Anglickou Wikipedii si můžete stáhnout pro offline čtení. Má jen 10 GB

0

Wikimedia Foundation, vydavatel Wikipedie a dalších komunitních projektů, zveřejnil zajímavý tip – celou Wikipedii si můžete stáhnout do počítače a číst i bez připojení k internetu. Háček? Stáhnou se pouze články bez obrázků a postupných aktualizací.

Anglická Wikipedie je dostupná ve formátu OpenZIM, který přečte několik čteček, z nichž nejpoužívanější je multiplatformní Kiwix. Obsah největší encyklopedie můžete stáhnout v 9,7GB souboru buď přes torrent, nebo přes hodně vytížené HTTP. Anglická verze pochází z ledna 2012. 

Wikimedia tvrdí, že kdyby byly v archivu zahrnuty i obrázky (a to jen náhledy), soubor by měl asi 100 GB. Proto jsou uloženy pouze články (jinak plnohodnotné). Soubory ale nepřipravuje sama, stojí za nimi Emmanuel Engelhart, tvůrce Kiwixu. Ten na svých stránkách odkazuje i na další jazykové mutace, čeština nebo slovenština bohužel chybí.

 

Nicméně Wikipedii si můžete stáhnout a na vlastní server nasadit i svépomocí. Na webu najdete uložené databáze (sql dump) všech jazyků, ale také nejsou příliš aktuální. Například poslední záznam české verze pochází z 15. června 2011. Všechny články se vešly do 345MB archivu, pokud byste chtěli i historii editací, dostanete se až na 2,4 GB.

Zdroj: Wikimedia

Anglickou Wikipedii si můžete stáhnout pro offline čtení. Má jen 10 GB

Ohodnoťte tento článek!

1 komentář

  1. Jen, ať se snaží, stejně si těch 40% majitelů koupilo chytrý telefon jen kvůli image a když jim kolega v hospodě ukáže nějakou blbinu, hned ji chtějí taky a neví jak ji tam dostat, pak obcházejí všechny obchody, aby jim to zdarma nastavili, přestože si telefon koupili na internetu a z šedého dovozu 🙂 jó čecháčci, jsem zvědav kdy to guruové zabalí 😉