Anketa: operační systémy v noteboocích

0

Podobná situace nás zřejmě brzy čeká v i oblasti notebooků a netbooků. Objevilo se několik nových alternativ pro tyto malé stroje. Převážně nedokážou nabídnout tak široké možnosti jako zavedený Microsoft Windows, ale pro běžnou práci jsou zcela dostatečné. Naopak vyhrávají díky přehlednosti i snadností používání a hlavně hardwarovou nenáročností. To má dopad jak na rychlost systému a aplikací, tak i na výdrž běhu na jedno nabití baterií. A to je hlavní devizou těchto nových systémů.

Samozřejmě, že v současnosti stále dominují Windows od Microsoftu, ale prodejci už několik let nabízí možnost instalaci distribucí Linuxu. Pokud však uživatel rád experimentuje, má možnost zvolit několik dalších variant. Nebudeme-li počítat s nelegální variantou upraveného systému Mac OS od Apple a nezanedbatelně zastoupený Linux, zůstává i tak na výběr několik dalších volných systémů.

Intelem podporovaný odlehčený Linux s názvem Moblin, další varianta mobilního Linuxu s názvem Ubuntu Netbook Remix, nadějný a sympatický Jolicloud, Chrome (Chromium) OS, neboli očekávaný systém pro netbooky od Google a jeho paralelu OS Andriod, který se už probojovává i na notebooky a více připomíná klasický operační systém než systém používající webové aplikce.

Zůstáváte raději u klasiky od Microsoftu, duplikujete své pracovní prostředí Linuxu i na přenosný stroj, láká vás experimentovat a koketujete s novými mobilními platformami, či se dokonce vrháte do pokusů s implantaci upraveného Mac OS na nestandardní hardware?

TIP: Můžete se zúčastnit naší ankety v pravém sloupci, které se zúčastňují všechny zde uvedené operační systémy nebo se zde pod článkem či anketou v komentářích podělit se svými zkušenostmi.

TIP 2: Můžete si přečíst více o většině operačních systémech vhodných pro netbooky a minibooky.

Ohodnoťte tento článek!