velký. Google dále argumentuje tím, že je Pay bezpečnější.

Platební kartu byste v případě ztráty museli zablokovat, jenže když není její číslo uloženo v telefonu, blokovat ji nemusíte. V případě ztráty zařízení navíc můžete využít funkci pro vyhledání zařízení, případně jej na dálku vymažete. Google už ale nezmiňuje, že pokud nijak nezasáhnete, může případný zloděj či zlodějka telefon k placení částek do 500 Kč používat.

První zkušenosti s Android Pay. Jak funguje bezkontaktní placení mobilem?
Ohodnoťte tento článek!
4.5 (90%) 2 hlasů

18 KOMENTÁŘE

  1. Mam telefon zabezpecen tak, ze kdyz macknu zapinaci tlacitko, tak se zobrazi odemykaci obrazovka a ja prejedu na displeji zleva doprava a telefon se odemkne. Bude mi Android Pay fungovat?
    (V opavnem pripade jeste pockam, jestli nebude aplikace od Airbank lepsi a pripadne to zkusim tam, jinak zustanu u karet.)

    • Před hodinou jsi tady vyřvával že Google není seriozní firma, že jim nevěříš a hotovo (přesně to tedy bylo „Googlu neverim, finito. Ciste muj nazor, ale nedokazes me presvedcit“) a teď se tady ptáš jestli Ti Android Pay bude fungovat? Víš Ty vůbec, alespoň přibližně, co vlastně chceš (nechceš)? 😀

        • Ne čoveče, to asi fakt nebude vědět nikdo jestli na telefonu po odemčení zamykací obrazovky bude fungovat Android Pay 😀 Redmarxi, Ty neuvažuj vůbec, že bys někdy absolvoval tak složitý úkon, jako je zaplatit telefonem a vprvé řadě se nauč platit kartou, tou Ti to zatím nejde a až teprve pak vznášej dotazy na tohle 😉

  2. „Android Pay navíc pojme různé zákaznické nebo klubové kartičky, jež dnes obchody rády vydávají.“ To mi přijde jako nejzajímavější fce, protože platebních karet u sebe nenosím víc jak dvě, tak ten management kolem toho ještě zvládnu. Ovšem zákaznické karty všude odmítám, protože bych jich měl dvě hafa 🙂 mám v plánu rozjet si Stocard aplikaci, ale pro ty, kteří mají zákaznickou kartu s čipem a ne jen nějakým čárovým nebo magnetickým kódem, bych právě využil APay. A druhá věc, jak je tohle vlastně bezpečné? V androidu jsou čím dál větší díry, navíc se do toho přidává BT a WiFi prolomitelná za pár vteřin. Takovému přístroji asi ani nechci svěřit otisk platebky. A tvrzením googlu zásadně nevěřím, potají opravuje kritické chyby a strašně se rozčiluje když na to někdo upozorní a na cizí chyby upozorňuje pomalu na billboardech. A co se týče AirBank, oddělila svojí mobilní aplikaci od banky a už je tam PP rohlíku a bude hůř.

      • A už máš nějaký argument proč by to nemělo na Abdroid telefonech být bezpečné? Dávej bacha, posledně jsi ze sebe udělal celkem lopatu, nepouštěj se do žádných větších akcí když nemáš ahnung o čem vlastně blábolíš 😀

        • To je velice jednoduche.

          Android telefony maji obrovske mnozstvi bezpecnostnich der, kterymi se do telefonu da nasadit trojan a odesilat data ven. Tudiz si nemyslim, ze by byl dobry napad se Android Pay nejak zabyvat a pouzivat to.

          viz dnesni zprava na cnews

          https://www.cnews.cz/android-statistiky-listopad-2017

          Podporovane verze Anadroidu s bezpecnostnima opravama maji zastoupeni 20,9%. Zbytek telefonu obsahuje bezpecnostni diry, to jest 79,1% nepodporovanych zarizeni s Androidem na svete!!!

          Pritom o celych 48,2% zarizeni se vi, ze obsahuji kritickou bezpecnostni chybu na wifi protokolu!!!!! A Google jako tvurce Androidu to absolutne nezajima.

          • Jasně, takže nemáš argumenty, nevíš, neznáš, nic jiného jsem ani nečekal … no, jen si blábol, na to tady to cnews.cz je 🙂 Mimochodem, ten první odstavec jsi okopíroval odkud? Ty bys to totiž takhle vživotě neuměl zformulovat 😀

          • Ale kdepák, ty podklady jsem nedostal od Tebe, ty se povalují všude po netu, ty nemáš ani tušení o nějaké bezpečnosti čehokoliv, natož Androidu, Ty ani netušíš co se tím vůbec myslí a jaké jsou možnosti, takže néé, nedal jsi žádné podklady, nemáš žádné zkušenosti a jako většina Android haterů na českém netu akorát hloupě plkáš, to je všechno co jsi předvedl 🙂 A máš pravdu, jasněji jsi to napsat nemohl, protože nic jiného než něco opapouškovat a napstovat lidk prostě neumíš 🙂

      • Díry jsou v iOS, Windows… ve všem. Osobně zařízení jedoucí na ARM architektuře považuji za bezpečnější než x86. Intel se svým Intel Management Engine moc věrohodnosti nezískal posledně s USB hackem. AMD tam má to stejné.
        Krom toho poslední dobou je paradoxně můj telefon funkčnější a použitelnější než Windows PC s neustálými bugy/problémy apod. Nemluvím ani o výrobců s notebooky co mají z výroby Keylogger (ano HP o tobě mluvím).
        Bezpečnostní je v první řadě v rukou operátora zařízení. Pokud je operátor blbej tak mu nic nepomůže.

  3. Dnes jsem nfc vyzkoušel (mám mBank) a funguje. Platil jsem přes 500 Kč a odemčený telefon nechtěl žádné ověření (čekal jsem aspoň otisk prstu, který mám nastaven). Velmi rychlé, prakticky ihned se mi na displayi ukázala placená částka. Doufám že za to nebudou žádné extra poplatky na konci měsíce.