Animované náhledy videí na YouTubu se ale zatím zobrazují jen ve Chromu a Opeře

Malá, ale užitečná funkce.

5
YouTube
YouTube v tmavém motivu

Možná jste zaznamenali, že se na YouTubu něco změnilo. Jedná se o maličkost, ale vlastně velmi důležitou. Instinkt vás nešálí, teď se již snad úplně každému zobrazí náhled videa, když nad miniaturu přesunete ukazatel myši. Krátká animace dříve na největším videoportálu opravdu nebyla, teď vás však před zahájením sledování průřezově seznámí s tím, co je obsahem daného videa.

Náhledy jsou řešeny generováním tři sekundy dlouhých animací ve formátu WEBP. Náhledy můžete znát z jiných služeb, tentokrát tak Google nevytvořil žádnou přelomovou funkci. Animace se však nezobrazují na mobilech, jen na desktopech. Podporovány jsou zatím pouze prohlížeče Chrome a Opera.

Navíc náhledy nemusí být dostupné u každého videa. Jednak se týkají jen příspěvků delších než 30 sekund, ani při splnění minimálního požadavku na délku však náhledová animace nemusí být vygenerována. Google používá různá kritéria pro určení, zda se náhledy vygenerují, tato kritéria si ovšem nechává pro sebe. Jak uvádí Ubergizmo, internetový gigant funkci testoval od února. Pokud jste měli štěstí, tak pro vás nepředstavují žádnou žhavou novinku. Pro většinu lidí ovšem ano.

Ohodnoťte tento článek!

5 KOMENTÁŘE

 1. Jen drobné upřesnění:
  To, že je nějaký pohybující se obrázek nutně neznamená, že se jedná o (starý) formát GIF.
  Jsou tu i jiné formáty, kupříkladu APNG (který tu je už s námi docela dlouho, ale Chromium pro něj dostalo podporu až ve verzi 59). Anebo vlastní formát Googlu — WebP.
  A právě WebP pravděpodobně (z průzkumu zdrojového kódu) YouTube používá.
  Což je mimo jiné důvod, proč to funguje jen na prohlížečích založených na Chromiu (Vivaldi, Opera, Android,…).
  Firefox ani IE/Edge totiž formát WebP nepodporují.