AOC má vydat 31,5″ 4K monitor s širokým gamutem za 17 tisíc, s panelem A-MVA

0

Zatímco před čtyřmi roky 4K monitory v praxi skoro neexistovaly, loni a letos jsou již běžnou věcí a už většinou jde jen o to, kolik za takové LCD dáte. Právě cenou by měl být zajímavý monitor, který by příští měsíc začne prodávat AOC. Jde přitom o model s velkou fyzickou úhlopříčkou 31,5 palce. Ta je typicky dražší záležitostí, pokud ale vyjde avizovaná cena tohoto monitoru, mohla by se stát dostupnější.

AOC U3277PWQU patří do řady „Pro-line“, firma zřejmě počítá hlavně s pracovním využitím. Monitor je založen na 31,5″ panelu s rozlišením 3840 × 2160 bodů (obnovovací frekvence by měla být klasických 60 Hz) a technologií A-MVA. Podle TFT Central by mohlo jít o výrobek tchajwanského Innoluxu, Samsung a AU Optronics údajně takovýto VA panel v sortimentu nemají. Díky technologii má panel vyšší kontrast než s IPS (3000:1) a vyhne se problému IPS glow (ale zase je přítomen posun kontrastu mimo kolmý úhel, tzv. „off-centre contrast shift“). Monitor má udávanou odezvu 4 ms, dnes u VA obvyklou.

Panel by měl mít širší než standardní gamut, nad rámec 100% pokrytí sRGB má pokrývat až 95 % barevného prostoru NTSC (plné sRGB je jen 72 % prostoru NTSC). K tomu jsou na vstupu podporovány 10bitové barvy, celkem tedy teoreticky 1,07 miliardy odstínů. Podsvícení má poskytovat maximální jas až 350 cd/m² a nemá blikat.

AOC U3277PWQU
AOC U3277PWQU

Podle snímků AOC použil svůj obvyklý design (ovšem mám podezření, že je AOC převzal z dražšího modelu U3277PQU na bázi IPS). Avšak proti levnějším monitorům má stojan mít pivot pro přetočení na výšku, otáčení, náklon i nastavení výšky (rozsah 18 cm); možná je i VESA montáž. Uvnitř mají být i reproduktory a pro připojení jsou vstupy DisplayPort, HDMI 2.0 (podporující plnou frekvenci a rozlišení) a jako doplnění DVI a analogový D-Sub. Přidán je také čtyřportocý rozbočovač USB.

 

 

Co na tomto monitoru bude – nebo by mělo být – atraktivní, je avizovaná cena. Podle TFT Central bude dostupný od září a doporučená britská cena má údajně dělat 549 liber, což by zřejmě mělo být i s daní z přidané hodnoty podobnou té naší (20 %). Pokud by se toto naplnilo, pak s 21% DPH by česká cena v přepočtu vycházela na docela pěkných 17 550 Kč. Což není nijak málo, ale za téměř dvaatřicetipalcový monitor je to při rozlišení 3840 × 2160 docela zajímavé, jelikož tyto obrazovky se normálně pohybují až nad dvaceti tisíci.

Zdroje: TFT Central, AOC

AOC má vydat 31,5″ 4K monitor s širokým gamutem za 17 tisíc, s panelem A-MVA

Ohodnoťte tento článek!