AOC má na design zaměřené IPS monitory s extra tenkým panelem a úzkým rámečkem

0

Nedá se říct, že by to bylo nějak dávno, co jsme tu měli na design zaměřené monitory. Dnes bude na pořadu dne vzhled opět s novými LCD, které odhalil AOC. Jeho modely I2481FXH a I2781FH s úhlopříčkami 23,8 a 27 palců jsou nápadné hlavně asymetricky tvarovaným stojanem a také rámečkem obrazovky. Ten sice nechybí úplně, ale je velmi úzký; kolem obrazu je tak jen velmi málo „mrtvého“ prostoru.

Oba modely jsou založeny na panelech typu AH-IPS se standardním gamutem, osmibitovými barvami (což může ovšem znamenat 6 bitů + AFRC dithering) a standardním rozlišením 1920 × 1080 bodů. AOC I2481FXH je 23,8″ a AOC I2781FH pak 27″; až na úhlopříčku panelu a  fyzickou velikost a rozteč pixelů mají oba stejné parametry. Typická odezva pro přechod šedá/šedá má být 4 ms a jas dosahuje maxima 250 cd/m². Podsvícení má neblikající regulaci, jak by dnes již mělo být normou. Kontrastní poměr má činit pro panely IPS obvyklých 1000:1.

Design monitoru je pro oba modely stejný a vpadá hodně vzdušně (čemuž odpovídá i váha pouhých 3,1 kg). Asymetrický stojan je minimalisticky tvořen jen třikrát zalomeným kovovým hranolem, který je vzadu pantem připojen k vlastní obrazovce (z toho také plyne, že ergonomické nastavení se vyčerpává možností upravit náklon). Záda obrazovky jsou hladká a až na zesílenou oblast s vnitřními komponentami, výstupy a uchycením stojanu dole jsou velmi tenká. Většina obrazovky má mít u 27″ modelu tloušťku jen 9,9 mm a u 23,8″ dokonce pouhých 7,5 mm. Zezadu vypadají tyto monitory dost slušně (mohu-li soudit jen z obrázků), takže padnou do otevřeného prostoru, kde budou mít „zadek“ exponován.

 

Z čelního pohledu pak je nejvýraznějším prvkem onen úzký rámeček. Jak je přesně široký, specifikace neuvádějí, tudíž jsem se ho pokusil „vyměřit“ z obrázků od AOCu, které mají naštěstí v originále docela vysoké rozlišení. Pro model I2481FXH to vypadá (jsou-li proporce věrné), že samotný neaktivní okraj panelu je široký okolo 3,7 mm. K tomu se pak přidává dalších zhruba 2,5 mm, které tvoří vlastní šířka krytu monitoru. Circa 6mm rámeček je tedy docela útlý a nahrával by použití těchto LCD ve vícemonitorové „zdi“ (i s přihlédnutím k tomu, že spodní strana má lištu větší, by se dala postavit konfigurace 2×2, 3×2 nebo 4×2). Bohužel ale záda obrazovky nemají montážní otvory pro VESA držák, takže realizace by byla přinejmenším velmi obtížná.

 

Daní za minimalistický vzhled je absence příslušenství jako rozbočovač USB či reproduktory; také ergonomická nastavení zde jak již bylo zmíněno chybí (což ale lze chápat také jako dopad relativně dostupné ceny). Ve výbavě mají tyto obrazovky dvojici vstupů HDMI a jeden analogový D-sub, vzadu najdete ještě sluchátkový výstup. Napájecí adaptér je kvůli designu externí.

 

Menší z obou monitorů by se měl začít prodávat již tento měsíc a podle českého zastoupení firmy má oficiálně stát 4990 CZK (179 EUR pro Slovensko). Větší 27″ AOC I2781FH se má prodávat za 6990 CZK, ovšem dostupný bude až později – v prosinci.

Zdroje: AOC (1, 2, 3, 4)

Ohodnoťte tento článek!
Pokrývač aktuálního dění v PC hardwaru pro Cnews.cz * Má rád: sranda, levný hardware, x86, nemoderní umění, slušnost, ekologie, Tolkien * Nerád: trollové, nespravedlnost, snobí hardware, prosciutto