AOC chystá 160Hz hráčský monitor s FreeSync, panely s kvantovými tečkami

0

Letošní rok byl na poli monitorů docela vděčný. Zajímavé časy by mohly pokračovat i v tom nadcházejícím, soudě podle tiskové zprávy, kterou včera rozeslal AOC. V té firma předběžně hlásí, co bude počátkem ledna vystavovat na CES 2016. To nebývá vždy extrémně vzrušující čtení, ovšem tentokrát jsou touto cestou oznámené monitory pozoruhodné v mnoha směrech.

 

Začneme od toho méně vzrušujícího: první věcí, kterou se AOC bude v Las Vegas chlubit, budou designové monitory I2781FH. Ty už známe, novinkou ale je, že ve stejném provedení mají být kromě 27″ a 23,8″ eventuálně dostupné také menší modely s úhlopříčkou 23″ a 21,5″.

AOC I2781FH
AOC I2781FH

AOC I2781FH AOC I2781FH AOC I2781FH AOC I2781FH

 

Další chloubou v pořadí je monitor U2879VF. Zde půjde o 28″ LCD s rozlišením 3840 × 2160 bodů (což asi znamená, že bude použit panel typu TN). Model bude možné připojit přes DisplayPort 1.2a nebo HDMI 2.0, hlavním tahákem ale bude podpora AMD FreeSync pro adaptivní obnovování obrazovky ve spolupráci s grafikami Radeon.

 

Kvantové tečky

Monitor s nepříliš zapamatovatelným názvem I2771FM9 již ale bude výjimečný. Půjde o sedmadvacítku s panelem typu IPS, podle výrobce zaměřenou na obrazovou kvalitu pro filmy, ale i práci s videem či fotografiemi. Rozlišení je zřejmě 1920 × 1080 bodů, ovšem hlavním objektem zájmu by mělo být podsvícení. To totiž používá technologii kvantových teček pro rozšíření barevného gamutu. Toto LCD by tak zřejmě mělo mít široké pokrytí (údajně až 99 % Adobe RGB) při ceně bližší spíše standardním spotřebitelským LCD s barvami jen sRGB.

Rozšíření kvantových teček v dostupných monitorech během příštího roku by mohlo být přesně to, co potřebujeme, neboť na trh se chystá video s velmi širokým gamutem BT.2020 v podobě Ultra HD Blu-ray a AMD jej chce spolu s HDR protlačit také do her. Doufejme tedy, že tento model od AOC značí nástup zmíněné technologie ve větší šíři.

 

Obnovovací frekvence nad 144 Hz už i s FreeSync?

Posledním monitorem je opět LCD s FreeSync, model C3583FQ, který naskakuje na módní vlnu prohnutých superširokoúhlých panelů. C3583FQ má 35″ obrazovku typu AMVA (údajně nativně 8bitovou bez ditheringu) s rozlišením 2560 × 1080 bodů a zakřivenou s poloměrem jen 2 metry – prohnutí tedy bude značné. Nižší rozlišení tohoto hráčského monitoru bude vynahrazeno vysokou frekvencí. Panel je nativně 144Hz, ovšem v tiskové zprávě AOC mluví až o 160 Hz, což by znamenalo, že se bude dát použít „přetaktování“ jako na vysokofrekvenčních monitorech s G-Sync (pokud se tato schopnost ovšem potvrdí).

 

Uváděný rozsah FreeSync pro tento monitor je nižší, použitelné mají být frekvence od 48 do 146 Hz. Pokud tedy monitor bude zvládat 160 Hz, zřejmě jen při konstantní frekvenci. Na druhou stranu tento rozsah umožňuje použití funkce Low Framerate Compensation v rámci FreeSync. AOC C3583FQ má mít statický kontrast 2000:1, polomatný povrch, neblikavé podsvícení a papírovou hodnotu odezvy 5 ms. Integrovány jsou také reproduktory, monitor ale bude mít jednu slabinu – nemá ergonomicky nastavitelný stojan (až na náklon) a vstupy jsou v základně, takže není umožněna ani montáž do držáku VESA. Monitor by zřejmě měl existovat v černá a bílé verzi, ta však možná bude dostupná jen v Asii.

 

 

Co bohužel není známo, jsou ceny nebo data uvedení pro tyto monitory. Více by o nich však mělo být známo v lednu, na CES se firma už nejspíš rozpovídá.

Zdroje: AOC (1, 2, TZ), PC Monitors (1, 2), ComputerBase, JD.com

Ohodnoťte tento článek!