Antivirus je mrtvý, říká Symantec. Poloviny útoků si vůbec nevšimne

0

Netřeba zdlouhavě představovat společnost Symantec, která víc než 30 let vyrábí antivirová a zálohovací řešení pro osobní počítače. Experti ve svém oboru uznali něco, na co mnozí už delší dobu čekali. Klasický antivirus označili za mrtvý. Konkrétně se deníku The Wall Street Journal se svým názorem svěřil Brian Dye, starší viceprezident ze Symantecu. „O antiviru nepřemýšlíme jako o zlatém dolu,“ řekl.

Bezpečnostní firmy jsou nuceny měnit způsob přemýšlení. Crackeři podle Dye vymýšlí stále kreativnější způsoby, jak ochranu obejít. Kvůli tomu prý polovina útoků zůstává nezaznamenána, přestože váš počítač stráží antivirus. Počítá se tedy s tím, že útočníci si najdou cestu dovnitř. Proto se nejen Symantec zabývá myšlenkou, jak snížit ztráty na minimum.

Chce zaznamenávat údaje o průniku, aby jim firma v budoucnu mohla předejít. Své portfolio novému světu digitálních hrozeb upravuje již nyní. Jedním ze způsob, jak se udržet na trhu, je prodej informací zákazníkům a poskytování poradenství. Symantec připravuje tým lidí, které v případě krize vyšle k poškozenému zákazníkovi.

Nemusíme se bát, že by se v nejbližší době populární Norton Antivirus vypařil z povrchu zemského. Poptávka zatím stále existuje a ještě nějakou dobu si antiviry své místo na trhu udrží. Kdy přestanou být užitečné, asi nikdo nedokáže odhadnout. Příjmy Symantecu se v posledních dvou čtvrtletích tenčily, byť ne závratně, což firma kompenzovala snížením nákladů. Je ale jasné, že si musí najít nové místo.

Co na to konkurence? Firma Juniper Networks doporučuje umisťovat falešné firewally pro odvedení pozornosti crackerů. FireEye vyvinul technologii pro vyhledávání škodlivého kódu. Opět předpokládá, že útočník překoná základní ochranu. Podobnými směry se bude zabezpečení velmi pravděpodobně ubírat stále více. Neberte to ovšem jako povel k okamžité odinstalaci antiviru.

Zdroj: The Wall Street Journal via Neowin

Ohodnoťte tento článek!