Android s lepším foťákem? Vývojáři pracují na zrychlení a podpoře RAWu

0

Jednou z bolístek nového Nexusu 5 je jeho foťák. Není špatný, ale není ani tak dobrý, jak by si high-endový telefon zasloužil. Google už pracuje na zlepšení firmwaru, jenž problémy vyřeší. Kromě toho ale vývojáři Androidu chystají nové fotografické API, tedy vrstvu stojící mezi hardwarem a uživatelskou aplikací, která by měla focení dále obohatit.

Google začal na novém API pracovat už loni v prosinci, ale dokončit jej nestihl ani do aktuální verze Androidu 4.4 KitKat. Dne 11. října přišla stopka, nedodělané věci neměly v KitKatu místo. API tak možná poprvé uvidíme až v Androidu 4.5 (5.0?).

 

Ron Amadeo vypátral v Git Hubu, co všechno nové API přinese. Předně to bude zpracování více fotek za sekundu a z toho plynoucí automatický burst mode. Uživatel zmáčkne spoušť a telefon bude fotit v řádu jednotek fps. Další z funkcí je přímý výstup do nekomprimovaného formátu RAW, který si pak nároční fotografové budou moci vyvolat sami bez asistence Androidu. V mobilech není RAW prakticky vůbec rozšířený, jeho podporu slibuje Nokia v nejvyšších Lumiích a také někteří výrobci hybridních přístrojů s Androidem. Kupříkladu bezzrcadlovka Galaxy NX, kde ale Samsung musel celý software pro focení vytvořit sám.

API je také připraveno na nový způsob ostření – detekci obličejů – známou z klasických digitálů nebo třeba iPhonů. A nejdivnější je podpora odpojitelných foťáků. Týká se to snad externích modulů, jako začalo prodávat Sony?

Zdroj: Ars Technica

Ohodnoťte tento článek!