Android Wear: takhle si Google představuje chytré hodinky

0

Chytré hodinky párovatelné s Androidem už výrobci prodávají i bez asistence Googlu. Sony, Samsung, Qualcomm, Pebble a další společnosti našly způsob, jak na hodinky dostat aplikace a jak je spojit s mobilem nebo tabletem. Google ale řekl: „Dost! Chce to standard.“ Sundar Pichai, viceprezident firmy a šéf Chromu i Androidu před dvěma týdny prozradil, že Google chystá systém pro wearables, tedy různá nositelná zařízení. Před pár hodinami jej poprvé ukázal, jmenuje se Android Wear.

Systém bude zpočátku dostupný jen pro chytré hodinky a fitness náramky, což je oblast wearables, o které je nejvíce slyšet. A uslyší i samotné hodinky. Jednou ze stěžejních funkcí je totiž hlasový odposlech a ovládání. Příkazem „Ok Google“ je rozehřejete a pak se jich zeptáte na nejbližší restauraci, nadiktujete SMS, vytočíte číslo, nastavíte budík nebo se jen na něco dotážete vyhledávače. Tyto funkce už zvládne i telefon nebo tablet s Androidem, ale nikoliv v češtině (i když jí rozumí).

Notifikace na hodinkách a mobilu

Samotný systém nepřipomíná současné hodinky, které jen kopírují principy z mobilů. Nečekejte žádné ikonky na ploše, prostředí vypadá jako chytré karty Google Now. I ty funkce jsou podobné. Zobrazí počasí, zprávy, kalendář či navigaci. Prostřednictvím upozornění (notifikací) jej budou moci využívat i vývojáři dalších aplikací, typicky těch pro komunikaci nebo sport. Na ten myslel také Google, který přímo zmiňuje, že Android Wear bude zobrazovat rychlost v reálném čase, vzdálenost, čas, spálené kalorie, srdeční tep a jiné informace.

Pomocí hodinek bude možné ovládat ostatní zařízení. Google znovu mluví o hlasových povelech pro různé přehrávače zvuku a videa, ale vývojářům nechává otevřený prostor. Hodinky by například šly využít jako dálkovou spoušť foťáku. Ovládání bude řešeno nejen hlasem, ale i dotyky a gesty.

Počasí a hodiny

Na webu android.com/wear Google zpřístupní Preview SDK a návody, kde se tvůrci softwaru naučí, jakým způsobem hodinky a mobily pomocí API komunikují nebo co všechno si můžou dovolit. To je rozdíl oproti stávajícím wearables, které musely firmy všechno programovat od píky. Proto také fungovaly jen s některými zařízeními a vybraným softwarem. Google chce prosadit nový standard, aby hodinky firmy XXX plnohodnotně běžely s telefonem YYY.

Schůzky Navigace Hangouts Analogové hodinky

Na své straně už má výrobce koncových zařízení, jako jsou Asus, HTC, LG, Samsung nebo Motorola. Domluvil se i s výrobci čipů Intelem, MIPS, Qualcommem a Mediatekem a také americkou módní společnosti Fossil.

Motorola Moto 360 LG G Watch

A kdy se prvních zařízení dočkáme? Bude to dřív, než si myslíte. První upoutávku si už připravila Motorola a LG. Moto 360 jsou zajímavé díky kulatému displeji a designu jako u luxusních pánských hodinek. Obrázek odhaluje kovové provedení (budou i s koženým řemínkem) a věrnou simulaci analogového ciferníku. Dostupné budou někdy v létě. Cenu zatím neznáme, ale vzhledem k luxusu a náročné výrobě kulatého displeje (spousta odpadu) to nebude levná záležitost.

Tou by naopak mohly být hodinky „konvenčnější“ LG G Watch, které chtějí Korejci prodávat ještě v druhém čtvrtletí. O nich ale nevíme nic než to, že mají obdélníkový displej. Podrobnosti výrobce sdělí v příštích měsících.

 

Zdroj: Google (1, 2)

Ohodnoťte tento článek!