Anna Kournikova: slavný virus zaútočil před 10 lety

0

Počítačová havěť vždycky lákala na slavná jména. Loni byla podle McAfee nejnebezpečnější celebritou Cameron Diazová, před deseti lety nadějná ruská teniska Anna Kurnikovová. Virus nesl její jméno a šířil se populární formou – podvrženým souborem v příloze e-mailu. Ten nesl předmět „Here you have, ;o)“ (Tady to máš) a ve zprávě byl přibalen soubor AnnaKournikova.jpg.vbs.

Anna KournikovaVir Anna Kourknikova, takhle to vypadalo před 10 lety, zdroj: Symantec

Fanoušek tenistky viděl obrázek JPG, opilý fanoušek počítačů viděl obrázek JPG, avšak střízlivý fanoušek počítačů viděl VBS, skript ve Visual Basicu.

V Symantec dostal virus název Vbs.SST@mm a je to vlastně jeden z prvních zárodků botnetu. Prohledával kontakty v Outlooku a dále jim rozesílal stejnou zprávu. V té době byly obvyklejší viry, které poškozovaly lokální soubory v počítači. Jinak byl v podstatě neškodný, stejně se však jeho autor, Holanďan Jan de Wit, dočkal trestu – 150 hodin veřejně prospěšných prací.

Jedna zajímavost: Anna Kournikova byl prý jediný virus, který se objevil v seriálu Přátelé :-).

Zdroj: Tisková zpráva Symantec

Ohodnoťte tento článek!

1 komentář

  1. Musím říct, že mi to je celkem jedno. Nevidím důvod ale proč používat horší VP8, jen proto, že je „svobodný“? To mě nepřesvědčí. Kdyby VP8 měl lepší kvalitu a menší velikost souboru, to by bylo o něčem jiném.