Antipirátské video BSA už má milion zhlédnutí. Co si z kauzy vzít za ponaučení? [komentář]

0

Sdílením to začalo, sdílením to také může skončit,“ hlásá antipirátský klip, kterým se měl Jakub F. vykoupit za to, že nelegálně sdílel Windows. Stačilo získat 200 000 zhlédnutí a pirát by nemusel platit odškodné za způsobenou škodu. Organizace BSA zastupující Microsoft spočítala škodu na 5,7 milionu korun, Jakub F. dále sdílel hry vydavatelství Playman (škoda 137 tisíc korun) a filmy (škoda podle ČPU 3,7 milionu).

Litoměřický soud jej pravomocně potrestal třemi lety odnětí svobody s podmínkou na tři roky. Kromě toho mu nechal zabavit počítač a disky. K vypočteným škodám ale nepřihlížel a ani Jakubovi F. nenařídil je zaplatit. Pokud by je chtěly poškozené společnosti vymáhat, musely by se znovu obrátit na soud a částky si obhájit. To podle našich informací žádná z firem neudělala.

Playman se ke kauze nechtěl vyjádřit. Ředitelka České protipirátské unie Markéta Prchalová nám potvrdila, že s odsouzeným již dohodu o náhradě škody uzavřeli a že za poškozená studia zastoupená ČPU je věc uzavřena. Detaily také nechtěla prozradit.

Veřejně je známa akorát mimosoudní dohoda s BSA, potažmo Microsoftem. Firma jej nebude žalovat kvůli náhradě škody, místo toho jej využila v reklamní kampani jako odstrašující případ. Jinak to ani nezvat nelze. Jakub F. si skutečně ve videu zahrál, celý klip ale točilo profesionální studio s najatými komparzisty a zaplatila jej BSA. Ta Jakubovi založila i web mojepiratstvi.cz.

Pirát pouze propůjčil tvář. Dnes už můžeme spolehlivě říct, že o počet zhlédnutí nešlo. BSA zvolila reálně dosažitelné číslo. Uživatelé, kteří warez stahují, mohli pomoci zhlédnutím a dalším sdílením. Hrálo se na city. Když je někde nastavena laťka, náš mozek ji chce překonat. Bez dvousettisícového limitu by video pravděpodobně tak sdílené nebylo.

BSA se každopádně nespoléhala jen na přirozené sdílení, ale na YouTubu si to posichrovala také kampaní. Video jsem několikrát viděl na titulní straně jako sponzorované. Kromě toho jej vybavila anglickými titulky, protože dopředu plánovala globální zásah. Příběhu se chytil i největší web informující o pirátských kauzách TorrentFreak. Dostal se do britské BBC, amerického Quartz, francouzského vydání Slate a také dalších zemí.

Vztah BSA a Microsoftu

Z marketingového hlediska má BSA skvělý ohlas. Určitě jste slyšeli o tom, jak platí udavačům za nahlášení pirátského softwaru nebo jak posílá výhrůžky firmám. To jsou všechno mediálně vděčná témata, kterým se i my věnujeme. Je to trochu laciné honění návštěvnosti, ale cíl BSA i médií je vlastně stejný. Říct lidem, že poškozovat autorská práva je špatné a že vás můžou chytit, i když jste malá ryba.

BSA se sice primárně zaměřuje na pirátství ve firmách, ale „soukromé“ piráty honí také. ČPU dělá totéž ale ve filmovém byznysu. Rozdíl mezi oběma organizacemi je především ten, že ČPU vás může přímo žalovat. Jde o zaregistrovanou společnost zastupující filmová studia. BSA svou právní subjektivitu už ztratila, takže její dopisy, výhružky a jiné strašení nemusíte brát vážně.

Nebo musíte? BSA dělá špinavou práci za zastupující společnosti, jako je Microsoft, Adobe, Apple, Autodesk, Symantec, Oracle atd. Ty už po vás jít můžou. Ostatně i v soudu s Jakubem F. vystupoval samotný Microsoft, nikoliv BSA. Protipirátská organizace pouze rozhazuje sítě a filtruje, koho žalovat a koho ne. Microsoft si zachová čisté jméno a půjde už po jistých případech. Nemusí lhát, manipulovat ani se spojovat s udavači.

Ohodnoťte tento článek!