Antelope Rubicon – zesilovač řízený atomovými hodinami

0

Nad trhem s výrobky pro nejmovitější audiofily občas zůstává rozum stát. Za vybavení, slibující často neměřitelné či rovnou imaginární zlepšení hudební reprodukce, jsou zákazníci ochotní vyplatit horentní sumy. Často se nelze ubránit dvěma pocitům. Jednak, že kupci tohoto zboží mají více peněz než rozumu. A dále, že se výrobci předhánějí v tom, kdo na audiofila zaútočí větším šarlatánstvím.

Předzesilovač a digitálně-analogový převodník Rubicon firmy Antelope v mnoha z vás tyto pocity zajisté vyvolá. Výrobce totiž toto zařízení nevybavil ničím jiným než atomovými hodinami. Jejich úlohou je v přístroji garantovat co nejpřesnější časové údaje, aby se reprodukce nikdy neodchýlila od správného tempa.

Časování signálu je totiž jedním z úkolů, se kterým ani digitální záznam a přenos zvuku příliš nepomohou, spíš naopak. Zakódované vzorky je totiž třeba přehrávat pěkně ve stanovený čas (samozřejmě s interpolací do spojitého zvuku). Tzv. jitter, tedy nepřesnosti, které při tom mohou vzniknout, dělají audiofilům často starosti. Právě zde má Antelope Rubicon představovat příslovečný svatý grál. Atomové hodiny jsou totiž nejpřesnějším způsobem měření času a jejich použití by mohlo problémům s časováním signálu odzvonit.

Srdcem přístroje jsou atomové hodiny na bázi rubidia, u kterých výrobce slibuje až 100 000× větší přesnost, než jaké dosahují běžně používané oscilátory. Mezi dalšími taháky je třeba vzorkovací frekvence až 384 kHz. Zařízení se chlubí vším možným a nemožným, z přízemnějších technologií například nahráváním přes USB nebo schopností přehrávat pomocí protokolu DLNA hudbu z mobilních telefonů nebo síťových úložišť. K analogovým (XLR a RCA) a digitálním vstupům a výstupům totiž přibyly i porty USB a ethernet. Nepochybuji, že samotná analogová část je technicky na skvělé úrovni. U zařízení této třídy asi těžko najdeme v reprodukci chyby.

Předzesilovač Antelope Rubicon

O zatím tajné ceně Rubiconu si nelze dělat žádné iluze. Jak je zřejmé z úvodního odstavce, nedělám si iluze ani o jeho užitečnosti. Je celkem jisté, že většina lidstva nemá zdaleka tak ostrý sluch, aby jí vadily problémy, která má Rubicon údajně řešit. Ono je dokonce možné i to, že tak ostrý sluch nemá nikdo. Víra a placebo efekt hrají ale v audiofilské oblasti bezpochyby významnou roli, a tak si výrobek nejspíš své kupce najde.

Zdroje: Antelope, Gizmodo

Antelope Rubicon – zesilovač řízený atomovými hodinami

Ohodnoťte tento článek!