Ani Amazon neomezené cloudové úložiště neustál. Tarif stahuje z nabídky

Amazon patří k firmám, které se vrátily zpátky na zemi.

2
Amazon
Amazon

Na jaře roku 2015 Amazon začal nabízet neomezené cloudové úložiště za 60 dolarů měsíčně. Tento tarif je ale minulostí. Firma svého času mj. reagovala na Microsoft, který dříve oznámil odvážný plán. Chtěl předplatitelům a předplatitelkám Office 365 zprostředkovávat místo 1 TB rovnou neomezený prostor ve OneDrivu. Jenže víme, jak to dopadlo. Firma nakonec plán nerealizovala a ustoupila. Dle mého názoru spíš jen zase sestoupila do reality.

Nabídka byla i pro Amazon zřejmě příliš velkorysá a neudržitelná. Vysvětlení firma zatím nepodala, ale není těžké si představit, proč neomezený tarif zrušila. Na této téma je stále platný odkazovaný komentář.

Neomezené cloudové úložiště pro své soubory již tedy u Amazonu nepořídíte, stále ale můžete za 60 dolarů ročně získat 1 TB prostoru. Pokud chcete více, zaplatíte za každý další terabajt stejnou částku navíc. Koupit si můžete až 30 TB, což je strop, na který běžný člověka stejně ani nedohlédne. Většina lidí si patrně vystačí už s 1TB úložištěm.

Amazon má dále v nabídce možnost pronajmout si 100 GB úložiště za 12 dolarů ročně. Nadále platí, že firma zdarma poskytuje 5 GB. Pokud si předplácíte službu Prime, získáváte neomezené úložiště pro fotografie. Své úložiště můžete spravovat na adrese www.amazon.com/gp/photos/storage.

Kde skladujete své soubory vy?
Kde skladujete své soubory vy?

Kdo si objednal neomezené úložiště, může jej využívat do konce předplaceného období. Prodloužení tarifu ovšem nebude možné. Máte-li aktivní automatické prodloužení, dostanete příště již „jen“ 1 TB. Pokud vaše soubory posléze přesáhnou nově nastavený limit, máte 180 dní. Do té doby soubory buď přesuňte jinam, nebo si kupte další úložiště. Po 180 dnech budou soubory nad limit odebrány, odebírání začne u nejnovějších souborů. Nová pravidla (včetně odpočtu) začínají platit dnes.

Srovnání s konkurencí

Jak je na tom Amazon ve srovnání s konkurencí? Microsoft nabízí Office 365 pro jednotlivce na rok za 70 dolarů (dlužno dodat, že se kartička s aktivačním kódem dá sehnat levněji, nákup přímo v digitálním obchodě Microsoftu patří k nejdražším možnostem). Jde rovněž o 1 TB místa v cloudu, ale také dostanete licenci k nástrojům Office pro počítače. Kdo stojí jen o úložiště, je pro něj Amazon výhodnější.

Microsoft je mnohem méně výhodný v nejzákladnějším tarifu, kde nabízí pouze 50 GB prostoru ve OneDrivu za 24 dolarů ročně.  Amazon nabízí dvojnásobnou kapacitu, přitom za poloviční cenu. Google je rovněž dražší než Amazon, neboť nabízí 100 GB místa za 20 dolarů ročně; 1 TB pak získáte za 100 dolarů ročně a 10 TB za zhruba 1200 dolarů ročně. Takto velké úložiště je ale u Amazonu oceněné na 600 dolarů ročně. Dropbox požaduje za 1TB tarif 99 eur ročně (tj. asi 110 dolarů).

Ohodnoťte tento článek!

2 KOMENTÁŘE

  1. to je tak když si někdo myslí že by si lidé o cloudové uložiště starali. Pravda je taková že tam nahráli jen kraviny a to se jim nejen nevyplatilo z pohledu velikosti dat, ale ani z pohledu špiclování, protože kraviny jim nic nového o uživatelích stejně neprozradilo.

  2. Kde jsou ty doby (asi 2010 – 2012) když jsem byl betatester dnes jež neexistujícího cloulového úložiště, dostal jsem zadarmo 1 EB (Exabyte) prostoru a rychlost 100/100 MB (víc moje linka nezvládla) takže jsem to používal jako normální lokální disk a mel jsem na něm ve velkém nainstalovaní hry a programy a zálohy včetně filmotéky. Poskytovatel ze mně šílel, protože jsem mu vytěžoval upload na 99% linky pro celé sídliště, když jsem prováděl kompletní denní zálohu svého lokálního disku 🙂 A můj stabilní trafik byl tak 20/30 Mbit/s. Naštěstí jsem měl ve smolově, že mi ten trafik nemůže nijak škrtit.
    Jo něco takovéhoto už dnes nikde nedostanete, ale ty 2 roky testování za to stály 🙂