Ani O2 se neodvázalo. Levnější roaming nejde pod to, co stanovují regulace EU

0

O2 jako poslední z velkých operátorů odhalilo cenu roamingových služeb v rámci Evropské unie. Nový ceník začne platit od 1. 7., jak stanovuje Evropské komise. Také ceny odpovídají pouze požadavkům evropského regulátora. Přesto jde o značné zlepšení oproti loňsku, kdy minuta odchozího hovoru stála 7,45 Kč, příchozího 2,15 Kč. Ani SMS už nebude stát 2,45 Kč. Největšího zlevnění se dočkala data, cena megabajtu klesla ze 14 Kč na 6,60 Kč.

  Strop EU T-Mobile Vodafone 99mobile O2
odchozí hovor 6,30 Kč 6,29 Kč 6,30 Kč 2,00 Kč 6,30 Kč
příchozí hovor 1,66 Kč 1,66 Kč 1,66 Kč 1,65 Kč 1,65 Kč
SMS 1,99 Kč 1,98 Kč 1,99 Kč 1,49 Kč 1,95 Kč
1 MB dat 6,63 Kč 6,63 Kč 6,63 Kč 5,00 Kč 6,60 Kč

Do nejlevnější první zóny O2 stejně jako konkurence řadí i země mimo EU: Norsko, Island a Lichtenštejnsko. Vodafone a T-Mobile ale počítají i se Švýcarskem, O2 nikoliv.

 

O2 ale na rozdíl od svých rivalů mluví o tzv. odděleném roamingu. V zahraničí bude možné na tamního partnerského operátora převést datové služby (hovory, SMS a MMS by účtovalo O2), případně veškeré služby. Nastavení bude zdarma, ale kdy a jak přesně to bude fungovat, zatím operátor nezmiňuje. V tuto chvíli probíhají jednání s poskytovateli v zahraničí.


 

Podrobné informace o odděleném roamingu

Jednorázové využití internetu v Evropské unii od jiného poskytovatele

Zákazník si v dané zemi vybere poskytovatele, od kterého chce internet jednorázově využít. Tento poskytovatel zákazníka informuje, co je potřeba nastavit, aby se přístroj připojil k internetu v jeho síti.

Důležitá je hlavně změna nastavení přístupového bodu (APN) na „euinternet”. K připojení k internetu od vybraného poskytovatele dojde bezprostředně po správném nastavení přístroje a povolení připojení ze strany poskytovatele.

Ceny za připojení v rámci jednorázového využití internetu v EU platí zákazník vybranému poskytovateli služeb dle podmínek tohoto poskytovatele. Po celou dobu využívání této možnosti však zákazník zůstává pro ostatní EU roamingové služby, zejména hovory, SMS a MMS, zákazníkem O2.

Trvalé přenesení EU roamingových služeb k jinému poskytovateli

Zákazník si vybere poskytovatele, u kterého chce EU roamingové služby využívat a uzavře s ním smlouvu. Pro ostatní služby, včetně roamingu mimo Evropskou unii, zůstává stále zákazníkem O2, při cestě do zemí Evropské unie se však jeho telefonní číslo automaticky přepne a zákazník využívá roamingového poskytovatele, se kterým uzavřel smlouvu a který mu bude zprostředkovávat EU roamingové služby. Za tyto služby mu také bude účtovat smluvené poplatky. O2 už nebude poskytovatelem EU roamingových služeb, a za hovory, SMS, MMS a internet využité v zemích Evropské unie tak nebude danému zákazníkovi nic účtovat. Při návratu zpět do České republiky se číslo automaticky opět připojí k síti O2 a zákazník využívá služeb O2.

Trvalé přenesení EU roamingových služeb nemá vliv na zprostředkování a účtování Platebních transakcí ze zemí Evropské unie. Ty tedy i v případě převedení EU roamingových služeb k jinému poskytovateli zajišťuje a účtuje O2. Informace, jak trvale přenést roamingové služby k jinému poskytovateli v rámci Evropské unie, zákazníkovi poskytne operátor, ke kterému chce zákazník služby převést.

K přenesení EU roamingových služeb dojde do 24 hodin od podání žádosti. Před převodem těchto služeb je zákazník vyzván, aby prostřednictvím SMS zprávy potvrdil souhlas s přenesením EU roamingových služeb k jinému roamingovému poskytovateli.

V případě přenosu telefonního čísla k jinému poskytovateli v rámci České republiky je zrušeno nastavení Odděleného roamingu. Pro opětovné využití jiného poskytovatele EU roamingových služeb je nutné o přenos zažádat českého poskytovatele, k němuž bylo číslo převedeno.

Seznam zemí

Oddělený roaming je možné využít pro následující země:

Belgie, Bulharsko, Dánsko, Estonsko, Finsko, Franc. Guyána, Guadeloupe, Martinik, Sv. Barthelemy a Martin, Francie, Gibraltar, Chorvatsko, Irsko, Island, Itálie, Jersey, Kypr, Lichtenštejnsko, Litva, Lotyšsko, Lucembursko, Maďarsko, Malta, Německo, Nizozemí, Norsko, Polsko, Portugalsko, Rakousko, Reunion, Mayotte, Rumunsko, Řecko, San Marino, Slovensko, Slovinsko, Španělsko, Švédsko, Velká Británie

Ani O2 se neodvázalo. Levnější roaming nejde pod to, co stanovují regulace EU
Ohodnoťte tento článek!